STOCKHOLM - İsveç, Türkiye'nin güvenlik kaygılarını daha iyi anladığını açıkladı - Son Dakika

STOCKHOLM - İsveç, Türkiye'nin güvenlik kaygılarını daha iyi anladığını açıkladı

08.12.2022 09:56

İsveç'in NATO Üyeliğinden Sorumlu Başmüzakereci Oscar Stenström, "Türkiye'nin güvenlik kaygılarını daha iyi anladık.

İsveç'in NATO Üyeliğinden Sorumlu Başmüzakereci Oscar Stenström, " Türkiye'nin güvenlik kaygılarını daha iyi anladık. Bu ayrıca İsveç'in de güvenliğini artıracak." dedi.

Stenström, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsveç'in, Türkiye ve Finlandiya ile NATO Madrid Zirvesi'nde, 28 Haziran'da imzaladığı muhtıra çerçevesinde gerekli adımları atma kararlılığını yineledi.

Anlaşma kapsamında verilen taahhütlere, İsveç hükümeti tarafından öncelik verildiğini aktaran Stenström, "Hepimiz üzerinde çalışıyoruz, anlaşmayı tamamıyla yerine getireceğiz." dedi.

Stenström, yeni terör yasasına değinerek, "Bununla herhangi bir terör suçuna, özellikle PKK'ya karışan herkes için (hayat) daha zorlaşacak." ifadesini kullandı.

İstanbul'da, 13 Kasım'da, PKK/ YPG tarafından düzenlenen terör saldırısı için taziye dileklerini de ileten Stenström, İsveç'in, teröre karşı mücadelenin bir parçası olmaya hazır olduğunu dile getirdi.

"İsveç ve Türkiye arasında sahip olduğumuz ikili iyi ilişkiler, İsveç NATO üyesi olarak kabul edildiğinde daha da güçlü olacak." diyen Stenström, ülkesinin terörü ciddiye aldığını ve 3'lü muhtıranın gereklerini yerine getireceğine dikkati çekti.

Oscar Stenström, İsveç'in değiştiğini dile getirerek, "Türkiye'nin güvenlik kaygılarını daha iyi anladık. Bu, ayrıca İsveç'in de güvenliğini artıracak." dedi.

Türkiye ve İsveç için, "Terörü finanse etmenin, PKK'yı finanse etmenin" bir tehdit olduğunu kaydeden Stenström, bunun İsveç toplumuna da zarar verdiğini belirtti.

Stenström, "İsveç hiçbir terörist için güvenli bir liman olmamalı ve olmayacak, bu yüzden güvenlik hizmetlerimiz arasındaki işbirliğimizi artırıyoruz. Bu hizmetlere ve savunmaya daha fazla fon ayırıyoruz. NATO'da birlikte işbirliği yapmaktan mutluluk duyacağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Finlandiyalı akademisyen, ülkesinin İsveç'i beklemeden NATO'ya katılabileceğini savundu Finlandiyalı akademisyen, ülkesinin İsveç'i beklemeden NATO'ya katılabileceğini savundu Kahramanmaraş'ta İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına din görevlileri tepki gösterdi Kahramanmaraş'ta İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına din görevlileri tepki gösterdi Finlandiya'da pek çok kişi İsveç'i beklemeden NATO'ya katılmaktan yana Finlandiya'da pek çok kişi İsveç'i beklemeden NATO'ya katılmaktan yana

Son Dakika Güncel STOCKHOLM - İsveç, Türkiye'nin güvenlik kaygılarını daha iyi anladığını açıkladı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement