Suç Örgütüne Ceza Yağdı - Son Dakika

Suç Örgütüne Ceza Yağdı

09.06.2016 16:54
Suç Örgütüne Ceza Yağdı, System.String[]

Adana'da 2013 yılı mart ayı öncesi değişik tarihlerde Şinasi Ekizoğlu, Ferman Kalem ve Önder Fakıoğlu'nun öldürülmesi ile çok sayıda yağma, yaralama, ihaleye fesat karıştırma gibi 23 ayrı olayla ilgili, 'PP Ahmet Çetesi' olarak bilinen suç örgütünün karar duruşması görüldü.

Adana'da 2013 yılı mart ayı öncesi değişik tarihlerde Şinasi Ekizoğlu, Ferman Kalem ve Önder Fakıoğlu'nun öldürülmesi ile çok sayıda yağma, yaralama, ihaleye fesat karıştırma gibi 23 ayrı olayla ilgili, 'PP Ahmet Çetesi' olarak bilinen suç örgütünün karar duruşması görüldü. Aralarında örgüt lideri ile polis ve askerlerin de bulunduğu 51 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı. 3 kişiye müebbet hapis cezası verildi.

Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında tutuklu sanıklar Ahmet Yurter, Ahmet Köse, sanıklardan Vedat Aydın, İsmail Dalkılınç hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan Abdullah Özsoy, Hüsamettin Bağlar ise görüntülü sistemle duruşmaya katıldı. Suç örgütünün lideri olduğu ileri sürüler Ahmet Yurter, tahliyesini ve beraatını istedi. Ahmet Köse ise kendisinin sadece adam öldürme olayını gerçekleştirdiğini, başka olaylara karışmadığını söyledi. Hüsamettin Bağlar ise suçlamaları kabul etmedi.

Sanıklardan Cumali Kul, Ahmet Kul Köse ve Hüsamettin Bağlar'a, Şinasi Ekizoğlu'nun öldürülmesi için talimat vermediğini iddia eden Abdullah Özsoy, "Cezaevinde beni sadece Cumali Kul ziyaret etti, benim Cumali Kul'a Şinasi'nin öldürülmesi için talimat verdiğim konusunda hiçbir somut delil yok. Sadece şüpheye dayalı olarak görüşme sırasında talimat verdiğim söylenmekte. Durum şüpheli olduğuna göre şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince durumun lehime yorumlanması gerekir." şeklinde savunma yaptı.

Mahkeme heyeti, son kararını açıkladı. 23 ayrı olaydan yargılanan sanıklardan Abdullah Özsoy, Ahmet Köse ve Hüsamettin Bağlar'ı, Şinasi Ekizoğlu'nun öldürülmesi olayından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Suç örgütü elebaşısı Ahmet Yurter'e ise 132 yıl hapis ve 22 bin 500 lira para cezası verildi. Diğer sanıklardan Uğur Arıkan 47 yıl, İmdat Kasap 33 yıl 4 ay, Bayram Can Yüce 27 yıl, İsa Sarıgül 24 yıl, Ahmet Köse 23 yıl, Nevzat Karakuş ve Mahmut Yücel 21'er yıl, Yakup Eroğlu 17 yıl 7 ay, Mehmet Emin Ömeroğlu 16 yıl 8 ay, Fikri Taşçı 15 yıl 4 ay ve 15 bin lira, Sami Çelik 14 yıl 4 ay, Ferit Sayın 14 yıl 3 ay ve 15 bin lira, Zihni Aydınlı ve Mehmet Çelik 13'er yıl 8'er ay, Abdil Uludağ 12 yıl, Tarık Gönen 11 yıl 9 ay, Ömer Gürgen ve Erdal Girici 11'er yıl 7'şer ay, Mustafa Uludağ 10 yıl 8 ay, Murat Karakuş 10 yıl 6 ay, Bozan Akkılıç 7 yıl 11 ay, Sadık Yüksel 6 yıl 6 ay, Sertan İşler 5 yıl 7 ay ve Vedat Aydın 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına da karar verilirken, Şinasi Ekizoğlu'nun öldürülmesi olayıyla ilgili hakkında yakalama kararı bulunan Cumali Kul ile ilgili davanın ayrılması kararlaştırıldı. 22 sanık ise delil yetersizliğinden beraat etti. 8 Sanık hakkında ise tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı.

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Suç Örgütüne Ceza Yağdı - Son Dakika


Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı Türkiye'ye damga vuran Palu ailesi hakim karşısında! Sanık Tuncer Ustael: Evime bomba attılar Çakıcı'dan Kılıçdaroğlu'na yeni mektup: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı bay Kemal?