Süleyman Şah" Belgeselinin İlk Gösterimi Yapıldı - Son Dakika

Süleyman Şah" Belgeselinin İlk Gösterimi Yapıldı

12.03.2019 18:18
Süleyman Şah

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlanan "Kayı Bey'in Oğlu Süleyman Şah Gündüz Alp Bir Kuruluş Hikayesi'" belgeselinin ilk gösterimi 11 Mart'ta Ankara'da yapıldı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlanan "Kayı Bey'in Oğlu Süleyman Şah Gündüz Alp Bir Kuruluş Hikayesi'" belgeselinin ilk gösterimi 11 Mart'ta Ankara'da yapıldı.

Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde gerçekleşen gösterimde selamlama konuşması yapan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Türklerin Anadolu'ya giriş sürecine dair değerlendirmelerde bulundu. 11. yüzyılın ortasıyla 14. yüzyıl arasındaki dönemde Türklerin arka arkaya müthiş başarılar elde ettiğini söyleyen Prof. Dr. Turan, bu dönemde Selçuklu Devletini kuran, Malazgirt Zaferini kazanan Oğuzların, Kutalmışoğlu Süleyman Şah önderliğinde Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli sayılabilecek olan büyük Türkiye devletini de kurduğunu dile getirdi. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun da bu başarı silsilesindeki halkalardan olduğunu ifade eden Prof. Dr. Turan, Anadolu'yu Türklere kazandıran Oğuzları bugün minnetle andığını ifade etti.

Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlanan filmde, Süleyman Şah'ın siyasi, askeri, hususi hayatı ve kökeni hakkında önemli noktalara temas ediliyor. Belgeselde, 'Selçuklu Süleyman Şah' ile 'Osmanlı Süleyman Şah'ın aynı kişiler olup olmadığı ve Selçuklu hanedanı ile Osmanlı hanedanı arasında bir devamlılık bulunup bulunmadığı sorularına yanıt aranıyor. Caber Kalesi'nde bulunan Süleyman Şah Türbesi'nin kime ait olduğu ve Süleyman Şah ile iki muhafızının naaşının bulunduğu Caber Kalesi' nin Türk toprağı kabul edilmesi süreci de belgeselde değinilen diğer konular arasında yer alıyor.

Belgeselin gösterilmesinin ardından Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık tarafından yapımda emeği geçen ekibe teşekkür plaketleri sunuldu. - ANKARA

Süleyman Şah Belgeselinin İlk Gösterimi Yapıldı
Süleyman Şah Belgeselinin İlk Gösterimi Yapıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Süleyman Şah' Belgeselinin İlk Gösterimi Yapıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray Falcao'yu gönderip yerine Mandzukic'i transfer edecek Eski sevgilisinden hamile kalan genç kız, bebeği yeni sevgilisinin üzerine kaydettirdi Colin Kazım-Richards, Derby County formasıyla ilk golünü attı Hafta sonu kısıtlamalarından sonra acil servisler nefes aldı Menemen'de AK Parti başkan vekili seçimine itiraz edecek Bakan Selçuk paylaştı: Normalleşme Desteği ve İlave İstihdam Teşviki'nin süresi uzatıldı Emniyet Genel Müdürlüğü, Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast girişimi iddiasını yalanladı Şov yapayım derken hayatının hatasını yaptı! Köprüden nehre atlayan YouTuber kafatasını kırdı