Koca mahallenin internet kablolarını çaldılar, eğitim alamayan öğrenciler mağdur oldu - Son Dakika

Koca mahallenin internet kablolarını çaldılar, eğitim alamayan öğrenciler mağdur oldu

29.10.2020 10:13

İstanbul Sultangazi'de internet kablolarının içindeki bakır tellere göz koyan hırsızlar bir mahallenin adeta fişini çekti. İnternetsiz kalan mahalle halkı çocuklarının uzaktan eğitim alamamalarından duyduğu sıkıntıyı dile getirirken yetkililerden olumlu yanıt alamadıklarını söyledi. 1 aydır sabit internet kullanamayan halk, yardım bekliyor.

Sultangazi Merkez Habipler Mahallesi 2724 Sokak'ta yaklaşık 1 ay önce havadan direklerle gelen bakır kabloların çalınması sonucu bölgede internet erişimi kesildi. Yaşanan hırsızlık olayından sonra kabloların bir bölümü yerlere saçılırken, kabloların bağlı olduğu bir direğin de yerinden söküldüğü görüldü.

ÖĞRENCİLER EĞİTİM ALAMIYOR

200 hanenin bulunduğu sokakta yüzlerce öğrenci mağdur oldu. İnternet erişimi sağlanamadığı için öğrenciler, uzaktan eğitimden yararlanamıyor. İnternetsiz kalan sokak sakinleri, durumu yetkili kuruma bildirmesine rağmen sonuç alamadıklarını ifade ediyor.

KURUMDAN İSTEDİKLERİ YANITI ALAMADILAR

Mahalle sakinlerinden Hakan Taşçı, "Sabit internet hatları için geçen kabloları eritip, içindeki bakırları alabilmek için kesip, çalmışlar. Bu sokakta 200'den fazla hanemiz var. Yaklaşık 1-1,5 aydır özellikle çocuklarımız sabit interneti bundan dolayı kullanamıyor. Uzaktan eğitim gören çocuklarımız ebeveynlerinin cep telefonlarındaki interneti kullanarak eğitim görmeye çalışıyor. 1-1,5 aydır bu sokağımız ve yaklaşık 400 tane çocuğumuz mağdur. 1 ay önce yetkili kuruma müracaatımız oldu. Bize en son 'Biz oraya hizmet getirdik, çalmışlar. Maliyeti yüksek. Şu anda bir şey yapamıyoruz' denildi" ifadeleriyle mağduriyetlerini dile getirdi.

Hırsızlar bir mahallenin internet kablolarını çaldı, öğrenciler eğitimsiz kaldı

İNTERNETLERİ ANCA 2-3 DERSE YETİYOR

Taşçı sözlerine "Hiçbir çocuğumuz sabit interneti kullanamıyor. Burası gecekondu mahallesi. Ailelerin de durumları belli. İnsanların durumu yok. Aylık alabilecekleri 3- 4 Gigabyte internet, o da 2-3 derste bitiyor. Geri kalan zamanlarda çocuklar eğitimini alamıyorlar" dedi.

Hırsızlar bir mahallenin internet kablolarını çaldı, öğrenciler eğitimsiz kaldı

ŞÜPHELİ YAKALANDI

Konuyla ilgili çalışma yürüten Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Merkez Habibler Mahallesi'ndeki kabloları çalan 1 kişiyi İsmetpaşa Mahallesi'nde geçen hafta yer altındaki kabloları çalmaya çalışırken suçüstü yakaladığı öğrenildi.

Koca mahallenin internet kablolarını çaldılar, eğitim alamayan öğrenciler mağdur oldu
Koca mahallenin internet kablolarını çaldılar, eğitim alamayan öğrenciler mağdur oldu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Koca mahallenin internet kablolarını çaldılar, eğitim alamayan öğrenciler mağdur oldu - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Arsenal'de zor günler geçiren Mesut'a takım arkadaşı Mustafi, destek verdi: Her zaman yanındayım Son dakika: Yükselişleri durdurulamıyor! Dolar ve euro rekor üstüne rekor kırıyor Kanada'nın silah ambargosu sonrası SİHA'lar için harekete mi geçildi? Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım Fenerbahçeli Emre Belözoğlu: En zorlandığımız tranfer, Mert Hakan oldu Fransa'daki bıçaklı saldırganların etkisiz hale getirildiği görüntüler ortaya çıktı Bu acıya yürek dayanmaz! Evde çıkan yangında kardeşler mahsur kaldı, 8 aylık bebek kurtarılamadı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hajiyev: Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Celal Harutyunyan cehenneme gönderildi Son Dakika! Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var