Sümela'daki klip çekimine kimin izin verdiği ortaya çıktı! - Son Dakika

Sümela'daki klip çekimine kimin izin verdiği ortaya çıktı!

10.02.2022 13:50

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Sümela Manastırı'nda elektronik müzik klibi çekilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından klip çekimine bakanlığın izin vermediği ortaya çıktı. Buna göre klibin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne vekalet eden müdür yardımcısının uygun görüşünün ardından vali yardımcısının onayı sonucu çekildiği açıklandı.

Türkiye'nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan, Trabzon'un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı, restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi projesi kapsamında ziyarete kapatıldı. Çalışmaların sürdüğü manastıra, Valilik ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden alınan özel izinle giren proje sahibi ve organizatör DJ Ahmet Şenterzi ile meslektaşları Volkan Gündüz ve Cengiz Can Atasoy, 25 kişilik ekiple klip çekti. Manastır alanına ses ve müzik sistemleri kurulup, kameraların yerleştirildiği çekimlerde çalınan elektronik müziğe, ekibin danslarla eşlik ettiği anlara ait ortaya çıkan görüntüler ise tepki aldı. Görüntülerde, müziğe eşlik eden ekibin, manastırın farklı noktalarında dans ederek eğlendikleri anlar yer aldı.

Sümela Manastırı'ndaki klip çekimine bakanlığa iletilmeden onay verilmiş

"DİSKOVARİ BU EĞLENCENİN NEYE FAYDASI OLACAKTIR?"

Sümela'da klip çekimine tepki gösteren Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga ise "Beynimizin yandığı, aklımızın tutulduğu bir an" başlığıyla sosyal medyada paylaşım yaptı. Çavga paylaşımında "Sorumluları bu iznin neden ve niçin'ini açıklamadığı sürece kamu vicdanı rahatlamaz. Devletimizin yılda 1 gün ibadete izin verdiği bir yapıda diskovari bu eğlencenin neye faydası olacaktır?" dedi.

Sümela Manastırı'ndaki klip çekimine bakanlığa iletilmeden onay verilmiş

MÜFETTİŞLER TRABZON'A GELDİ

DHA'nın haberinden sonra kamuoyunda tepkilere yol açan görüntüler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, soruşturma başlattı. Bakanlık onayı olmadan gerçekleştirildiği öğrenilen çekime izin veren valilik ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri hakkında soruşturma başlatıldı. Bakanlığın görevlendirdiği müfettişler, kente gelerek çalışma başlattı. Müfettişlerin, soruşturma kapsamında, ilgililer ile klip çekimini gerçekleştiren ekip ve manastır görevlilerinin ifadelerine başvuracağı öğrenildi.

Sümela Manastırı'ndaki klip çekimine bakanlığa iletilmeden onay verilmiş

BAKANLIĞA İLETİLMEDEN KLİP ÇEKİMİNE ONAY VERİLMİŞ

Öte yandan klip çekimine ilişkin yeni detaylar da ortaya çıktı. Sümela Manastırı'nı müzikle dünyaya tanıtma amacıyla proje hazırladığını belirten DJ Ahmet Şenterzi'nin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne başvurduğu öğrenildi. Başvuru dosyasında Fransa'da Bernay Manastırı, Mısır Piramitleri, Türkiye'de ise Kapadokya, Nemrut ve Göbekli Tepe'de çekilen benzer klipleri örnek gösteren ekibin, kar yağışı ile birlikte manastırda çekim yapılacağını bildirdiği belirtildi. Başvuru üzerine o dönem İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne vekalet eden müdür yardımcısının 'uygun' görüşü sonrası ilgili vali yardımcısının onayı ile talep bakanlığa iletilmeden izin verildiği ortaya çıktı. İzinle manastıra giren ekibin klip çekimi aralarında molalarda çalan elektronik müzikle dans ederek eğlendikleri, bu anları da cep telefonu kamerasıyla kayda aldıkları belirlendi. Görüntüleri kimin sosyal medyada paylaştığı ise araştırılıyor.

Sümela Manastırı'ndaki klip çekimine bakanlığa iletilmeden onay verilmiş
Sümela Manastırı'ndaki klip çekimine bakanlığa iletilmeden onay verilmiş
YORUMLAR
500
Türkiye'de konser ve festivaller iptal edilirken sanatçılar eğlencenin yok edilmesinden korkuyor Türkiye'de konser ve festivaller iptal edilirken sanatçılar eğlencenin yok edilmesinden korkuyor Trabzon'daki Ayasofya Camii yerli turistten çok Arap turistlerin akınına uğruyor Trabzon'daki Ayasofya Camii yerli turistten çok Arap turistlerin akınına uğruyor MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya: 'Türkiye, kurulan yeni dünya düzeninde iddia sahibi' MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya: 'Türkiye, kurulan yeni dünya düzeninde iddia sahibi'

Son Dakika Güncel Sümela'daki klip çekimine kimin izin verdiği ortaya çıktı! - Son Dakika


Advertisement