Sosyal medyada akılalmaz tuzak: Her sorunu çözdüklerini iddia edip büyü kargoluyorlar - Son Dakika

Sosyal medyada akılalmaz tuzak: Her sorunu çözdüklerini iddia edip büyü kargoluyorlar

27.01.2021 10:12

Sosyal medyada 'medyum, hoca' sıfatlarıyla insanları dolandıranların sayısı her geçen gün artıyor. Muhabirlerin müşteri gibi arayıp ulaştığı kişilerden biri, bin liraya koronadan 1 asır boyunca koruyacak büyü yapabileceğini iddia etti. Şahsın nişanlısıyla barışmak istediğini söyleyen muhabire ise "Büyüyü kargoyla gönderiyoruz" demesi şoke etti.

Türkiye'de bazı kişiler, sosyal medyada 'medyum', 'hoca' gibi sıfatlarla sayfalar açarak insanların dertlerine çözüm bulduklarını iddia ediyor. Bu yolla maddi kazanç elde etmeye çalışan bu kişiler, yaptıkları paylaşımlarda '48 saat içinde sevgiliyi geri döndürme, aşık etme, küsleri barıştırma, online büyü bozma' gibi hizmetler verdiğini öne sürerek insanları dolandırmaya çalışıyor Son dönemde zamana ayak uydurarak hastalıklara da çözüm bulduklarını iddia eden sözde sosyal medya medyumlarının bazıları koronavirüs büyüsü yaptıklarını da iddia etti.

"BİR ÖMÜR KORONAVİRÜSTEN ARINDIRIR"

Sosyal medyada dertlere çözüm bulduğu iddiasıyla sayfa açan bir kişinin, koronavirüs hastalığından korktuğunu öne sürüp, kendisini arayan DHA muhabirine verdiği cevaplar ise şaşkına çevirdi. DHA muhabirinin "Koronavirüsten çok korkuyorum. Akrabalarımı kaybettim. Bana bulaşmasını engelleyecek bir büyü yapabilir misiniz?" sorusuna "Tabi ki mümkün kardeşim. İsim, soy isim, doğum tarihini atacaksın. İşlemlerine başlayacağız güzel kardeşim. Malzemelerle birlikte bin liran gider" diye karşılık verdi. Muhabirin fiyatta pazarlık istemesi üzerine konuşmaya devam eden sözde medyum, "Kardeşim sana 600 de olur. Malzemecinin hesap numarasını vereyim yolla hemen. Bu büyü seni bir ömür, hatta bir asır boyunca koronavirüs ve diğer hastalıklardan arındırır. Parayı şimdi yatırabilir misin?" şeklinde konuştu.

Sosyal medyanın sözde medyumlarından online büyü istismarı

"BÜYÜYÜ YAPIP KARGOYLA GÖNDERİYORUZ"

DHA muhabirinin "Nişanlımla ayrıldık, barışmak istiyorum" diye aradığı bir başka duygu istismarcısı ise muhabirin "Aslında bu işlere pek inanmam ama çaresiz kaldım" sözleri üzerine, "İnanmam derken, bu işleri küçümsüyor musun?" diye tepki gösterdi. Yaptığını iddia ettiği büyülerle çiftlerin arasını düzelttiğini, aileleri barıştırdığını öne süren sözde medyum, "Bu vesileyle birçok kişi evlendirdik. Tamamen her şeyle biz ilgileniyoruz. Doğru yere adım attınız. Biz size büyüyü kargoyla gönderiyoruz. Eve saklamanıza gerek yok. Bir kısmını toprağa, birazını mezara, birazını ise ateşle yakarak işlem yapıyorsunuz. Banka havalesi yoluyla ya da Antalya'daki yerimize gelerek yüz yüze ödeme yapabilirsiniz. Nişanlınızın, kendinizin, annelerinizin isimlerini yollamanız yeterli" ifadelerini kullandı.

Sosyal medyanın sözde medyumlarından online büyü istismarı

"İNSANLARI MADDİ, MANEVİ İSTİSMAR EDİYORLAR"

Son dönemde sosyal medya üzerinden bu şekilde mağdur edilen birçok insan olduğuna dair duyumlar aldığını söyleyen Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü'nde görevli Prof. Dr. İsmail Şık, bu tür iddiaların, açıklamaların İslam dini ile herhangi bir bağlantısının olamayacağını söyledi. İslam dininin akılla, bilimle meselelere yaklaştığını ifade eden Prof. Dr. Şık, "Bu kişiler insanların inançlarını istismar ediyorlar. Problemleri bu şekilde çözeceklerini söyleyerek onları maddi ve manevi hezeyana uğratıyorlar. Halkımızdan isteğimiz bu tür kişilere itibar etmemeleridir. Herhangi bir sıkıntılarında ilahiyat fakülteleri ve Diyanet İşleri onların hizmetindedir. Unutmamak gerekir ki büyü ve benzeri şeylerle sorun çözülmez. En güzel çözüm insanın Allah'a sığınıp dua etmesidir" dedi.

Sosyal medyanın sözde medyumlarından online büyü istismarı
Sosyal medyanın sözde medyumlarından online büyü istismarı
Sosyal medyada akılalmaz tuzak: Her sorunu çözdüklerini iddia edip büyü kargoluyorlar

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sosyal medyada akılalmaz tuzak: Her sorunu çözdüklerini iddia edip büyü kargoluyorlar - Son Dakika


YORUMLAR (3)
  • Akıl eksikliği olanlar : Akıl eksikliği olanlara Allah akıl fikir versin dolandırıcıların çeşitli yollarından biri bizler oturup düşünmeliyiz nezaman kendi aklımıza inanıp güveneceğiz dolandırıcılar çeşitli kılıklarda halkı dolandırıyorlar hadi bunlar beleş geçinmenin yolunu bulmuşlar bizneden bunlara inanıp peşlerine düşüyoruz suçun büyüğü bizlerde Allah herkese güzel güzel akıl fikir vermiş başkasını sahde aklına neden inanalım Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Ali-Veli: 21 YÜZYILDA BU KADAR SAFSATA BİLİMİN İÇİNDE BEKLENEN BİR DURUM. ALLAH RAZI OLSUN BUNLARDAN. Cevap Yaz 0 2 Yayından Kaldır

Son Dakika

Denizli'de restoranda çıkan yangında 3 kişi hayatını kaybetti Son Dakika: Türkiye'de 25 Şubat günü koronavirüs nedeniyle 73 kişi vefat etti, 9 bin 572 yeni vaka tespit edildi Dünyanın en zengin insanlarından Bill Gates: Bitcoin madenciliği iklime zarar veriyor Sarıyer'de define avına çıkan şahıslar kazdıkları metrelerce derinlikteki iki çukurda suçüstü yakalandı Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Tam kapanma gibi bir durumu şu an düşünmüyoruz Öz kızını kurşuna yağmuruna tutarak katleden cani baba, mahkemede utanmadan kendisini savundu Malaga, Nordin Amrabat transferindeki anlaşmaya uymadığı gerekçesiyle Galatasaray'a 500 bin euro ödeyecek Gardiyanlar, mahkumu döverek öldürdü! İnsanlıktan utandıran anların görüntüsü ortaya çıktı