Sudan-Etiyopya sınırındaki geriliminin kontrol altına alınması için yoğun diplomasi yürütülüyor - Son Dakika

Sudan-Etiyopya sınırındaki geriliminin kontrol altına alınması için yoğun diplomasi yürütülüyor

Sudan ordusu, Etiyopya ile aralarındaki sınır gerginliğinin büyük bir savaşa yol açmadan diplomatik yollarla çözümü için yoğun görüşmeler yürütüldüğünü açıkladı.

Sudan-Etiyopya sınırındaki geriliminin kontrol altına alınması için yoğun diplomasi yürütülüyor, System.String[]

Sudan ordusu, Etiyopya ile aralarındaki sınır gerginliğinin büyük bir savaşa yol açmadan diplomatik yollarla çözümü için yoğun görüşmeler yürütüldüğünü açıkladı.

Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Amir Muhammed Hasan, ülkenin doğusundaki sınır hattında Etiyopya ordusunun desteklediği milis grupların açtığı ateş sonucu bir askerin öldüğü, 7 askerin yaralandığı dünkü saldırıyla ilgili AA muhabirine açıklama yaptı.

Hasan, "Sudan ile Etiyopya arasındaki sınır hattında durumun sakinleşmesi için temaslarımız sürüyor. İki ülke arasında büyük bir savaş patlak vermeden önce Hartum ve Addis Ababa'da diplomasiye bir şans verme kararı aldık." ifadelerini kullandı.

Etiyopya ordusu ve milislerin Sudan topraklarına son saldırılarının iki ülke arasındaki anlaşmalara aykırı olduğunu belirten Hasan, Addis Ababa hükümetini, daha önce ortak sınırların çizilmesi ve sınırın iki tarafına karşılıklı güçlerin konuşlandırılması konusunda varılan anlaşmaları uygulamaya çağırdı.

Saldırının yaşandığı noktanın oldukça yakınına takviye birliklerin sevk edildiğini söyleyen ordu sözcüsü, sınırda durumun sakin olduğunu ancak ihtiyatlı davrandıklarını belirtti.

Etiyopya ordusunun desteklediği milislerin doğudaki Kadarif eyaletinde sınır hattına düzenlediği saldırıda biri asker iki kişi ölmüş, 7'si asker 10 kişi yaralanmıştı.

Statüsü tartışmalı Faşka bölgesi

Sudan ordusunun, 30 Mart'ta Etiyopya sınırındaki Kadarif eyaletinde statüsü tartışmalı Faşka bölgesine 25 yıl sonra yeniden asker konuşlandırması Etiyopya tarafını rahatsız etmiş, ancak daha sonra taraflar sınır hattının ortak korunması konusunda anlaşmıştı.

Sınır hattında özellikle yağmur mevsiminde her iki taraftan çiftçiler arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle ölü ve yaralıların olduğu şiddet olayları yaşanıyor.

Sudan hükümeti, Etiyopya vatandaşlarını kendi topraklarında tarım yapmakla suçluyor. Bölgeye sızan Etiyopyalı milislerin de Sudanlı çiftçilerin mahsullerini yağmaladığı, tarlalara zarar verdiği belirtiliyor.

Etiyopya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Adem Muhammed Mahmud başkanlığındaki askeri heyetin 10 Nisan'daki Hartum ziyaretinde, ortak sınır hattının tam koordinasyonla kontrolü, kaçakçılık ve uyuşturucu suçlarıyla mücadele konularında taraflar anlaşma sağlamıştı.

Mahmud, görüşmede, sınırlardaki tüm sorunları ve anlaşmazlıkları çözmek için ortak çabaları koordine etmenin yollarını ele aldıklarını, bu hususta tam uzlaşı sağlandığını kaydetmişti.

Sudan, sınır anlaşmazlığının giderilmesi için Etiyopya ile kurdukları ortak komitenin ekim ayında çalışmalarına başlayıp gelecek yılın ortalarına doğru sınır hattını belirleyeceğini bildirmişti.


Son Dakika

Duygu Delen'in ölümü sonrası tutuklanan Mehmet Kaplan'ın bir kadının daha ölümüne neden olduğu ortaya çıktı İddialı mayokinili pozunu paylaşan Ebru Polat, hayranlarını uyardı: Sakin olun Bağdat'ta ABD askerlerinin bulunduğu üs katyuşa füzeleriyle vuruldu Meteoroloji, 9 ile kuvvetli yağış uyarısı yaptı Serinlemek için denize giren 8 kişiyi dalgalar kayalıklara sürükledi, jandarma dronlarla aramaya çıktı Son Dakika: Türkiye'de 15 Ağustos günü koronavirüs kaynaklı 21 can kaybı, 1256 yeni vaka tespit edildi Khloe Kardashian, fotoğraf paylaşıp televizyona çıkınca takipçileri tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu Ünlü oyuncu Murat Yıldırım, "Ramo"nun çekimlerinde kaza geçirdi 4 ilde daha 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmasına saat kısıtlaması getirildi Son Dakika: Türk siyasetini dizayn edeceğini söyleyen Joe Biden'in sözlerine Türkiye'den tepki yağıyor Sarkıntılık iddiası ölüm getirdi! 71 yaşındaki amca, yeğeninin göğsüne 43 santimlik kama sapladı Sevilen doktor Abdurrahman Demir, koronadan hayatını kaybetti Yaşlı adam, ayaklarını hortumla bağladığı köpeğe tecavüz ederken yakalandı İki gündür kayıp bir kişiyi, arkadaşı 10 bin lira için öldürdükten sonra gömdüğü ortaya çıktı Husumetli olduğu komşusuyla plajda karşılaşan şahıs, aynı aileden 3 kişiyi bıçakla yaraladı