Sultan Sazlığı'nda ilk kez alaca yalıçapkını görüldü - Son Dakika

Sultan Sazlığı'nda ilk kez alaca yalıçapkını görüldü

09.04.2021 10:44
Sultan Sazlığı'nda ilk kez alaca yalıçapkını görüldü, System.String[]

KAYSERİ'de Sultan Sazlığı Milli Parkı'nda ilk kez görülen alaca yalıçapkını kuş türü objektife yansıdı.

KAYSERİ'de Sultan Sazlığı Milli Parkı'nda ilk kez görülen alaca yalıçapkını kuş türü objektife yansıdı.

Adını ve ününü Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'ndeki sultanların avlak yeri olmasından alan Sultan Sazlığı, jeolojik devirlerde volkanik bir dağ olan Erciyes Dağı'nın yükselişiyle birlikte oluşan Develi-Yahyalı- Yeşilhisar ilçeleri arasında kapalı su toplama havzasının ortasında yer alıyor. 301 kuş türüne sahip olan Sultan Sazlığında ilk kez alaca yalıçapkını kuş türü görüldü. Kuş, objektife yansıdı.

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada bilinen 301 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Sultan Sazlığı Milli Parkı'nda bu kez de daha önce kaydı tutulmayan ve görüntüsü alınamayan alaca yalıçapkını kuş türü gözlemlendiği belirtildi. Açıklamada, "Bölgede daha önce hiç görülmemiş kuş türlerini keşfetmenin artık neredeyse sıradanlaştığı alanda daha önce akkuyruklu kartal ve çok nadir olan siyah flamingo gözlemlenmişti. Listeye son olarak yalıçapkını kuş türünün eklenmesi de aslında alan için yapılan çalışmaların ne kadar yerinde ve isabetli olduğunun da bir göstergesi niteliğinde" denildi.

Sultan Sazlığı'nda ilk kez alaca yalıçapkını görüldü
Sultan Sazlığı'nda ilk kez alaca yalıçapkını görüldü

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sultan Sazlığı'nda ilk kez alaca yalıçapkını görüldü - Son Dakika


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Kahvehane baskınında çarşafın altına gizlenen adam polisleri de güldürdü Kahvehane baskınında çarşafın altına gizlenen adam polisleri de güldürdü Kritik görüşmeye damga vuran olay! Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan şeref defterine Ağrı Dağı'nı çizdi Kritik görüşmeye damga vuran olay! Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan şeref defterine Ağrı Dağı'nı çizdi Uzman çavuşun sır intiharı! Kendisinden haber alamayan arkadaşları evinde kanlar içinde buldu Uzman çavuşun sır intiharı! Kendisinden haber alamayan arkadaşları evinde kanlar içinde buldu Koronavirüs verilerinde rekor kıran ülkemiz günlük vaka sayısında ABD'yi geçti Koronavirüs verilerinde rekor kıran ülkemiz günlük vaka sayısında ABD'yi geçti İbrahim Tatlıses'ten büyük Deniz Seki gafı: Davul gibi olmuşsun İbrahim Tatlıses'ten büyük Deniz Seki gafı: Davul gibi olmuşsun Belarus Devlet Başkanı'na suikast girişimi! Saldırının arkasındaki ülkeyi Lukaşenko açıkladı Belarus Devlet Başkanı'na suikast girişimi! Saldırının arkasındaki ülkeyi Lukaşenko açıkladı Ünlü oyuncu Gonca Vuslateri'nin koronavirüs testi pozitif çıktı Ünlü oyuncu Gonca Vuslateri'nin koronavirüs testi pozitif çıktı 17 gündür kayıp olan hemşirenin cansız bedeni ağaca asılı halde bulundu 17 gündür kayıp olan hemşirenin cansız bedeni ağaca asılı halde bulundu