Sri Lanka'nın Bağımsızlık Günü Kutlandı - Son Dakika

Sri Lanka'nın Bağımsızlık Günü Kutlandı

06.02.2018 22:24

Sri Lanka'nın bağımsızlığının 70. yıl dönümü Ankara'da kutlandı.

Sri Lanka'nın bağımsızlığının 70. yıl dönümü Ankara'da kutlandı.

Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından bağımsızlığın 70. yıl dönümü onuruna düzenlenen resepsiyona Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve siyasetçi katıldı.

Resepsiyonda konuşan Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza, Türkiye ile Sri Lanka arasında köklü bir ilişki olduğunu söyledi.

Amza, "Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1864'te Sri Lanka'da bir fahri konsolosluk açıldı. Bağımsızlığımızın hemen ardından diplomatik ilişkilerin temeli atıldı ve devam eden yıllarda karşılıklı elçilikler açıldı." diye konuştu.

Türkiye ile özellikle ticaret ve turizm alanında ilişkilerin gelişerek devam ettiğini aktaran Amza, bağımsızlık gününün bu yıl Ankara, İstanbul, Bursa, Erzurum ve Trabzon'da kutlandığını belirtti.

"Sri Lanka hassasiyetlerimizi gözetiyor"

Bakan Yardımcısı Erdem ise Türkiye'nin, karşılıklı ilişkilerde milli hassasiyetleri gözetmeye inandığını söyledi.

Erdem, "Sri Lanka, ülkemize müzahir davranan, uluslararası örgüt adaylıklarımıza çoğunlukla destek veren, uluslararası platformda terörizmle mücadele konusunda sunduğumuz karar tasarılarına ortak sunucu olan bir ülke olmuştur." diye konuştu.

Erdem, Sri Lanka Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena'nın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak dayanışma ve destek mesajı ilettiğini de söyleyerek "FETÖ ile mücadelemize desteklerimizin devam etmesini bekliyoruz." dedi.

Türkiye'nin 2004 yılında Sri Lanka'da meydana gelen tsunami felaketinden sonra yardıma koştuğunu kaydeden Erdem, afetten etkilenenler için Kızılay tarafından Midigama Türk Köyü kurulduğunu söyledi.

Tamil teröründen etkilenenler için ise Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından 100 konutluk bir projenin hayata geçirildiğini belirten Erdem bu projeyle Türkiye'nin Sri Lanka'ya 3 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını ifade etti.

Erdem, Türkiye Bursları projesi kapsamında 2017 itibarıyla 12 Sri Lankalı öğrencinin Türkiye'de eğitim gördüğünü sözlerine ekledi.

Sri Lanka'nın Bağımsızlık Günü Kutlandı
Sri Lanka'nın Bağımsızlık Günü Kutlandı
Sri Lanka'nın Bağımsızlık Günü Kutlandı
Sri Lanka'nın Bağımsızlık Günü Kutlandı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sri Lanka'nın Bağımsızlık Günü Kutlandı - Son Dakika


Son Dakika

Danimarka'da vizonların ardından koronavirüs bulaşan kediler de itlaf edildi Türkiye, günlük koronavirüs vakalarında dünyada üçüncü sıraya çıktı Emniyet Genel Müdürlüğü, tam karantina tedbirlerini içeren genelgeyi yalanladı Yunanistan, Girit'te ABD ile birlikte S-300 hava savunma sistemini test etti 13 yıllık davada şok gerçek! Eski Muğla Milletvekili Rifat Adnan Akarca 3 kız kardeşin babası çıktı Partilere katılıp "Abartmayın" diyen sunucu Buse İskenderoğlu, koronavirüse yakalandı Milyonlar heyecanla bekliyor! Emekliye ocakta 405 lira zam göründü Oyuncu Hayal Köseoğlu'nun direk dans videosu Instagram'ı sallıyor