Son Dakika Haberleri: Sualtı Zenginlikleri Korunmalı

Sualtı Zenginlikleri Korunmalı

8 yıl önce

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde başlayan 'Türkiye'nin Sualtı Zenginlikleri Değerlendirme ve Tanıtma Çalıştayı' 2 gün sürecek.

Sualtı Zenginlikleri Korunmalı, System.String[]
Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde başlayan 'Türkiye'nin Sualtı Zenginlikleri Değerlendirme ve Tanıtma Çalıştayı'na katılan bilim adamları, arkeologlar, tarihçiler, turizmciler yıllardır dalışa yasak bölgelerde bulunan tarihi eserlerin yağmalanmasının önlenmesi, sualtı zenginliklerinin korunarak kültür turizmine kazandırılması konularını tartıştı.

Çalıştay programında yer alan ve yarın, Japon fotoğrafçı Masakazu Akagi, model Ayano Fukuto ile arkeologların, Yassıada'yı tanıtım çekimlerinin yapılacağı dalışa, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından izin verilmeyeceğinin son anda açıklanması şaşkınlığa neden oldu.

Külltür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ile Bodrum Kültür ve Sanat Vakfı (BOSAV) tarafından düzenlenen ve 2 gün sürecek çalıştay Bodrum'daki Salmakis Otel'de başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı başkanlığında düzenlenen çalıştaya konuşmacı olarak BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız ve Türkiye'nin ilk arkeologlarından Aşkın Cambazoğlu ve Sualtı Federasyonu Başkanı İnkılap Obruk katıldı. Çalıştayı arkeologlar, bilim adamları, arkeologlar ve tarihçiler izledi.

BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, Sualtı Araştırmaları Ernstitüsü tarafından batık ve sualtı kalıntılarının büyük bölümünün tespit edildiğini belirtirken, dalışa yasak bölgelerde bulunan batıkların nasıl yağmalandığını fotoğraflarla gösterdi. Turanlı, şöyle dedi:

"Tecrübelerimiz bize gösterdi ki kültürel zenginliklerimizin bulunduğu bölgeleri yasaklayarak dalışa kapatmak yarar yerine zarar getiriyor. Bu nedenle dalışa yasaklanan bölgelerdeki zenginliklerimiz çelik kafeslerle korunabilir, kameralarla izlenebilir. Bu yöntemi uygulayan Hırvatistan hükümeti bize her türlü yardım ve desteğe hazır. "

Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı İnkilap Obruk "Dünyanın en zengin sualtı hazinelerine sahibiz. Ancak, hazineyi kasaya kilitlemişiz açmıyoruz. Kimseye gösterip paylaşmıyoruz. Mısır, İtaya ve komşumuz Yunanistan sualtı zenginliklerinden büyük paralar kazanıyor" dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı dalışa yasak bölgelerin kontrollü biçimde dalış turizmine açılması gerektiğini belirtti.

Çalıştay programında yer alan ve yarın, Japon fotoğrafçı Masakazu Akagi, model Ayano Fukuto ile arkeologların, Yassıada'yı tanıtım çekimlerinin yapılacağı dalışa, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından izin verilmeyeceği son anda açıklandı.

BOSAV Başkanı Tufan Turanlı yasak kararını eleştirirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı da, "Dalışa yasak bölgelerde izinleri Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü birikte veriyor. Bu kez izin vermemişler. Arkadaşlar da dalışlarını başka bölgelerde yapabilirler" dedi. Bunun üzerine yarınki dalışların iptal edildiği açıklandı. - Muğla/ BodrumPKK'lı Terörist Örgütün Karanlık Yüzünü Gözler Önüne Serdi: 2 Gün Boyunca Tecavüze Uğradım Anne ve Babasını Öldürüp Halıya Sardığı Cesetlerle Bir Gün Geçirdi

Mezarlıkta Ağlayan Kızın Ailesi Konuştu: Kanımız Dondu