"Son Umut" Diye Başladıkları İşte Siparişlere Yetişemiyorlar - Son Dakika

"Son Umut" Diye Başladıkları İşte Siparişlere Yetişemiyorlar

27.01.2017 11:37

Afyonkarahisar'da üç girişimci, daha önce yaptıkları işlerde umduklarını bulamayınca "son umut" diyerek başladıkları istiridye mantarı yetiştiriciliğinde kısa sürede başarılı sonuçlar elde etti.

ARİF YAVUZ - Afyonkarahisar'da üç girişimci, daha önce yaptıkları işlerde umduklarını bulamayınca "son umut" diyerek başladıkları istiridye mantarı yetiştiriciliğinde kısa sürede başarılı sonuçlar elde etti.

Çıkrık beldesinde yaşayan Tuncay Temirkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arkadaşları Şerafettin İnan ve Süleyman Özen ile hayvancılıkta zarar edince yeni bir iş arayışına girdiklerini söyledi.

"40 BİN TL İLE İŞE BAŞLADIK"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün desteğiyle daha önce hayvan yetiştirilen ahırda istiridye mantarı üretimine başladıklarını anlatan Temirkaya, şöyle devam etti:

"İşe başlarken mantar yetiştiriciliği konusunda internette araştırma yaptık. Yaklaşık 40 bin lira masraf yaparak bu işe başladık. Yaklaşık bir ayda kurduğumuz işletmede ciddi verim aldık. Küçük sermayeler ile bu iş rahatlıkla yapılabilir. Bizim gibi ahırda değil de daha küçük alanlarda başlanabilir. Biz 160 metrekarelik alanda üretim yapıyoruz, sanayi tipi cihazlarla çalışıyoruz ama küçük, ev tipi ısıtıcılarla ve klimalarla da yapılabilir. Böylece acemilik dönemi atlatılabilir."

"PAZARCILARA VE TOPTANCILARA ÜRÜN YETİŞTİREMİYORUZ"

Temirkaya, tesiste günlük ortalama 30-50 kasa ürün aldıklarını, 2-3 ay arasında bunu daha da artırmayı planladıklarını dile getirerek şunları söyledi:

"Mantarın toptan fiyatı 6-7 lira arasında değişiyor. Perakende fiyatı 10 liraya kadar çıkıyor. İstiridye mantarının pazar sıkıntısı yok. Biz şu anda pazarlamacıya ve toptancılara ürün yetiştiremiyoruz. Bu sektörün önünün açık olduğunu düşünüyorum. Afyonkarahisar'ın, yolların kesiştiği noktada olduğu için lojistik açıdan avantajları var. Büyükşehirlere ulaşım noktasında çok yakınız. Bu açıdan pazar sıkıntısı çekeceğimizi düşünmüyorum."

"LEZZETİ VE AROMASI ÇOK GÜZEL"

İstiridye mantarının diğer mantar türlerine göre pazarlama avantajı bulunduğuna işaret eden Temirkaya, "Diğer şapkalı mantarlara göre lezzeti ve aroması daha güzel. Sera domatesiyle köy domatesi gibi. Besleyici değeri nedeniyle özellikle vejetaryenlerin vazgeçemediği ürünlerin başında geliyor." diye konuştu.

Temirkaya, beldede bu alanda üretim yapan tek işletme olduklarını, birçok köylünün kendilerinden mantar yetiştiriciliği hakkında bilgi almaya başladığını aktardı.

Çıkrık Belediye Başkanı Lokman Çetinaktı da beldede üretime başlayan üç girişimciyi tebrik ederek bunun sadece tahıl üretimi ve hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticiler için alternatif ürünlere yönelme noktasında teşvik edici olacağını kaydetti.

 Son Umut Diye Başladıkları İşte Siparişlere Yetişemiyorlar

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi 'Son Umut' Diye Başladıkları İşte Siparişlere Yetişemiyorlar - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, tarihi müjdeyi verdi: Şuşa, 28 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtarıldı Son Dakika! 42. İstanbul Maratonu'nu erkeklerde Kenyalı atlet Benard Cheruiyot, kadınlarda ise Diana Chemtai Kipyogei kazandı Ermeni siyasetçiden alçak paylaşım! Azerbaycanlı şehit askerlerin naaşını domuzların önüne attılar Para meselesi yüzünden tartışığı kardeşini boğazından bıçakladı Definecilerin kazdığı yerden 2 bin 500 yıllık lahit çıktı, görenler gözlerine inanamadı Trump: Bu seçimleri, hukuki yollarla kullanılan 71 milyon oyla ben kazandım Joe Biden ABD'nin yeni başkanı oldu, Jennifer Lopez dans videosuyla kutladı Restorandaki işini bırakan genç model, internetten sattığı çıplak fotoğraflarıyla haftada 215 bin lira kazanıyor