"Stres Gribi Tetikliyor" - Son Dakika

"Stres Gribi Tetikliyor"

09.01.2012 13:52

Özel Lokman Hekim Etlik Hastanesi Mikrobiyoloji Uzmanı Dr.

Özel Lokman Hekim Etlik Hastanesi Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Safiye Göçer, antibiyotik tedavisinin grip için gereksiz olduğunu belirterek, "Grip tedavisinde ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak aspirin kullanılmamalıdır" uyarısında bulundu. Dr. Göçer, bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için stresten uzak durulmasını tavsiye etti.

Gribin, 'influenza' virüsleri tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkati çeken Uzm. Dr. Safiye Göçer, virüs vücuda girdikten sonra bulguların ortaya çıkmasının 2-3 gün sürdüğünü vurguladı. Dr. Göçer, gribe yakalanan kişide, 38 derece ateş, baş ağrısı, vücutta genel ağrı, kırgınlık, kuru öksürük, üşüme, titreme, terleme, bazen burun tıkanıklığı, hapşırma ve boğaz ağrısı görüldüğünü anlattı.

Gribal enfeksiyonlar ortalama bir haftada iyileşirken, iyileşmenin nadiren iki haftaya kadar uzayabildiğini belirten Dr. Göçer, "Yapılması gerekenin ise bir hekime müracaat ederek tanıyı kesinleştirmek ve şikayetlere yönelik ilaçları kullanmaktır. Dengeli beslenme, bol sıvı tüketimi ve istirahat hem şikayetlerimizi hafifletir, hem de iyileşme sürecini hızlandırır. Ama istirahat etmeksizin hastalığı tam atlatabilmek zordur. Bu nedenle halk arasında bu hastalığa 'Paçavra Hastalığı' denilmektedir. Antibiyotik tedavisi grip esnasında faydasız ve gereksizdir. Grip tedavisinde ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak aspirin kullanılmamalıdır. Özellikle çocuklarda bu durum çok önemlidir. Viral başlayan bu enfeksiyonda bazen bakteriyel enfeksiyon tablosu ilave olarak komplikasyon dediğimiz durumlar ortaya çıkabilir. Sinüzit, bronşit, zatürre bunlardan bazılarıdır. İyileşmenin geciktiği, şikayetlerin değişme gösterdiği bu gibi durumlarda mutlaka bir hekime muayene olup gerekli tedavi yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen durumların ortaya çıkması kaçınılmazdır." dedi.

GRİP DAMLACIK YOLUYLA YAYILIYOR

Özel Lokman Hekim Etlik Hastanesi Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Göçer, gribin ortaya çıktığı dönemlerde kişiden kişiye kolay bulaşabiliyor olmasından dolayı geniş kitlelerin hastalıktan etkilendiği salgınların görülebildiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Böyle durumlarda okul ve işyerlerinde aksaklıklar olabildiği için bulaştırıcılığı önlemeye yönelik ya da bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yönelik tedbirler alınması çok önemlidir. Hastalığı başkalarına bulaştırmamak için aksırırken ya da öksürürken mendil kullanmaya dikkat etmeli, yaşlı ve küçük çocuklardan uzak durulmalıdır. Eller sık sık yıkanmalı, tokalaşmamaya dikkat edilmeli, kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır. Bulunulan alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Grip damlacık yolu ile yayılır ve bu tedbirleri almak tüm toplum sağlığı yönünden çok önemlidir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutabilmek için yeterli ve dengeli beslenme, iyi bir uyku düzeni, kişinin durumuna bağlı ağırlıkta yapabileceği düzenli egzersizler, stresten uzak durmak önemlidir."

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Stres Gribi Tetikliyor' - Son Dakika


Son Dakika

MAK Danışmanlık'tan çarpıcı analiz: 18 yıllık AK Parti iktidarında muhalefetin topyekün sahaya indiğini ilk kez görüyoruz İtalya Kupası maçında kural hatası yapan Roma'ya hükmen mağlubiyet cezası verildi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat'tan sonra kapsamlı bir telafi programına hazırlanıyoruz Reklam teklifi alan Aleyna Tilki gözünü yükseklere dikti: Tarkan ya da Ajda Pekkan oynarsa düşünürüm Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Tokat'ta 10 kişide koronavirüsün mutasyona uğramış hali görüldü