SSUK'tan TBMM'ye "Dumansız Hava" Teşekkürü - Son Dakika

SSUK'tan TBMM'ye "Dumansız Hava" Teşekkürü

03.01.2012 13:02
SSUK'tan TBMM'ye "Dumansız Hava" Teşekkürü

SSUK, tütün kullanımının azaltılmasına yönelik çıkartılan dumansız hava yasasının bugün 4'ncü yaşını tamamladığını, yasa ile Türkiye'de dumansız hava baharı yaratılmasından dolayı TBMM üyelerini kutladı.

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK), tütün kullanımının azaltılmasına yönelik çıkartılan dumansız hava yasasının bugün 4'üncü yaşını tamamladığını, yasa ile Türkiye'de dumansız hava baharı yaratılmasından dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üyelerini kutladı.

SSUK, TBMM'de 3 Ocak 2008 tarihinde 5727 sayılı kanun ile değiştirilen 4207 sayılı kanunun, tütün kullanımının azaltılmasında Türkiye'nin komşu ülkelere önderlik yaptığını belirtti.

Yasanın kabulünün 4'üncü yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapan SSUK Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, uzmanların yasadan sonra tütün kullanımının iki yılda yüzde 15 oranında azaldığını ve acil hastalık başvurularının yüzde 20 oranında düştüğünü hatırlattı.

"TÜRKİYE'NİN BAŞARISI DOMİNO ETKİSİ YAPTI 32 ÜLKE DUMANSIZ HAVA UYGULAMASINA GEÇTİ"

Dağlı, kapalı alanda tütün ürünü kullanmayı yasaklayan, tütün ürünlerinin her türlü reklam ve promosyonunu engelleyen kanunun, Türkiye'yi bu konuda adım atan 6'ncı dünya ülkesi yaptığını, ayrıca bir çok komşu ülke heyetinin geçen üç yılda Türkiye'yi ziyaret ederek teknik bilgi aldığını kaydetti. Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa bölgesinde Türkiye'nin tütün kontrolü konusunda en iyi mevzuatı olan dördüncü ülke olduğunu kabul ettiğini söyleyen Dağlı, "Başarımız domino etkisi yapmış, bugün 32 ülke tam dumansız hava sahası uygulamasına geçmiştir" dedi.

"KANUNDA BELİRSİZ GÖRÜLEN HER NOKTADA İŞLETME 'İHLALE TEŞVİK' EDİLİYOR"

Bu kanunun Türk halkına sağlık, devlete önemli başarılar kazandırmakla birlikte, denetlenmekten ve ürünlerinin satışının azalmasından memnun olmayan tütün endüstrisinin kanun metninde belirsizlik olarak gördüğü her noktada, uygulayıcı işletmeleri ihlale teşvik ettiğini savunan Dağlı, komitelerinin yaptığı saha çalışmalarında kanunla ilgili tespit edilen ihlalleri şöyle açıkladı:

"Nargile işletmelerinin tütün ürünü satmadıkları iddiası ile kanundan muaf olmaya çalıştıkları, kapalı alan tanımı çarpıtılarak açılır-kapanır muhtelif sistemlerin kullanıldığı, kapalı alanlarda denetimler sırasında haber veren sinyalizasyon sistemleri geliştirilmiş olduğu, ihlallere karşı kesilen cezaların çoğu tahakkuk etmemiş ve bu nedenle ihlalin sürdürülmüş olduğu, sigara ve tütün ürünü satış noktalarında reklam unsuru ortadan kaldırılmamış olduğu gözlenmiştir."

"TÜTÜNE GÖZ YUMAN İŞLETME İKİ PARA CEZASINDAN SONRA KAPATILSIN"

Bu nedenle kanunda bazı değişikliklerin hızla yapılması önerisinde bulunan Dağlı, bu önerileri şöyle açıkladı:

"Kapalı alanda nargile cihazlarına konarak duman üreten her ürünün içiminin yasaklanması, ikram işletmelerinde açık ve kapalı alanların tamamen tütün ürünü kullanılmaz hale getirilmesi, tütün ürünü içilmesine göz yuman işletmelere iki para cezasından sonra kapatma cezası verilmesi, tütün ürünü satan işletmelerin ürünleri işletme içinde de görünür olmayan raflarda saklamaları, kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu çalışanlarının tütün endüstrisi ilişkilerinin yalnızca denetim ve düzenleme amacıyla sınırlanması ve açık, şeffaf, sorgulanabilir hale getirilmesi. 4207 sayılı kanunumuz 4'üncü yaşını tamamlarken TBMM'nin değerli üyelerinden halkımızın hastalanmaması, sakat kalmaması ve ölmemesi için, bu kanunla ilgili değişikliklerin ivedilikle eklenmesini saygılarımızla talep ediyoruz."

- İstanbul

SSUK'tan TBMM'ye Dumansız Hava Teşekkürü

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel SSUK'tan TBMM'ye 'Dumansız Hava' Teşekkürü - Son Dakika


Son Dakika

Numan Kurtulmuş, vatandaşı heyecanlandırdı: Herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacaktır 21:47 Numan Kurtulmuş, vatandaşı heyecanlandırdı: Herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacaktır
Mersin'de gerçekleşen CHP mitingindeki kalabalık yüksek bir noktadan kameralara kaydedildi 18:19 Mersin'de gerçekleşen CHP mitingindeki kalabalık yüksek bir noktadan kameralara kaydedildi Tenekeyi bıçak gibi kesti! İşte Türkiye sahillerini istila eden balığın çene gücü 17:54 Tenekeyi bıçak gibi kesti! İşte Türkiye sahillerini istila eden balığın çene gücü AK Partili Mahir Ünal açılışa katılımın az olduğunu gördü ve 15:16 AK Partili Mahir Ünal açılışa katılımın az olduğunu gördü ve "Zaten kimse gelmemiş ki" dedi Son Dakika! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi: Buralar ciddi kurumlardır, senin gibi ciddiyetsiz değil 14:53 Son Dakika! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi: Buralar ciddi kurumlardır, senin gibi ciddiyetsiz değil Haluk Bilginer, Cübbeli Ahmet Hoca'nın sözlerinden şarkı yaptı: Öp beni, yut beni, yala beni, şap beni, şup beni... 13:20 Haluk Bilginer, Cübbeli Ahmet Hoca'nın sözlerinden şarkı yaptı: Öp beni, yut beni, yala beni, şap beni, şup beni... Guinness sorusu Kim Milyoner Olmak İster'e damga vurdu! Yarışmacı joker kullanmasına rağmen elendi 12:32 Guinness sorusu Kim Milyoner Olmak İster'e damga vurdu! Yarışmacı joker kullanmasına rağmen elendi Barbaros Akdeniz'in Kılıcı dizisinde yeni bir yüz: Emir Benderlioğlu 12:13 Barbaros Akdeniz'in Kılıcı dizisinde yeni bir yüz: Emir Benderlioğlu
Advertisement