STK'ların Çalışmalarıyla İlgili Değerlendirme - Son Dakika

STK'ların Çalışmalarıyla İlgili Değerlendirme

02.01.2012 09:59
STK'ların Çalışmalarıyla İlgili Değerlendirme

STK, halkın büroya gelerek yaptığı talepler değerlendirilmiş, listelenmiş ve yardımların ulaşması sağlanmıştır.

Van Valiliği bünyesindeki Sivil Toplum Kuruluşları bürosu, 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremin hemen ardından Van Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (VASİAD) Öncülüğünde ikinci günde kurulmuş.il genelinde çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını hızlandırmak, yardımların daha organize bir şekilde yapılmasını sağlamak, eksiklikleri tespit ederek yardımları yönlendirmek ve STK'lar arasındaki koordinasyonu sağlamak gibi görevleri üstlenmiştir. Yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi için STK'ları yönlendirirken bir yandan da halkın büroya gelerek yaptığı talepler değerlendirilmiş, listelenmiş ve yardımların ulaşması sağlanmıştır.

Sivil toplum kuruluşları bürosuna bu güne kadar 19 Van'dan; 81 Türkiye genelinde diğer illerinden, 24 yurt dışı kaynaklı olmak üzere genel toplamda 124 STK başvurmuştur. Bu kuruluşlar aracılığı ile Van'a yaklaşık 21 milyon Türk Lira'lık yardım yapılmıştır. Bu yardımlar temel olarak barınma, ısınma, tıbbi, temel gıda ve temizlik malzemeleri şeklindedir. Yaklaşık 6000 çadır; 12000 adet battaniye dağıtılmış ve 17000 aileye gıda; 5000 aileye giysi; 5000 aileye et yardımlarında bulunulmuştur; 4 köyün bütün öğrencileri için kırtasiye, mont ve ayakkabı gibi temel yardımlar yapılmıştır; ayrıca 12 köyün bütün öğrencileri için de ayni şekilde kırtasiye mont ve ayakkabı yardımları yapılacaktır. Köylerin kış aylarında yağan kar yüzünden merkezden ulaşımının zorluğu da göz önünde bulundurularak, ekmek yapımının sağlanması için 8 köye 16 tandır evi yapılacaktır.

Bunun dışında STK'lar çadır izolasyonu yapılması konusunda teşvik edilmiş 2 köyde tamamen merkezde ise 218 çadırda ısı izolasyonu yapılmıştır. 250 tane çadıra da çadırı tabandan ısıtan elektrikli hasır dağıtılmıştır, 700 tane elektrikli hasırın da dağıtılmak üzere satın alımı yapılmıştır. Bazı bölgelerde sahra hastaneleri kurulması için yapılan çalışmalar desteklenmiş ve gereken prosedürlerin tamamlanmasına yardım edilmiştir. Depremden zarar gören bütün köylerde sağlık taraması yapılmıştır.

Gelen yabancı yardımların daha hızlı yapılabilmesi için talepleri doğrultusunda yabancı kaynaklı STK'ların çevirmen ihtiyaçları karşılanmıştır ve yapacakları yardımların kapasitesinin artırılması için ihtiyacın ne kadar büyük olduğu anlatılmış ve yapılan görüşmeler doğrultusunda olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu doğrultuda bir Japon STK ekibinin bütçesinin 12 bin dolardan 240 bin dolara; bir başka yabancı kaynaklı Amerikan STK ekibinin bütçesinin ise 25 bin dolardan 52 bin dolara çıkarılması sağlanmıştır. Yine uluslararası bir yardım kurulusunun bütçesi 250 bin Euro'dan 500 bin Euro'ya yükseltilmiştir.

Bir diğer konu ise yardımlar yapılırken Van için maksimum faydanın sağlanmasıdır. Bu amaçla yardım alışverişleri, depremden en büyük maddi zararı gören Van esnafının ve işadamlarının işletmelerinin ekonomisinin tekrar toparlanması için alışverişler mümkünse yerel esnaftan ve işadamlarından yapılmıştır. Böylelikle il esnaf ve işadamlarından yaklaşık 610 bin dolarlık alışveriş yapılmıştır.

Sivil toplum kuruluşları bürosu bir yandan yardımların kapasitesini artırmaya çalışıp bu yardımların Van'a sağlayacağı faydayı artırmaya çalışırken diğer yandan bu yardımların sürekliliği için de STK'lar ile görüşmekte ve bölgedeki çalışma sürelerini uzatmaya çalışmaktadır. Bu çabaların sonucu olarak 3 yurt dışı sivil toplum kuruluşu çalışma sürelerini 6 aya; 3 yurt içi sivil toplum kuruluşu 6 aya, 2 yurt içi sivil toplum kuruluşu 8 aya, 1 yurt içi sivil toplum kuruluşu ise çalışma süresini 5 ay çıkarmıştır.

Halen ilimizde yardıma devam eden STK'lar başlıca kimsesiz kadınlarla ilgilenmekte, sağlık taramaları yapmakta, merkez ve köylere maddi ve psikolojik destek sağlamaktadırlar. Bundan sonraki süreçte ise STK'larin yardımlarını daha çok kalıcı yapılara yönlendirmeyi hedeflemekteyiz. Köylerde yapılacak tandır evleri ve yıkılmış okulların yeniden yapımı gibi kalıcı yapı yardımları desteklenmektedir ve depremden zarar gören çocuk ve ailelerin rehabilitesi için de yasam şartlarını normalleştirecek psikolojik ve maddi yardımlar bu süreçten sonra da temel hedefler içinde bulunacaktır.

Ayrıca deprem ile beraber yurt dışından gelen STK'larla sıcak iliksiler kurulmuş, ülkemizin ve bölgemizin kültürel değerleri hakkında bilgiler verilmiştir.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500
Hentbolda kadın ve erkek milli takımları bir ilki gerçekleştirmeye çalışacak Hentbolda kadın ve erkek milli takımları bir ilki gerçekleştirmeye çalışacak Kayaklı Koşu Balkan Kupası, Bolu'da başladı Kayaklı Koşu Balkan Kupası, Bolu'da başladı Milli güreşçi Başak Duman, Yasemin Adar Yiğit'i örnek alıyor Milli güreşçi Başak Duman, Yasemin Adar Yiğit'i örnek alıyor

Son Dakika Güncel STK'ların Çalışmalarıyla İlgili Değerlendirme - Son Dakika


Advertisement