Sonunda İnterneti Uçurdular! - Son Dakika

Sonunda İnterneti Uçurdular!

11.02.2012 16:02
Sonunda İnterneti Uçurdular!

Gmail, Hotmail, Yahoo, Facebook ve fazlası... Artık tüm bu sitelere girmek yasak!

İran internet erişimini kesti ve milyonlarca vatandaşını e-posta ve sosyal ağlara erişmekten alıkoydu.

İranlı bir kaynak, dün sabah itibariyle, Gmail, Hotmail ve Yahoo'ya erişim sağlanamadığını doğruladı. Keza Facebook da bu engelden nasibini aldı ve erişime kapatıldı. Henüz hükümet bu konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Fakat bilgisayar bilgisi iyi olan kullanıcılar, VPN bağlantıları üzerinden proxy sunucularını kullanarak hükümetin engellerine takılmıyorlar.

"İşin garip yanı, ne olduğunu sorduğumuz zaman, tüm bu servislere erişimin yasak olduğunu inkar ediyorlar" diyor CNET'in iletişime geçtiği bir İranlı. Bu kişi isminin açıklanmasını da istemiyor. İranlı, hükümetin, bugün yapılması planlanan rejim karşıtı gösteriye engel olmak için bu hamleyi yaptığını kaydediyor.

Geçen ay İran Bilişim Bakanı, ülke çapında güvenlik duvarlı bir intranet kuracaklarını söylemişti. Bu olasılık siber eylemcileri endişelendirmişti. Böyle bir durum gerçekleşirse hükümet, siber eylemcilerle olan kedi-fare savaşında avantaj elde edecek.

Şu an, eğer İran proxy sunucularını ve VPN bağlantılarını birkaç günden daha uzun süreliğine engellerse, ülkede şubesi ya da merkez binası olan firmalar dünya çapındaki iletişimi sadece telefonla yapabilecek. Bu, hükümeti bu konuda bir şeyler yapmaya zorluyor. Eğer yeni intranet ağı etkinleşirse, normal İran vatandaşları daha sansürlü bir internete uyanabilirler. "Nasıl bir altyapı kullanacaklarını bilmiyorum ama bundan bir çıkış yolu olduğuna inanmıyorum" diyor İranlı kaynak ve ekliyor "Git gide Kuzey Kore gibi oluyoruz."

Kaynak: Chip.com.tr
YORUMLAR
500
ABD'den İsrail'e Filistin uyarısı: Ateşe benzin dökecek adımlardan kaçınmalı ABD'den İsrail'e Filistin uyarısı: Ateşe benzin dökecek adımlardan kaçınmalı ABD'de Nichols'ın ölümüne ilişkin polis raporu olduğu belirtilen belge paylaşıldı ABD'de Nichols'ın ölümüne ilişkin polis raporu olduğu belirtilen belge paylaşıldı ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yasa dışı yerleşimlere yönelik adımlarla ilgili İsrail'i uyardı Açıklaması ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yasa dışı yerleşimlere yönelik adımlarla ilgili İsrail'i uyardı Açıklaması

Son Dakika Teknoloji Sonunda İnterneti Uçurdular! - Son Dakika

Bu haber Chip.com.tr tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Chip.com.tr tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Chip.com.tr kurumudur.

Advertisement