Son Dakika Haberleri: YSK, Referandumun İptali İçin Yapılan Başvuruyu Reddetti!

YSK, Referandumun İptali İçin Yapılan Başvuruyu Reddetti!

8 gün önce

Yüksek Seçim Kurulu referandumun iptal edilmesi için yapılan başvuruları reddetti. Karar 10'a karşı 1 oyla alındı.

16 Nisan'da yapılan anayasa değişikliği referandumunda mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasının ardından muhalefet  Yüksek Seçim Kurulu'na tepki göstermişti.

Halk oylamasının ardından harekete geçen CHP, HDP ve Vatan Partisi, YSK'ya referandumun iptali için başvuru yapmıştı.

OY ÇOKLUĞUYLA REDDETTİ

YSK, tam kanunsuzluk nedeniyle halk oylamasının iptaline ilişkin başvuruları reddetti. Karar, 10 üyenin ret, bir üyenin kabulüyle oy çokluğu ile verildi.

YSK'dan yapılan açıklamada, "Cumhuriyet Halk Partisi,  Halkların Demokratik Partisi ve Vatan Partisi tarafından ayrı ayrı  Yüksek Seçim Kurulu'na sunulan dilekçeler ile 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa Değişikliği Halkoylaması'nın tam kanunsuzluk nedeniyle iptaline ilişkin talepler bugün saat 10.39 başlayan  Yüksek Seçim Kurulu Toplantısı'nda görüşülmüş, yapılan değerlendirmeler neticesinde her üç talebin de ayrı ayrı oylanması sonucunda 10 üyenin ret, 1 üyenin kabul yönündeki oyları ve oy çokluğu ile reddine saat 17.30 itibariyle karar verilmiştir." denildi.

YSK, Referandumu Neden İptal Etmediğini Açıkladı: Tam Kanunsuzluk Oluşmadı YSK Başkanı Sadi Güven Referandumun Kesin Sonuçlarını Açıkladı
Erdoğan: Fransa'yı Görmeyen AKPM Bize Ayıp Etti

1