Son Dakika Haberleri: Şubat Ayı Tarım Takvimi

Şubat Ayı Tarım Takvimi

8 yıl önce

Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, çiftçilerin Şubat ayında yapmaları gereken çalışmalar hakkında bilgi verdi.-Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, çiftçilerin Şubat ayında, zirai mücadele,...

Şubat Ayı Tarım Takvimi, System.String[]

Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, çiftçilerin Şubat ayında yapmaları gereken çalışmalar hakkında bilgi verdi.


-Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, çiftçilerin Şubat ayında, zirai mücadele, tarla bitkileri, bağ bahçe bitkileri, örtü altı sebze yetiştiriciliği, bitki besleme ve hayvancılık alanlarında yapılması gerekenleri hatırlattı.


Açıklamada, özellikle meyvecilikle uğraşan çiftçilerin bu ay içerisinde elma, şeftali, kiraz entegre mücadele çalışmalarına devam etmeleri gerektiği belirtildi.


Ayrıca, meyve bahçelerinde budama, meyve ağaçlarında ve zararlı koşnillerin yoğun olduğu bahçelerde kışlık yağlarla mücadele yapılması, soğan ve mercimekte yabancı ot mücadelesi yapılması gerektiği, şeftali ağaçlarında yaprak kıvırcıklığı mücadelesinin yapılmasının gerektiği, tarla faresi ve yabani domuz mücadelesine devam edilmesi gerektiği ifade edildi.


Hayvancılık çalışmaları kapsamında, ahırların havalandırılması, gebe hayvanların ayrılması, hijyenik koşullar sağlanması, gebe hayvanlara gaz yapan yemlerin verilmemesi hatırlatılırken, hayvan sağlığının koruması için periyodik koruyucu aşıların yapılması ve sağlık sertifikası ile men şey şahadetnamesi olmayan hayvanların alınmaması istendi.


Son olarak toprak işleme, gübreleme makineleri ile soğan ekecek mibzerlerin ve zirai mücadele aletlerinin bakım ve ayarlarının yapılması hatırlatıldı.


- AMASYA

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 01:39 Kaynak: AAFalezlerdeki kadın polislere zor anlar yaşattı: Ne kadar karizmatikler
Erdoğan'dan Saadet Partisi'ne teklif iddiası: Bizim beraber çalışmamız lazım Yılmaz Morgül'den Diyarbakır'daki anneleri destekleyen ünlülere zehir zemberek sözler