Suriye Başbakan Yardımcısı Cemil'in Görevden Alınması - Son Dakika

Suriye Başbakan Yardımcısı Cemil'in Görevden Alınması

Suriye Başbakan Yardımcısı Cemil\'in Görevden Alınması
Son Güncelleme: 29.10.2013 21:38

Cemil'in, 26 Ekim'de Cenevre'de ABD'nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford ile görüştüğü bildirildi

Suriye'de "mazeretsiz görevi başında bulunmadığı ve bu nedenle görevini yerine getiremediği, hükümetle koordinasyon içinde olmaksızın yurtdışında faaliyet ve görüşmelerde bulunduğu" gerekçesiyle görevden alınan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil'in, cumartesi günü Cenevre'de ABD'nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford'la görüştüğü bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, büyükelçi Ford'un 26 Ekim'de Cenevre'de Suriye Başbakan Yardımcısı Cemil ile görüştüğünü doğruladı.

ABD'nin tüm siyasi zeminlerden çok sayıda Suriyeli ile görüşmekte olduğunu dile getiren Psaki, "Tabi ki bir liste vermeyeceğiz ama Şam'daki rejimle doğrudan bağlantısı olan Suriyelilerle de düzenli olarak görüşüyoruz" dedi.

Psaki, büyükelçi Ford'un, Cemil ile görüşmesinde, herkesin Cenevre paralelinde bir siyasi çözüm için çalışması gerektiğini, Esed ve yakın çevresinin meşruiyetini kaybettiği ve gitmeleri gerektiğini vurguladığını belirtirken, bu noktaların altını çizmek için çok sayıda Suriyeli ile görüştüklerini ifade etti.

Ford'un ayrıca, iki taraf için de bir askeri çözümün olmadığı, karşılıklı rızayla seçilen yeni bir geçici hükümet organı için siyasi müzakere yürütülmesi gerektiğini yinelediğini belirten Psaki, büyükelçi Ford'un, Londra'da 22 Ekim'de düzenlenen toplantının sonuç bildirisinde yer alan, muhalefeti Cenevre 2 konferansına katılmaya çağırma kararlılığının de tekrar altını çizdiğini kaydetti.

Psaki, Suriye Başbakan Yardımcısı Cemil'in görevden alınmasıyla ilgili haberleri gördüklerini, ancak bunun detaylarıyla ilgili bir spekülasyona girmeyeceklerini ifade etti.

"Ford ile Cemil arasındaki görüşme talebinin kimden geldiği" sorusu üzerine, bu konuda spesifik bir bilgiye sahip olmadığını söyleyen Psaki, "ABD'nin Suriye rejimiyle hala temas halinde olduğunu doğrulayabilir misiniz?" sorusuna da, "Rejimle doğrudan bağlantısı olan bir dizi Suriyeliyle görüşüyoruz" yanıtını verdi. Psaki, "(Görüşmelerin) Hedefinin ne olduğu" sorusunu da "Bunu bir süredir yapmaktayız. Bu aşamada hedef, bir siyasi çözüme doğru ilerlemek" şeklinde yanıtladı. - Washington DC

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Suriye Başbakan Yardımcısı Cemil'in Görevden Alınması - Son Dakika


Advertisement