Sur'da 4 Polisin Yaralandığı Yürüyüşle İlgili 24 Kişiye Dava - Son Dakika

Sur'da 4 Polisin Yaralandığı Yürüyüşle İlgili 24 Kişiye Dava

07.02.2016 11:43
Sur'da 4 Polisin Yaralandığı Yürüyüşle İlgili 24 Kişiye Dava, System.String[]

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'ndeki sokağa çıkma yasağı ve operasyonları protesto yürüyüşü yapan gruptan güvenlik güçlerine patlayıcı atılması ve 4 polisin yaralandığı olayı ile ilgili soruşturma tamamlandı.

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'ndeki sokağa çıkma yasağı ve operasyonları protesto yürüyüşü yapan gruptan güvenlik güçlerine patlayıcı atılması ve 4 polisin yaralandığı olayı ile ilgili soruşturma tamamlandı. 1'i tutuklu 24 sanık için 7.5 yılla 18 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde devam eden sokağa çıkma yasağı ve operasyonların protesto etiklerini söyleyen grup 31 Aralık günü yürüyüş düzenlendi. Bodrum'dan yola çıkarak Diyarbakır'a gelen ve kendilerine 'Bodrum Barış grubu' adını verenlerin de bulunduğu gruptan, güvenlik önlemi alan polis ekiplerine el yapımı patlayıcı atıldı. Patlamada 4 polis yaralanırken, gruba müdahale edildi. Müdahale sonucunda aralarında doktor ve öğretmenlerin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Metin Şahin sol elinde patlayıcı izi tespit edildiği için tutuklanırken, 23 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

1'İ TUTUKLU 24 SANIK HAKKINDA HAPİS İSTEMİ

Soruşturmayı sürdüren Cumhuriyet Savcısı, 24 şüpheli hakkında iddianame hazırlayarak Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. İddianamede sanıklar Mazlum Doğan Güzel, Baran Ok, Aslan Aydoğan, Mehmet Akın, Haydar Darıcı, Semra Güzel, Yekbun Avşar, Aziz Kılıç, Metin Şahin, Muzaffer Coşkun, Sedat Karaman, Yusuf Kılıç, Savaş Atlı, Emine Cantürk Gündüz, Salih Yılmaz, Pınar Ercan, Pınar Öğrenci, Şahin Atalay Yeni, Muharrem Polat, Arzu Erdemir, Emrah Tekin, İbrahim Yavuz, İbrahim Çiçek ve Mehmet Şerif Demir hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olma', 'Kanunsuz gösterilere katılarak ihtara rağmen dağılmama' ve 'Terör örgütü propagandası yapma' suçlarından 7.5 yıldan 18 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası istedi.

İddianameyi hazırlayan savcı, kriminal rapora göre şüphelilerden Metin Şahin'in sol el avuç izinde atış artıklarında bulunan 'antimon' elementinin tespit edildiğini belirten savcı, bazı şüphelilerin de sosyal medya hesaplarından şiddeti teşvik edecek nitelikte terör örgütü propagandası yaptıklarını kaydetti.

Bu arada davayla iddianamenin bir örneğinin doktora öğrencisi olan Haydar Darıcı yönünden YÖK Başkanlığı'na, Dr. Semra Güzel ve Mehmet Şerif Demir yönünden Sağlık Bakanlığı'na, öğretmen İbrahim Çiçek yönünden Milli Eğitim Bakanlığı'na,

Belediye görevlileri Yekbun Avşar, Aslan Aydoğan, Emine Cantürk Gündüz ve Savaş Atlı, yönünden İçişleri Bakanlığı'na gönderildi. - Diyarbakır

Sur'da 4 Polisin Yaralandığı Yürüyüşle İlgili 24 Kişiye Dava
Sur'da 4 Polisin Yaralandığı Yürüyüşle İlgili 24 Kişiye Dava
Sur'da 4 Polisin Yaralandığı Yürüyüşle İlgili 24 Kişiye Dava
Sur'da 4 Polisin Yaralandığı Yürüyüşle İlgili 24 Kişiye Dava

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sur'da 4 Polisin Yaralandığı Yürüyüşle İlgili 24 Kişiye Dava - Son Dakika


Son Dakika

Starbucks'a koronavirüs darbesi: Net karı yüzde 51 düştü Dolar 8,34 ile rekor tazeledi Azerbaycan, 25 sivilin öldüğü Berde'nin intikamını alıyor: Sivilleri vuran 'Smerç' SİHA'larla imha edildi Ayakta yolcu taşırken yakalanan minibüs şoföründen polise; ''15 dakika önce ceza yedim, bu seferlik idare et" Kanser tedavisi gören sunucu Dilay Kemer hayatını kaybetti Didem Arslan Yılmaz, 30 yıldır eşine şiddet uygulayan adamı stüdyodan kovdu Scarlett Johansson, komedyen Colin Jost ile evlendi 11 yaşındaki erkek çocuğunu ağaca bağlayarak istismar etmeye çalışan sapık, bir ilçeyi ayaklandırdı