Stk'lar: Olay Araştırılıp Sorumlular Yargı Önüne Çıkarılsın - Son Dakika

Stk'lar: Olay Araştırılıp Sorumlular Yargı Önüne Çıkarılsın

02.01.2012 18:23
Stk'lar: Olay Araştırılıp Sorumlular Yargı Önüne Çıkarılsın

Batman'daki sivil toplum kuruluşları (STK) ve kanaat önderleri, Şırnak'ın Uludere ilçesinde, savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen operasyonda 35 köylünün hayatını kaybetmesi olayının araştırılıp, sorumluların yargı önüne çıkarılmasını istedi.

Batman'daki sivil toplum kuruluşları (STK) ve kanaat önderleri, Şırnak'ın Uludere ilçesinde, savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen operasyonda 35 köylünün hayatını kaybetmesi olayının araştırılıp, sorumluların yargı önüne çıkarılmasını istedi.

Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Nasıroğlu, Şırnak'ın Uludere ilçesinde yaşanan olayla çözüme bir kez daha darbe vurulduğunu savundu. Nasıroğlu, "Sivil kesimlerin bütün barış çağrısına kulak tıkayanların savaş kışkırtıcılarına kulak vermesi yaman bir çelişkidir. Toplumun bütün kesimlerinin temel beklentisi silahların susturulması yönündedir. Bu nedenle çatışma zihniyetinin terk edilerek, barış dilinin hakim kılınması ve etkili çevrelerin bu yönde çaba göstermesi gerekmektedir." dedi.

Batman BARO BAŞKANI TANRISEVEN: "ULUDERE OLAYI ÜLKEDE BARIŞ VE KARDEŞLİĞİN TESİSİ İÇİN BİR MİLAT OLSUN"

Olayın hemen ertesi günü bölge baroları ile Batman'da yaptıkları açıklamada, olayı kınadıkları, ardından yine bölge baroları ile Ortasu Köyü'ne giderek, ailelerin acılarını paylaştıklarını belirten Batman Baro Başkanı Yusuf Tanrıseven, Uludere olayının ülkede barış ve kardeşliğin tesisi için bir milat olmasını istedi.

Şiddetin bir an önce son bulması temennisinde bulunan Tanrıseven, "Bu olay hepimizin yüreğini yaktı. Olayın üzerine kararlılıkla gidilerek, sorumluların hak ettikleri cezaya çarptırılmaları gerekir. Bölge baroları olarak ailelere her türlü hukuki yardımda bulunmaya hazırız. Bu olayın temelinde içine sürüklendiğimiz şiddet sarmalı yatıyor. Olayın, ülkemizde barış ve kardeşliğin tesisi için bir milat olmasını ve şiddetin bir an önce son bulmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

FIRAT: "ULUDERE OLAYI BÖLGEDE BARIŞI İSTEMEYENLERİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRDÜ"

Saadet Partisi Batman İl Başkanı Mehmet Fırat ise Türkiye hassas bir dönemden geçerken, Uludere'de vahim olayın meydana gelmesinde ihmali olanların derhal ortaya çıkarılması ve gereğinin yapılması gerektiğini belirtti.

Fırat, "Uludere olayı bölgede barışı istemeyenlerin ekmeğine yağ sürdü. Bu olay tüm detayı ile araştırılmalı, her bilgi değerlendirilerek olay süratle aydınlatılmalıdır. Devlet, hayatlarını kaybeden 35 sivil vatandaşımızın ailelerine kol kanat gererek sahip çıkmalı ve her türlü maddi ve manevi desteği vermesi gerekiyor." dedi.

"ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA SONUCU OLAY BÜTÜN YÖNLERİYLE AydınLATILACAĞINDAN KİMSENİN KUŞKUSU OLMAMALIDIR"

AK Parti Batman İl Başkanı Murat Güneştekin de Türkiye-Irak sınırında, hava harekâtı sonucu 35 vatandaşın hayatını yitirmesinden dolayı çok derin bir üzüntü yaşadıklarını dile getirdi. Güneştekin, olayda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Bu üzücü olayın, 30 yıldır yaşanan sıkıntıların ortaya koyduğu acı tablolardan bir tanesi olduğunu belirten Güneştekin, şunları söyledi: "Başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkililerimiz meydana gelen bu olayla ilgili adli ve idari olmak üzere çok yönlü soruşturmalar başlatıldığını ifade etmişlerdir. Adli ve idari soruşturmalar sonucunda olayın bütün yönleriyle aydınlatılacağından kimsenin kuşkusu olmamalıdır."

"SİVİLLERİN ÖLDÜRÜLMESİNİN HİÇBİR GEREKÇESİ OLAMAZ"

Gercüş Eğitim Bir Sen Basın Yayın Sekreteri Atilla Yaramış ise şöyle dedi: "35 kişinin hava kuvvetlerimize bağlı jetlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmesi, ailelerinin ve bütün halkımızın yüreklerini dağlamıştır. Yüreklerimizi burkan görüntülerle ilgili mutlaka derinlikli araştırma yapılmalı, ortada zaafiyet söz konusu ise gerekli hukuki süreç geciktirilmeksizin işletilmelidir. Kamuoyu sağlıklı bilgilendirilerek, kafalardaki soru işaretleri giderilmelidir.

Sivillerin öldürülmesinin hiçbir gerekçesi olamaz. Aklı selim her zaman hâkim olmalı ve terör iklimi gözlerimizi asla bağlamamalıdır. Yürekleri yanan insanımızın acısına ortak olunarak, yaraları sarılmalıdır. Terörün müsebbiplerinin acılardan rant devşirmeye yönelik girişimlerine asla fırsat verilmemelidir."

Stk'lar: Olay Araştırılıp Sorumlular Yargı Önüne Çıkarılsın

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Stk'lar: Olay Araştırılıp Sorumlular Yargı Önüne Çıkarılsın - Son Dakika


Son Dakika

İstanbul'un göbeğinde araçlar birbirine girdi! Zırhlı aracın da karıştığı kazada yaralılar var 11:49 İstanbul'un göbeğinde araçlar birbirine girdi! Zırhlı aracın da karıştığı kazada yaralılar var Yargıtay'dan özel sektör çalışanlarını ilgilendiren örnek karar: Vasıflı işçi, asgari ücretle çalıştırılamaz 11:30 Yargıtay'dan özel sektör çalışanlarını ilgilendiren örnek karar: Vasıflı işçi, asgari ücretle çalıştırılamaz Felipe Melo, cazip teklifi Galatasaray için reddetti 11:23 Felipe Melo, cazip teklifi Galatasaray için reddetti
HDP'de plan hazır! Eğer kapıları kilitlenirse 4 partiden birine geçecekler 11:10 HDP'de plan hazır! Eğer kapıları kilitlenirse 4 partiden birine geçecekler Erdoğan'dan üst üste gelen zamlar hakkında açıklama: Dünya ekonomisindeki bozulma Türkiye'yi de etkiledi 10:55 Erdoğan'dan üst üste gelen zamlar hakkında açıklama: Dünya ekonomisindeki bozulma Türkiye'yi de etkiledi Görüşmeler önümüzdeki günlerde başlayacak! Asgari ücret için en güçlü olasılık 3 bin 447 bin lira 10:31 Görüşmeler önümüzdeki günlerde başlayacak! Asgari ücret için en güçlü olasılık 3 bin 447 bin lira
Ordu'daki futbol maçında büyük skandal! Kuran-ı Kerim sayfalarını kesip konfeti yapmışlar 10:27 Ordu'daki futbol maçında büyük skandal! Kuran-ı Kerim sayfalarını kesip konfeti yapmışlar Seren Serengil, 10:10 Seren Serengil, "Zina suç olmalı" çıkışına açıklama getirdi: Benim ailem yıkıldı
Advertisement