Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe, ekonomik reform planını hızlandıracağını söyledi - Son Dakika

Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe, ekonomik reform planını hızlandıracağını söyledi

26.05.2022 21:41
Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe, ekonomik reform planını hızlandıracağını söyledi

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, hızla ekonomik reform programı hazırlayacağını ve Uluslararası Para Fonundan (IMF) onay isteyeceğini belirtti.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, hızla ekonomik reform programı hazırlayacağını ve Uluslararası Para Fonundan (IMF) onay isteyeceğini belirtti.

Wickremesinghe, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik savaşının diğer ülkeler üzerindeki mali etkisi ve küresel enflasyonun, IMF'nin Sri Lanka'ya olan yardımını kısıtlayabileceğini, bu nedenle hızla bir ekonomik reform programı hazırlayıp IMF'nin onayına sunacağını ifade etti.

Yetkililerin, IMF ile temel reform fikirleri üzerinde anlaşmaya vardığını ve ekonomik reform programını iki haftada hazırlamayı planladığını aktaran Wickremesinghe, "Şu anda ABD ve Avrupa, savaşa çok para harcıyor ve bize verilen yardımın azalması ihtimali var." dedi.

"İyi ilerleme kaydetti"

IMF'den yapılan açıklamada da bir ekibin, Sri Lanka'nın reform planıyla ilgili ilk görüşmeleri 24 Mayıs'ta uzaktan sonuçlandırdığı bildirildi.

Açıklamada, "Ekip, ekonomik durumu değerlendirmede ve ileriye yönelik politika önceliklerini belirlemede iyi ilerleme kaydetti." ifadesine yer verildi.

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle mücadele eden Sri Lanka'da, Başbakan Wickremesinghe 25 Mayıs'ta Maliye, Ekonomik İstikrar ve Ulusal Politikalar Bakanı olarak atanmıştı.

Wickremesinghe'nin, IMF ile yürütülen kredi görüşmelerinde, Sri Lanka'nın elini güçlendirmesi ve ülkeye güvenin artırılması için söz konusu göreve getirildiği belirtiliyor.

Sri Lanka'daki olaylar

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan Sri Lanka'da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestoları yoğunlaştırmıştı.

Ülkede 9 Mayıs'ta Başbakanlık Ofisi'nin çevresinde toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa 9 Mayıs'ta istifa etmişti. Başbakan'ın istifası nedeniyle kabine de feshedilmişti.

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa,12 Mayıs'ta Ranil Wickremesinghe'yi başbakan atamıştı. Wickremesinghe ülkede daha önce 3 dönem başbakanlık yapmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükümet protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt sıkıntısı, elektrik kesintileri ve artan gıda ile ulaşım fiyatları nedeniyle zor günler geçiriyor.

YORUMLAR
500
Sri Lanka'da özel araçlara 2 hafta süreyle benzin ve mazot satışı yasaklandı Sri Lanka'da özel araçlara 2 hafta süreyle benzin ve mazot satışı yasaklandı Sri Lanka'da yakıt satışları durduruldu Sri Lanka'da yakıt satışları durduruldu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe, ekonomik reform planını hızlandıracağını söyledi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement