Son Dakika Haberleri: İçişleri Bakanı Soylu: Şu Anda Yurt İçinde 790 Civarında Terörist Var

İçişleri Bakanı Soylu: Şu Anda Yurt İçinde 790 Civarında Terörist Var

7 ay önce

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu anda yurt içinde 790 civarında terörist var. Bu, son yılların en düşük rakamıdır." dedi.

Hakkari'de anne ile bebeğinin PKK tarafından şehit edildiği bölgeye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgede terörle mücadelede yaz ve sonbahar dönemini çok iyi geçireceklerini belirterek, "Kışın inşallah finali gerçekleştireceğiz. Allah nasip ederse. Burada söylemek gerekir, şu anda 790 civarında yurt içinde terörist var. Bu son yılların ulaşılabilen en düşük rakamıdır" dedi.

BAKAN SOYLU, SABAH SAATLERİNDE HAKKARİ'YE GELDİ

Sabah saatlerinde uçakla Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanı'na gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Yüksekova 3. Tümen Komutanı Tümgeneral Metin Tokel, Yüksekova Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Ferdi Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ile partililer ve kurum amirleri karşıladı.

ÜS BÖLGESİNE GEÇEN SOYLU, ASKERLERLE KAHVALTI YAPTI

Buradan helikopterle Kalana Üs Bölgesi'ne geçen Bakan Soylu, Nurcan Karakaya ve oğlu Mustafa Bedirhan Karakaya'nın saldırıya uğradığı bölgeyi havadan inceledi. Daha sonra üs bölgesine geçen Soylu, burada görev yapan askerlere başsağlığı dileyerek kahvaltı yaptı.

7 TERÖRİSTİN DAHA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİĞİNİ SÖYLEDİ

Burada bir konuşma yapan Bakan Soylu, terörle mücadelede hep birlikte kararlılıklarını ortaya koyacaklarını belirtti. Soylu, terör örgütünün tükeniş içinde olduğunu ve sabah 2'si Kars'ta, 5'i Tunceli'de 7 teröristin daha etkisiz hale getirildiğini ifade ederek, "Mehmetçiğimiz, jandarmamız, polisimiz, korucularımız büyük mücadele ortaya koyuyor. Bu mücadelenin nasıl olduğunu dünyaya ve Türkiye'de bu mücadeleyi görmek istemeyenlere açık şekilde, büyük kahramanlıkla arkadaşlarımız gösteriyor. Ziyaret etmek, komutanlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istedim. Mücadelemizi, kararlılığımızı aynı şekilde devam ettireceğiz. Siz buraları bekledikçe milletimiz huzur ve sükun içindedir. Burada terör örgütü nefes alamadıkça, bütün güvenlik kuvvetlerimiz operasyonları başarılı şekilde yürütmektedir" diye konuştu.

"TERÖR KAYNAĞINDA KURUTULACAK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatı yerine getirerek, adımların tereddüt edilmeden atılmasıyla mesafelerin kat edildiğini belirten Soylu, şunları kaydetti:

"Bu talimat açık ve net, terör kaynağında kurutulacak. Buraları, bu üs bölgeleri, her noktayı kendisine ait bir alan olarak gören terör örgütü sizin sayenizde, cesaretiniz sayesinde buralara uzaktan bakabilme kabiliyetine bile sahip değil artık. Ancak kalleşçe pusular ortaya koyabilmekte. Burada bir ölürüz bin diriliriz. Parolamız bellidir. O kadar moralimiz, motivasyonumuz yüksek ki, son bir haftada sadece iç güvenlik operasyonlarında 47 terörist etkisiz hale getirildi. 26 Haziran'dan itibaren arkadaşlarımızla ortaya koyduğumuz hedef çerçevesinde 214 terörist etkisiz hale getirildi. Bir önemli rakam daha 11 Mart'tan bu yana kararlılık harekatında Kuzey Irak'ta toplam 278 terörist etkisiz hale getirildi. Tutulan hatlar, ortaya konulan strateji ve alınan sonuçlar burada devletimizin, milletimizin, geldiğimiz noktanın nasıl olduğunu açık şekilde ortaya koymaktadır."

"ÜLKEMİZDE ŞUAN 790 CİVARINDA TERÖRİST VAR"

Soylu, yılbaşından bu yana terör örgütüne sadece 61 kişinin katıldığını ifade ederek, "Oysa bizim aileleriyle beraber ikna ederek teslim olmalarını sağladığımız, kendisi teslim olanlar hariç 91 kişi. Yani terör örgütünün özellikle ülkemizde yaşayan vatandaşlarımıza karşı etki kabiliyeti neredeyse sıfırlanmış durumdadır. Çok önemli bir şeydir. Onun için burada özellikle yaz ve son bahar sezonunu çok iyi geçireceğiz ve ardından kışın inşallah finali gerçekleştireceğiz. Allah nasip ederse. Burada söylemek gerekir, şu anda 790 civarında yurt içinde terörist var. Bu son yılların ulaşılabilen en düşük rakamıdır. Kimin nerede, hangi grubun içinde olduğunu biliyoruz. Bir taraftan İHA, bir taraftan SİHA, bir taraftan Hava Kuvvetlerimiz, bir taraftan bütün güvenlik kuvvetlerimiz, istihbaratımızla topyekun aldığımız önlemler le büyük mücadeleyi sürdürüyoruz ve kararlılıkla da bunu sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.
Vatandaşın İhbarı ile Yabancı Tabelalar Tek Tek Söküldü Dolar Yeni Güne Nasıl Başladı? İşte Son Durum

Muhsin Yazıcıoğlu'nun Ölümüyle İlgili Skandal İtiraf: Eğitimimiz Yoktu!