Son dakika! Uganda, isyancılarla mücadele etmek için Kongo'ya 1700 asker gönderdi - Son Dakika

Son dakika! Uganda, isyancılarla mücadele etmek için Kongo'ya 1700 asker gönderdi

06.12.2021 16:13
Son dakika! Uganda, isyancılarla mücadele etmek için Kongo'ya 1700 asker gönderdi

Son dakika gündem haberi: Uganda, isyancılarla mücadele etmek için Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusuna 1700 asker konuşlandırdı.

Uganda, isyancılarla mücadele etmek için Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusuna 1700 asker konuşlandırdı.

Ulusal basındaki haberlere göre, Uganda, KDC'nin doğusunda faaliyet gösteren Demokratik İttifak Güçleri (ADF) adlı isyancı grupla mücadele etmek için bölgeye 1700 asker gönderdi.

Özel kuvvetler, topçu ve zırhlı birliklerine mensup Ugandalı askerler, Watalinga bölgesinde bulunan Mukakati Köyü yakınlarına konuşlandı.

KDC'nin doğusunda son bir ayda yaşanan çatışmalardan dolayı yüzlerce kişi sınırı geçerek, Uganda'nın Bunagana bölgesine sığınmıştı.

Afrika'da en fazla mültecinin bulunduğu Uganda, ülkelerindeki çatışmalardan kaçan 20 binin üzerinde Kongoluya ev sahipliği yapıyor.

KDC'nin Ruanda, Uganda ve Burundi sınırının bulunduğu doğusu, 20 yıldır altın ve kobalt gibi madenlerin kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırılarına ve çatışmalarına sahne oluyor.

YORUMLAR
500
Burkina Faso'da düzenlenen terör saldırısında 11 asker öldürüldü Burkina Faso'da düzenlenen terör saldırısında 11 asker öldürüldü Rus Sözcü Konaşenkov: 'Azovstal fabrikasında son 24 saatte 771 Ukraynalı asker teslim oldu' Rus Sözcü Konaşenkov: 'Azovstal fabrikasında son 24 saatte 771 Ukraynalı asker teslim oldu' Ukrayna'da yargılanan Rus asker: 'Beni affetmeyeceğinizi biliyorum ama özür dilerim' Ukrayna'da yargılanan Rus asker: 'Beni affetmeyeceğinizi biliyorum ama özür dilerim'
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika! Uganda, isyancılarla mücadele etmek için Kongo'ya 1700 asker gönderdi - Son Dakika


Advertisement