Sözcü Gazetesi davasında 7 sanığa FETÖ'den hapis cezası - Son Dakika
Güncel

Sözcü Gazetesi davasında 7 sanığa FETÖ'den hapis cezası

Sözcü Gazetesi davasında 7 sanığa FETÖ\'den hapis cezası

Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay ile çalışanlarının FETÖ'ye yardım suçundan yargılandığı dava karara bağlandı.

27.12.2019 14:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay ile çalışanlarının FETÖ'ye yardım suçundan yargılandığı dava karara bağlandı. Burak Akbay'ın dosyasını firari olduğu gerekçesiyle ayıran mahkeme, 1 sanığın beraatine karar verirken, 7 sanığı hapis cezasına çarptırdı.

Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay ve 9 gazete çalışanlarının "FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım" suçundan yargılandıkları dava karar bağlandı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Necati Doğru, Metin Yılmaz, Yonca Yücekaleli, Mustafa Çetin, Yücel Arı, Mediha Olgun ve avukatları katıldı. Tutuksuz sanıklar Emin Çölaşan ve Gökmen Ulu ise duruşmaya SEGBİS ile bağlandı.

"BU DAVADA OLMAK BENİ YORDU"

Kararın açıklanmasının öncesinde son sözü sorulan sanık Emin Çölaşan, "Hakkımızda açılan boş bir davadır aleyhimize ne belge ne tanık vardır. Lafı uzatmadan beraatimi istiyorum" dedi. Beraatini talep eden sanık Mediha Olgun, "Bu davada olmak beni yordu. Darbeci hiçbir zihniyeti desteklemem mümkün olmaz" ifadelerini kullandı. Son sözü sorulan Necati Doğru ise, "Benimle ilgili olarak bilerek ve isteyerek FETÖ'cü örgüte yardım iddiasını kanıtlayacak belge somut olarak yoktur. Din ve Allah tüccarı insanlarla bir arada olmamız mümkün değil" şeklinde konuştu. Son sözleri sorulan diğer sanıklar da beraatlerini talep etti.

Oy birliğiyle alınan kararı açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Emin Çölaşan ve Necati Doğru'yu "FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım" suçundan 3 yıl 6 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanıklar Mustafa Çetin ve Metin Yılmaz'ı "FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım" suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum etti.

Heyet, sanıklar Yücel Arı, Gökmen Ulu ve Yonca Yücekaleli'yi ise "FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanık Mediha Olgun'a ise suçun sabit olmadığını belirterek beraatine hükmetti.

SANIK BURAK AKBAY'IN DOSYASI İSE FİRARİ OLDUĞU GEREKÇESİYLE AYRILDI.

Duruşma çıkışında açıklamalarda bulunan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan Sözcü Gazetesi Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, "Hiç böyle bir şey beklemiyorduk zaten. Böyle bir adaletten de böyle bir karar çıktı. Tepe tepe kullansınlar" diye konuştu.

Kararın açıklanmasının ardından adliye önünde açıklama yapan avukat Celal Ülgen, "Mahkeme de Sözcü gazetesinin FETÖ ile iltisakının bulunmadığı konusunda kanaat getirdi ki indire indire verdikleri cezayı 3 yıl 4 aya indirdiler. Fakat bu gazeteciler için lekelenmeme hakkı ihlalidir. Beraat etmesi gereken gazetecilerin ve FETÖ düşmanlığıyla bilinen gazetecilerin FETÖ propagandasından dolayı ceza alması gazetecilerin lekelenmeme hakkını ihlal etmiştir" diye konuştu.

(İrem Demir/İHA)

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Sözcü Gazetesi davasında 7 sanığa FETÖ'den hapis cezası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek
  18:11 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin aday listesi, YSK'ya geç verildiği için kabul edilmedi. 2019 yerel seçimlerinde ilçeyi kazanan ve 31 Mart'taki seçimlerde ise yeniden aday gösterilen CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, listenin geç teslim edilmesi nedeniyle Saadet Partisi listesinden seçime girecek.

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası
  16:53 Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye "Sen tam bir Arap sevicisisin" diyerek saldırdığı iddia edilen sanık Ege Akersoy'un kasten yaralama suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi. Akersoy'un halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan beraatine hükmedildi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.


Advertisement