Sosyal Medya Uzmanı H.Gökhan Karaçavuş Sosyal Medya Kanallarında Yaşanan Taciz Vakalarına Karşı Uyardı - Son Dakika

Sosyal Medya Uzmanı H.Gökhan Karaçavuş Sosyal Medya Kanallarında Yaşanan Taciz Vakalarına Karşı Uyardı

İlandır

Günümüzde akıllı telefon kullanma yaşı ilkokula kadar düşmüş durumda. Ülkemizde sosyal medya kanallarını aktif olarak kullanma oranı ise nüfusun %60'ını oluşturuyor.

Her gün milyonlarca paylaşım yapılan ve insanların sanal olarak sosyalleştiği sosyal medya kanallarında taciz olayları oldukça fazla yaşanmakta ve yaşanan olayların sayısı da ne yazık ki giderek artmaktadır.

Sosyal medya uzmanı H.Gökhan Karaçavuş sosyal medya kanallarında yaşanan taciz vakalarından korunmak ve gerekli tedbirlerin alınması adına çok önemli tavsiyelerde bulundu.

H.Gökhan Karaçavuş'un yaptığı açıklamalar ise şöyle:

" Sosyal medya kanallarında yaşanan taciz olayları ne yazık ki her geçen gün artıyor ve taciz vakalarına baktığımız zaman tacize uğrayan bireylerin yaşlarının oldukça düştüğünü görüyoruz. Çocuklarımızı sosyal medyada tacizden korumak adına öncelikli olarak onları bu konuda bilgilendirmeli ve sanal arkadaşlar edinmemeleri konusunda uyarmamız gerekiyor. Çocuklarımızın paylaşımlarını ve arkadaşlarını sıkı bir şekilde takip etmek oldukça önemli bir noktadır. Bunun yanı sıra çocuklarımızın sosyal medya hesapları bizim kontrolümüzde ve denetimimizde olmalı, özellikle tanımadığı kişilerle bağlantı kurmaları konusunda dikkatli bir takip yapılmalıdır. Kendi hesaplarımızda taciz olayları ile karşı karşıya kalmamak için kişisel ayarlarımızı özelleştirmeli ve herkese açık erişimleri kapatarak tanımadığımız kişilerden gelebilecek tacizlere karşı korunabiliriz."

Yaşanan taciz vakaları karşısında yapılması gerekenleri ise H.Gökhan Karaçavuş şöyle özetliyor:

"Herhangi bir sözlü veya görsel tacizle karşılaştığımız zaman yapmamız gereken ilk şey tacizde bulunan hesabı bulunduğunuz sosyal medya kanalına şikâyet etmek. Gerekli yönlendirmelerle kısa sürede bu hesabı şikâyet edebilir ve hesabın kapanmasını sağlayabilirsiniz. Sosyal medya kanalları taciz vakaları konusunda oldukça hassas davranıyor ve talepleri kısa sürede değerlendirmeye alarak hesaplarla ilgili gereken işlemleri başlatıyor. Eğer tacizi gerçekleştiren sosyal medya hesaplarının açık isimleri bulunuyor ve kimlikleri açık bir şekilde belliyse savcılığa da bu konuda başvuruda bulunarak şikâyetçi olabilir ve şahsınıza yapılan tacizi yasal ortama taşıyarak hakkınızı arayabilirsiniz. Ancak genel olarak baktığımızda taciz olayları genellikle anonim hesaplardan gerçekleşmektedir ve tacizci hesapların kimlikleri açık bir biçimde belli değildir. Bu yüzden bu hesapları doğrudan ekran görüntüleri ve tacizci mesajları ile sosyal medya kanalına şikâyet etmek ve bireysel güvenlik unsurlarını yerine getirmek daha yerinde bir davranış olacaktır."


Son Dakika

Kuaförüm Sensin'de jüri koltuğuna oturan Işıl Reçber'in kazanacağı ücret dudak uçuklattı 22 yaşındaki Kylie Jenner, en çok para ödenen ünlü listesinde ilk sıraya yerleşti Oyuncu Tamer Karadağlı, Çocuklar Duymasın defterini kapattı: Benim için bitmiştir 45 yaşındaki Linet, havuz başında siyah bikinisiyle poz verdi Survivor 2020'nin 98. bölüm fragmanı yayınlandı! Yasin ve Sercan birbirine giriyor Eda Taşpınar, cüretkar bikinisiyle poz verdi Vefat eden 9 yaşındaki oğluyla çekilen fotoğrafını paylaşan Ebru Şallı, herkesi duygulandırdı Şahan Gökbakar, koronavirüs kaptığı gerekçesiyle işten kovduğu ileri sürülen güvenlik personelinin attığı veda mesajını paylaştı Yağmalama görüntüleri ortaya çıkan ünlü YouTuber Jake Paul hakkında soruşturma başlatıldı Oyuncu Kaan Yıldırım'dan Hadise'ye çağrı: Baba olmak istiyorum İkinci kez kolundan sakatlanan Berkay Şahin, maskesini takmakta güçlük çekti Simge "Çocuğu var" iddiaları hakkında sessizliğini bozdu: Saçmalık Defne Samyeli, Baran Tınaz ve Deren Talu aşkına onay verdi Kuruluş Osman'da Ertuğrul Gazi karakterini Yeşilçam'ın usta oyuncusu Ediz Hun canlandıracak Çukur'un Mahsun'u Berkay Ateş, 19 yaşındayken Tarkan'ın konserlerinde koruma olarak görev yaptığını anlattı