Süper Lig AŞ Paneli - Son Dakika

Süper Lig AŞ Paneli

21.03.2016 15:38
Süper Lig AŞ Paneli, System.String[]

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Süper Lig AŞ'nin kurulmasıyla sadece gelirleri düzenleme düşünceleri olmadığını söyledi.

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Süper Lig AŞ'nin kurulmasıyla sadece gelirleri düzenleme düşünceleri olmadığını söyledi.

Çırağan Palace Kempinski Otel'de gerçekleştirilen Kulüpler Birliği Vakfı toplantısının ardından Süper Lig AŞ panelinde konuşan Gümüşdağ, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile yaptıkları mutabakat sonucunda yayın ihalesinde TFF'nin alacağı yüzde 12 payın yüzde 4'e düşürüleceğini hatırlatarak, "Kalan yüzde 8'in de kulüplere dağıtılması mutabakatımız var. Milli takım ve diğer altyapıyla ilgili ihtiyaç var. Bizim sadece yayın gelirini, kulüplerin gelirini düzenleme isteğimiz yok. Gelir ne kadar yükselirse yükselsin, şeffaflık olmazsa anlamı yok. Kendi haklarımızı kendimiz yönetmek ve bireysel becerilerimizi artırmak istiyoruz." dedi.

Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor kulüplerinin başkanları da yeni modelle yayın gelirlerinin nasıl geliştirileceği konusundaki soru üzerine, öncesinde daha önemli konuların bulunduğunu ve bunun son görüşülecek maddelerden biri olduğunu kaydettiler.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, havuz dağılımının nasıl yapılacağıyla ilgili bir tartışma konusunun olmadığını belirterek, "Önemli olan Süper Lig AŞ'nin kurulması, kanunlaşması ve önümüzdeki yeni yayın sürecine organize etmek. Sponsorluklarla alakalı çalışmak." ifadelerini kullandı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek ise öncelikle Süper Lig AŞ'nin kurulması gerektiğine dikkati çekerek, "18 takım belli kriterler çerçevesinde pay alsın ki, ligimiz en üst seviyeye çıksın." diye konuştu.

Sarı-kırmızılı kulübün finansal fair play konusunda yaşadığı sıkıntının ardından UEFA'dan aldığı Avrupa organizasyonlarından bir yıl men cezasıyla ilgili deneyimlerini paylaşan Özbek, "Fair play konusunda kriterler ve yaptırımlar belli. Oraya (UEFA) kadar taşımaya gerek yok. Önce kendimizi disipline edelim" şeklinde görüş bildirdi.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta da Türkiye'de futbolla ilgili iyi işlere imza atmak adına bütün kulüp başkanlarının hemfikir olduğunu hatırlatarak, "Bölüşüm konusu bugünün konusu değil. Herkesin ortak noktada buluşacağı bir zeminin olacağına inanıyorum." diye görüş belirtti.

Birlik mesajı verdiler

Fenerbahçe, Gençlerbirliği ve Torku Konyaspor kulüpleri yönetici düzeyinde temsil edilirken, diğer 15 kulübün başkanı toplantıda yer aldı.

Fenerbahçe Kulübü adına Şekip Mosturoğlu ve Mithat Yenigün katıldı. Mosturoğlu, kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın olmaması konusunda, "Fenerbahçe Kulübü, bu ailenin içinde birlik ve destek içindedir" ifadesini kullandı.

Süper Lig AŞ danışmanları Peter Kenyon ve Nic Coward da panelde soruları yanıtladı.

Coward, kulüplerin kendi kaderleri ve Türk futbolu konusunda daha fazla sorumluluk almak istediğini vurgulayarak, "Avrupa bu gelişmelerin farkında. Buradaki gücü ve hırsı görüyorlar" diye konuştu.

Peter Kenyon ise Türk futbolunun kesinlikle değişeceğini ve büyüyeceğini kaydetti.

Göksel Gümüşdağ, panelin sonunda, gelecek hafta sonundan itibaren PTT 1. Lig ve Spor Toto Süper Lig'deki maçlara takımların "Teröre hayır" pankartıyla çıkacağını dile getirdi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Spor Süper Lig AŞ Paneli - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Koronavirüs denetiminde pes dedirten görüntüler! Koltukların arasındaki gizli bölmede yakalandılar Exxen için yeniden çekilecek Sihirli Annem'in çocuk oyuncuları belli oldu