Son Dakika Haberleri: Suluova'da "Kkka Hastalığı" Semineri

Suluova'da "Kkka Hastalığı" Semineri

9 gün önce

AMASYA(AA) - Suluova İlçe Sağlık Müdürlüğünce, köy ve mahalle muhtarlarına Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında seminer verildi.

Suluova'da
AMASYA(AA) - Suluova İlçe Sağlık Müdürlüğünce, köy ve mahalle muhtarlarına Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında seminer verildi.

İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Somuncu, Suluova Öğretmenevi'nde düzenlenen programda, yaz aylarının gelmesiyle kenelerin neden olduğu KKKA hastalığına karşı tüm vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Mümkün olduğu kadar vatandaşların kenelerin bulunduğu alanlardan uzak durması gerektiğini dile getiren Somuncu, "Pikniğe ve özellikle tarım arazileri gibi yerlere giden vatandaşlarımız mümkün olduğunca vücutta açık kısım kalmamasına özen göstermeli, kenelerin daha kolay fark edilmesi nedeniyle açık renkli elbiseleri tercih etmeli. Kenelerin vücuda girebileceği yerlerin kapatılması çok önemli bir tedbirdir. Dönüşte mutlaka vücut ve elbiseler kene yönünden kontrol edilmeli, kıyafetlerde kene varsa uygun şekilde uzaklaştırılmalıdır." dedi.

Yapılan kontrollerde vücudun herhangi yerine yapışmışsa vücuda tutunan kenenin çıplak elle dokunmadan eldiven, bez ya da poşet ile çıkartılması gerektiğini anlatan Somuncu, ardından en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesinin önem taşıdığını kaydetti.
Haber Yayın Tarihi : 17.05.2019 03:26 Kaynak: AASon Dakika! Yeşilçam'ın Usta Oyuncusu Eşref Kolçak, Hayatını Kaybetti Atatürk'ün Yapay Zeka Tarafından Renklendirilen Görüntüleri Sosyal Medyada Gündem Oldu! Kızıl Geyikler Vurulmak İçin Açık Artırmayla Satışa Çıkartıldı İstanbul Havalimanını Arılar İstila Etti!