STK'ların Çalışmalarıyla İlgili Değerlendirme - Son Dakika
Güncel

STK'ların Çalışmalarıyla İlgili Değerlendirme

STK, halkın büroya gelerek yaptığı talepler değerlendirilmiş, listelenmiş ve yardımların ulaşması sağlanmıştır.

02.01.2012 09:59
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Van Valiliği bünyesindeki Sivil Toplum Kuruluşları bürosu, 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremin hemen ardından Van Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (VASİAD) Öncülüğünde ikinci günde kurulmuş.il genelinde çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını hızlandırmak, yardımların daha organize bir şekilde yapılmasını sağlamak, eksiklikleri tespit ederek yardımları yönlendirmek ve STK'lar arasındaki koordinasyonu sağlamak gibi görevleri üstlenmiştir. Yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi için STK'ları yönlendirirken bir yandan da halkın büroya gelerek yaptığı talepler değerlendirilmiş, listelenmiş ve yardımların ulaşması sağlanmıştır.

Sivil toplum kuruluşları bürosuna bu güne kadar 19 Van'dan; 81 Türkiye genelinde diğer illerinden, 24 yurt dışı kaynaklı olmak üzere genel toplamda 124 STK başvurmuştur. Bu kuruluşlar aracılığı ile Van'a yaklaşık 21 milyon Türk Lira'lık yardım yapılmıştır. Bu yardımlar temel olarak barınma, ısınma, tıbbi, temel gıda ve temizlik malzemeleri şeklindedir. Yaklaşık 6000 çadır; 12000 adet battaniye dağıtılmış ve 17000 aileye gıda; 5000 aileye giysi; 5000 aileye et yardımlarında bulunulmuştur; 4 köyün bütün öğrencileri için kırtasiye, mont ve ayakkabı gibi temel yardımlar yapılmıştır; ayrıca 12 köyün bütün öğrencileri için de ayni şekilde kırtasiye mont ve ayakkabı yardımları yapılacaktır. Köylerin kış aylarında yağan kar yüzünden merkezden ulaşımının zorluğu da göz önünde bulundurularak, ekmek yapımının sağlanması için 8 köye 16 tandır evi yapılacaktır.

Bunun dışında STK'lar çadır izolasyonu yapılması konusunda teşvik edilmiş 2 köyde tamamen merkezde ise 218 çadırda ısı izolasyonu yapılmıştır. 250 tane çadıra da çadırı tabandan ısıtan elektrikli hasır dağıtılmıştır, 700 tane elektrikli hasırın da dağıtılmak üzere satın alımı yapılmıştır. Bazı bölgelerde sahra hastaneleri kurulması için yapılan çalışmalar desteklenmiş ve gereken prosedürlerin tamamlanmasına yardım edilmiştir. Depremden zarar gören bütün köylerde sağlık taraması yapılmıştır.

Gelen yabancı yardımların daha hızlı yapılabilmesi için talepleri doğrultusunda yabancı kaynaklı STK'ların çevirmen ihtiyaçları karşılanmıştır ve yapacakları yardımların kapasitesinin artırılması için ihtiyacın ne kadar büyük olduğu anlatılmış ve yapılan görüşmeler doğrultusunda olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu doğrultuda bir Japon STK ekibinin bütçesinin 12 bin dolardan 240 bin dolara; bir başka yabancı kaynaklı Amerikan STK ekibinin bütçesinin ise 25 bin dolardan 52 bin dolara çıkarılması sağlanmıştır. Yine uluslararası bir yardım kurulusunun bütçesi 250 bin Euro'dan 500 bin Euro'ya yükseltilmiştir.

Bir diğer konu ise yardımlar yapılırken Van için maksimum faydanın sağlanmasıdır. Bu amaçla yardım alışverişleri, depremden en büyük maddi zararı gören Van esnafının ve işadamlarının işletmelerinin ekonomisinin tekrar toparlanması için alışverişler mümkünse yerel esnaftan ve işadamlarından yapılmıştır. Böylelikle il esnaf ve işadamlarından yaklaşık 610 bin dolarlık alışveriş yapılmıştır.

Sivil toplum kuruluşları bürosu bir yandan yardımların kapasitesini artırmaya çalışıp bu yardımların Van'a sağlayacağı faydayı artırmaya çalışırken diğer yandan bu yardımların sürekliliği için de STK'lar ile görüşmekte ve bölgedeki çalışma sürelerini uzatmaya çalışmaktadır. Bu çabaların sonucu olarak 3 yurt dışı sivil toplum kuruluşu çalışma sürelerini 6 aya; 3 yurt içi sivil toplum kuruluşu 6 aya, 2 yurt içi sivil toplum kuruluşu 8 aya, 1 yurt içi sivil toplum kuruluşu ise çalışma süresini 5 ay çıkarmıştır.

Halen ilimizde yardıma devam eden STK'lar başlıca kimsesiz kadınlarla ilgilenmekte, sağlık taramaları yapmakta, merkez ve köylere maddi ve psikolojik destek sağlamaktadırlar. Bundan sonraki süreçte ise STK'larin yardımlarını daha çok kalıcı yapılara yönlendirmeyi hedeflemekteyiz. Köylerde yapılacak tandır evleri ve yıkılmış okulların yeniden yapımı gibi kalıcı yapı yardımları desteklenmektedir ve depremden zarar gören çocuk ve ailelerin rehabilitesi için de yasam şartlarını normalleştirecek psikolojik ve maddi yardımlar bu süreçten sonra da temel hedefler içinde bulunacaktır.

Ayrıca deprem ile beraber yurt dışından gelen STK'larla sıcak iliksiler kurulmuş, ülkemizin ve bölgemizin kültürel değerleri hakkında bilgiler verilmiştir.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel STK'ların Çalışmalarıyla İlgili Değerlendirme - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İran Devrim Muhafızları İsrail bağlantılı bir kargo gemisini ele geçirdi
  15:47 İran Devrim Muhafızları İsrail bağlantılı bir kargo gemisini ele geçirdi

  İran Devrim Muhafızları, Hürmüz Boğazı'nda İsrail bağlantılı bir kargo gemisini ele geçirdi. İran devleti haber ajansı IRNA, Muhafızlara ait bir helikopterin Portekiz bayraklı MSC Aries gemisine el koyduğunu ve İran sularına yönlendirdiğini bildirdi. Bu olay, Tahran'ın bölgeyi deniz trafiğine kapatabileceği yönündeki uyarısından günler sonra gerçekleşti.

 • Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Bayram Tatilinde Yoğunluk Yaşadı
  15:44 Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Bayram Tatilinde Yoğunluk Yaşadı

  Gaziantep'in ünlü Bakırcılar Çarşısı, bayram tatili boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğradı. Çarşı esnafı yoğunluktan memnun olurken, turistler Gaziantep'in zengin kültürünü ve sanatını deneyimleme fırsatı buldukları için mutlu olduklarını ifade ettiler. Yoğunluk aynı zamanda yerel ekonomiye de olumlu yansıdı.

 • Erzincan-Erzurum kara yolunda meydana gelen kazalarda 7 kişi yaralandı
  15:42 Erzincan-Erzurum kara yolunda meydana gelen kazalarda 7 kişi yaralandı

  Erzincan-Erzurum kara yolunda meydana gelen 2 ayrı trafik kazasında toplam 7 kişi yaralandı. İlk kazada bir kamyonetin yoldan çıkması sonucu sürücü ve ailesi yaralandı. İkinci kazada ise bir otomobilin şarampole uçması sonucu aynı aileden 3 kişi yaralandı. Yaralılar Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

 • Nesli tehlikede olan dağ keçileri engebeli arazide böyle görüntülendi
  15:42 Nesli tehlikede olan dağ keçileri engebeli arazide böyle görüntülendi

  Bayburt'ta nesli tükenme tehlikesi altında olan dağ keçileri, engebeli arazide dolaşırken bir vatandaş tarafından dron ile görüntülendi. Dağ keçilerinin avlanması yasak olmasına rağmen avcılar tarafından avlanmaları durumunda ciddi idari para cezası uygulanacağı da Bayburt Valiliği tarafından duyuruldu. Ayrıca, dağ keçileri ve diğer yaban hayvanları için doğaya yiyecek bırakıldığı belirtildi.

 • Ankara'da Birlik Derneği Ramazan Ayında Yardımlarına Devam Ediyor
  15:40 Ankara'da Birlik Derneği Ramazan Ayında Yardımlarına Devam Ediyor

  Ankara'da Birlik Derneği, faaliyetlerini bu Ramazan ayında da sürdürerek yardıma muhtaç insanların sorunlarını gidermeye devam ediyor. Dernek, ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı ve diğer destekleri ulaştırıyor.

 • Edirne'de boşanma aşamasında olan kadın, eşi tarafından silahla vurularak öldürüldü
  15:38 Edirne'de boşanma aşamasında olan kadın, eşi tarafından silahla vurularak öldürüldü

  Edirne'de P.A. (22) ile boşanma aşamasında olduğu kocası B.A, (22) arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kavga sırasında B.A, eşini silahla vurarak yaraladı. Sağlık ekipleri olay yerine geldiğinde P.A'nın hayatını kaybettiğini belirledi. Şüpheli B.A, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Gaziantep'te Konteyner Yangını: Akaryakıt İstasyonu ve Traktörler Tehlike Altında
  15:35 Gaziantep'te Konteyner Yangını: Akaryakıt İstasyonu ve Traktörler Tehlike Altında

  Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde bir vatandaşın yaşadığı konteyner, çıkan yangın sonrası kullanılamaz hale geldi. Yangın sırasında konteyner yakınında akaryakıt istasyonu ile çok sayıda traktörün bulunması paniğe yol açtı. Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı.


Advertisement