'Şüpheli Başbuğ' İfadeye Çağrıldı - Son Dakika

'Şüpheli Başbuğ' İfadeye Çağrıldı

03.01.2012 11:29
'Şüpheli Başbuğ' İfadeye Çağrıldı, System.String[]

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un, adliyeye gidip ifade vereceği tarih belli oldu.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 5 Ocak Perşembe günü "şüpheli" olarak ifadesine başvurulmak üzere adliyeye çağrıldığı bildirildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davası kapsamında özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine gönderdiği yazı uyarınca başlatılan ve Cumhuriyet savcısı Cihan Kansız tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, emekli Orgeneral Başbuğ'a "şüpheli" sıfatıyla ifadesine başvurulmak üzere tebligat yapıldığı kaydedildi.

Tebligatta, Başbuğ'un ifadesinin alınması için 5 Ocak Perşembe günü Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde bulunmasının istendiği öğrenildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasının, 30 Aralık 2011 tarihli duruşmasında, sanıkların savunmalarıyla ilgili beyanlarda ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında gereğinin takdir ve ifası için özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine yazı yazılmasına karar vermişti.

Emekli Albay Hakim Kardaş: Başbuğ'un Soruşturması 'Gözdağı' Niteliğinde Oldu

Emekli Albay Hakim Ümit Kardaş, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında "internet andıcı" kapsamında soruşturma başlatılmasının darbe teşebbüsünde bulunmak isteyen kişilere gözdağı nitelinde olduğunu söyledi. Süreçte sadece soruşturma ve yargılamaların yetmeyeceğinin belirten Kardaş, "Yapısal değişikliklere gidilmesi gerekiyor. Yarın siyasal konjonktür değiştiğinde bu yapı durursa zihniyete kendini aynen ürettiği için tekrar bu gibi teşebbüs veya müdahalelerle karşılaşabiliriz" dedi.

İlker Başbuğ'a soruşturma başlatılmasını değerlendiren Ümit Kardaş, bunun normal bir gelişme olduğunu ifade etti. Korgeneral, orgeneral seviyesinde insanların 'internet andıcında' İlker Başbuğ'u işaret ettiğini belirten Kardaş, "Bunları Genelkurmay Başkanı'ndan habersiz yapmaları mümkün değil. Bir Dursun Çiçek'in de bunu tek başına yapması mümkün değil. Soruşturmanın seyri açısından normal bir gelişme. Olması gereken bir şey. Savcının da elinde deliller var ki, soruşturma kapsamına girmiş oldu" diye konuştu.

Mahkumiyete yetecek kuvvetli kanıtlar varsa sonucun da çıkacağını kaydeden Ümit Kardaş, bu tür davalarda uzatmadan sonucun çıkarılması gerektiğini vurguladı. Yargılamaların çok uzun sürdüğüne değinen Kardaş, "İnternet andıcında çözülemeyecek bir şey yok. Belge ortada her şey açığa çıkmış. Bu süreçleri uzatmadan sonuçlandırmak mümkün. Başbuğ'un bu faaliyeti hükümete yönelik bir eylem gibi değerlendirilir" ifadesini kullandı.

Kardaş, Başbuğ'un sadece internet andıcından değil, GenelKurmay Başkanı olduğu dönemde tehditkar çıkışlarıyla adil yargılamayı etkilemesi hususunda da soruşturma başlatılması gerektiğini aktardı.

'ONLARA DOKUNULMAZ' DÜŞÜNCESİ YIKILDI

Başbuğ'a soruşturma başlatılmasının gözdağı niteliğinde olduğunu vurgulayan Kardaş, artık kim olursa olsun dokunulur hale geldiğini söyledi. Kardaş toplumdaki "Onlara dokunulmaz, büyük insanlara dokunulmaz" düşüncesinin de yıkıldığını aktardı.

Başbuğ'a soruşturma başlatılmasının gözdağı noktasında önemli olduğunu kaydeden Kardaş sözlerini şöyle tamamladı: "Kamu görevlileri, askeri bürokratlar veya onlarla bağlantılı hareket eden sivil unsurlar bundan sonra dikkatli olacaktır. İnşallah bu gibi eylemleri görmeyeceğiz. Ama tabii ki bu yeterli bir şey değil. Yapısal değişikliklere gitmeniz gerekiyor. Konjonktürel olarak bu davalar nedeniyle biraz geriye düşmüş gibi gözüküyor. Ama yarın konjonktür değiştiğinde bu yapı aynen durduğu, zihniyette kendini ürettiği için tekrar bu gibi teşebbüs veya müdahalelerle karşılaşabiliriz. Onun için kurumsal, yapısal zihniyet değişikliğine gitmek gerekiyor" şeklinde konuştu.

'Şüpheli Başbuğ' İfadeye Çağrıldı
'Şüpheli Başbuğ' İfadeye Çağrıldı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Şüpheli Başbuğ' İfadeye Çağrıldı - Son Dakika


Son Dakika

Leipzig maçında sakatlanan Başakşehir'li Caiçara, hastaneye kaldırıldı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı: Vaka sayılarında ve hastane başvurularında 2 kat artış var Yunanistan'dan 3 Avrupa ülkesine "Türkiye'ye silah satmayın" çağrısı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı