İzmir'in Son Gemisinin Adı 'Aziz Sancar' Oldu - Son Dakika
Güncel

İzmir'in Son Gemisinin Adı 'Aziz Sancar' Oldu

İzmir\'in Son Gemisinin Adı \'Aziz Sancar\' Oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Türk bilim adamı Aziz Sancar'ın adını, yeni yolcu gemisine verecek.

31.08.2017 09:24  Güncelleme: 11:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Türk bilim adamı Aziz Sancar'ın adını, yeni yolcu gemisine verecek. Katamaran tipi 15 gemiden oluşan filodaki diğer gemilere İzmirli sanatçı, futbolcu, belediye başkanlarının yanı sıra '1881 Atatürk', 'Soma 301', 'Gezi' isimleri verilmişti.

İzmir Körfezi'nin toplu ulaşımda daha etkin kullanılması amacıyla özel tasarlanan, Tuzla'daki bir tersanede karbon kompozit malzemeden yaptırılan katamaran tipi 15 yolcu gemisinden 14'ünü teslim alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, son gemiyi bekliyor.

Filoda yer alan diğer 13 gemiden daha hızlı olacak ve Körfez dışı seferlere uygun şekilde tasarlanan son iki gemiden İhsan Alyanak İzmir Körfezi'nde hizmete girdi. Tersanede yapımı devam eden son geminin de kısa süre içinde İzmir Körfezi'ne gelmesi bekleniyor.

SOMA VE GEZİ'DEN SONRA AZİZ SANCAR FİLOYA KATILDI

Yeni filonun son gemisinin adı da belli oldu. Gemiye 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü alan Türk bilim adamı Aziz Sancar'ın adının verilmesi kararı alındı. Tersaneye ismin gemiye yazılması için bilgi verildi.

Körfez filosundaki gemilerden Çakabey, Dokuz Eylül, İhsan Alyanak, isimlerini belediye yönetimi koydu. Diğer gemiler 1881 Atatürk, Soma 301, Dario Moreno, Atilla İlhan, Foça, Cengiz Kocatoros, Gürsel Aksel, Sait Altınordu, Vahap Özaltay, Metin Oktay, Gezi olan adları ise İzmirlilerin oylarıyla anketle belirlenmişti.

AZİZ SANCAR KİMDİR?

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında Mardin'in Savur ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimin Mardin'de tamamlayan Sancar, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden birincilikle mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üniversitelerde öğretim üyesi olarak çalışan Sancar, kanser tedavisinde 'ritmik saat' buluşuna imza atarak dünyaca çapında üne kavuştu. 'DNA tamiri' ve 'hücre döngüsü kontrol noktası' gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurdu. ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne seçildi. Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir'in Son Gemisinin Adı 'Aziz Sancar' Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, mal varlığını açıkldı
  21:12 CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, mal varlığını açıkldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP'nin 31 Mart yerel seçimleri için aday gösterdiği isimler arasında yer alıyor. Yavaş, kendi adını taşıyan resmi sitesinde mal varlığını açıkladı. Ayrıca, seçim harcamalarının CHP Ankara İl Başkanlığı tarafından karşılandığını belirterek diğer belediye başkan adaylarının da mal beyanlarını açıklaması gerektiğini vurguladı.

 • Emekli ikramiyesi komisyondan geçti
  20:00 Emekli ikramiyesi komisyondan geçti

  Emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin 3 bin TL'ye yükseltilmesini öngören madde Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. İkramiyeler ise bayramdan önceki hafta olan 1-9 Nisan tarihleri arasında hesaplara geçecek. Diğer ikramiye ödemesi ise Kurban Bayramı öncesi 10-15 Haziran haftasında ödenecek.

 • Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu
  19:31 Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu

  Adıyaman'ın Besni ilçesinde bir çiftçi, kırsal alanda yürüyüş yaparken farklı yapıda bir taş buldu. Adıyaman Müze Müdürlüğüne teslim edilen taş Orta Miyosen Dönemi'ne ait balık fosili çıktı. 15 milyon yıl öncesine tarihlenen fosil, koruma altına alındı.

 • Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında
  19:12 Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında

  Bu sabah ilk uçuşunu gerçekleştiren ilk savaş uçağımız KAAN'a dünya basını geniş yer verdi. ABD merkezli Bloomberg, ''Uçuş, Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesinde dönüm noktası oldu.'' derken, İngiliz Reuters haber ajansı, ''Türkiye'nin özgün geliştirdiği ilk muharip savaş uçağının ilk uçuşu bugün gerçekleşti'' ifadelerini kullandı. Gelişmeyi son dakika duyuran Yunan basını ise KAAN'ın F-35'ten üstün olduğuna dikkat çekti.

 • Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu
  19:03 Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu

  Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu, New York'taki BM Daimi Temsilciliğine ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız getirildi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, her iki isme de yeni görevlerini telefonla tebliğ etti.

 • 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek
  18:11 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin aday listesi, YSK'ya geç verildiği için kabul edilmedi. 2019 yerel seçimlerinde ilçeyi kazanan ve 31 Mart'taki seçimlerde ise yeniden aday gösterilen CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, listenin geç teslim edilmesi nedeniyle Saadet Partisi listesinden seçime girecek.

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.


Advertisement