"Suriye'deki Olumsuzluklar En Çok Hatay'ı Etkiledi" - Son Dakika

"Suriye'deki Olumsuzluklar En Çok Hatay'ı Etkiledi"

12.01.2012 14:01

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Suriye'de yaşanan olumsuzlukların en çok Hataylıları etkilediğini söyledi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Suriye'de yaşanan olumsuzlukların en çok Hataylıları etkilediğini söyledi. Türkiye ihracatının yüzde 16'sının Ortadoğu ülkelerine yapıldığını ve bu ihracatın büyük bir kısmının Cilvegözü Sınır Kapısı üzerinden gerçekleştiğini söyleyen ATSO Başkanı Çinçin bu rakam içerisinde Hataylı iş adamlarının yaptığı yaş sebze ve meyve ihracatının önemli bir pay yer aldığını anlattı.

Suriye Hükümetinin Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında tüm çalışmaları askıya aldığını bildirmesinin ardından Suriye gümrükleri tarafından Türk Beyannameleri kabul edilmediğini aktaran Çinçin, Suriye'nin firmalardan TIR karnesi kullanılmasını istediğini söyledi. Ancak bu kararından kısa süre sonra değiştiğini aktaran Çinçin, "Daha sonra Suriye Gümrüklerinden, Türk Beyannamelerinin yeniden kabulüne başlanılmıştır. Fakat, Suriye'nin sistem değişikliği adı altında Türk TIR'larına yönelik akaryakıt ve geçiş ücretlerinde yaptığı artışlar olmuştur." dedi.

Suriye Hükümetinin ithal ettiği mallarda mazot farkı ve yol geçiş ücretlerinde 800-900 dolar arası artış yaptığını transit taşımalarda ise bu farkın 1.200 dolara kadar yükseldiğini hatırlatan Çinçin "İstanbul'dan Ürdün'e transit giden bir aracın taşıma ücreti 3 bin dolar iken yeni uygulama ile 4 bin 200 dolar civarına çıkmıştır. Suriye'nin transit geçişlerde Türk plakalı araçlardan almış olduğu ücretleri yaptırım kararları ile daha da arttırması nedeniyle Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracatlarda Suriye, Suudi Arabistan, Dubai, Kuveyt plakalı araçlarla taşımacılık yapılmasına ağırlık verilmiştir. Ülkemizden doğrudan Suriye'ye yapılan ihracat miktarı az olmakla birlikte; yaptırım yapılmadan önce demir cevheri, karbondioksit gazı, pirinç, çerez vb. eşyaların ihracatı yapılmakta iken yaptırım kararlarının uygulanmasından sonra bankalardan döviz transferi yapılamaması nedeniyle ihracat/ithalat bedelleri banka havalesi ile gönderilememekte, bu durum gümrük idaresine belgelendirilememesi nedeniyle ihracat/ithalat oldukça azalmış durumdadır." ifadelerini kullandı.

Başkan Çinçin Suriye'den yapılan ithalatın genelde prina (zeytin küspesi), deri ve koyun yünü türü eşyalar olmakla birlikte, yaptırım uygulanmaya başlandıktan sonra bankacılık sisteminin iyi çalışmaması ve ihracat vergisi ödenmiş eşyalara Babulhava gümrüğünde Suriyeli gümrük personeli tarafından Türkiye'ye gidecek eşyalara ayrıca vergi uygulamaları nedeniyle ithalatın azaldığını belirtti.

Türkiye ihracatının yüzde 16'sı Ortadoğu ülkelerine yapıldığını hatırlatan Çinçin, "Bu ihracatın büyük bir kısmı Cilvegözü Sınır Kapısı üzerinden gerçekleşmekte ve ihracat içinde Hataylı işadamlarımızın yaptığı yaş sebze ve meyve ihracatı önemli bir pay teşkil etmektedir. Suriye hükümetinin yaptırımları en çok, Antakya'da ihracat ve nakliyecilik sektörünü olumsuz yönde etkilemektedir. Gümrük kapılarında yaşanan bu sorunlar, ihracat aşamasında malını ilgili ülkeye gönderemeyen ve malı bozulmaya yüz tutan ihracatçımızla, nakliyecimizi karşı karşıya getirmiştir" dedi.

NAKLİYECİLERİN ORTAK GÖRÜŞÜ RO-RO GEMİLERİNİN ALTERNATİF OLMADIĞI

Mersin ve İskenderun'dan İskenderiye veya Akebe'ye düzenlenecek Ro-Ro gemilerinin hem zaman, hem de maliyet olarak ihracatçıya kayıp getireceğini vurgulayan Çinçin Suriye'de yaşanan olayların ardından Hatay'daki turizminin de olumsuz etkilendiğini söyledi.

Çinçin, geçen yıl başta Suriye ve diğer Ortadoğu ülkelerinden Hatay'a gelen turistlerin turizmcilerin yüzünü güldürdüğünü ancak bu yıl Hatay'a gelen turist sayısında, gözle görülür bir düşüş yaşandığını aktardı. Çinçin, "Cilvegözü ve Yayladağı Sınır Kapılarından gelen+giden Türk ve Yabancı yolcu sayısı 2010 yılında 2.380.042 iken, 2011 yılında ise yüzde 14,35 oranında bir azalmayla 2.038.596'ya düşmüştür. Ayrıca; Suriye, Lübnan ve diğer Arap ülkelerinden gelen turistler için, bankadan kredi çekerek yatırım yapan esnafımızda zor durumda kalmıştır. Bu nedenlerle; başta Suriye üzerinden yapılan transit taşımacılığın önünün açılması olmak üzere Suriye ile ekonomik ilişkilerimizin acilen düzeltilmesini talep ettik." şeklinde konuştu.

 Suriye'deki Olumsuzluklar En Çok Hatay'ı Etkiledi

Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel 'Suriye'deki Olumsuzluklar En Çok Hatay'ı Etkiledi' - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Bu görüntüleri izlemeye yürek dayanmaz! İşte Marmaris'in yangından önceki ve sonraki hali 21:32 Bu görüntüleri izlemeye yürek dayanmaz! İşte Marmaris'in yangından önceki ve sonraki hali Milyon takipçisi olan TikTok fenomeni Anthony Barajas, kız arkadaşıyla gittiği sinemada gözünden vurularak öldürüldü 21:09 Milyon takipçisi olan TikTok fenomeni Anthony Barajas, kız arkadaşıyla gittiği sinemada gözünden vurularak öldürüldü Bodrum'da yangın Çökertme Koyu'na da sıçradı! Alevler her yeri esir aldı 20:29 Bodrum'da yangın Çökertme Koyu'na da sıçradı! Alevler her yeri esir aldı
Marmaris'teki orman yangını evlere sıçradı! Bölge halkı da itfaiye ekiplerine destek veriyor 20:21 Marmaris'teki orman yangını evlere sıçradı! Bölge halkı da itfaiye ekiplerine destek veriyor Tarım işçilerini taşıyan minibüse arkadan tır çarptı: 3 ölü, 16 yaralı 19:46 Tarım işçilerini taşıyan minibüse arkadan tır çarptı: 3 ölü, 16 yaralı 8 yaşındaki çocuk düğünde atılan maganda kurşunuyla hayatını kaybetti 19:01 8 yaşındaki çocuk düğünde atılan maganda kurşunuyla hayatını kaybetti
Muğla'da 2 yangın daha çıktı, kentte devam eden yangın sayısı 5'e yükseldi 18:36 Muğla'da 2 yangın daha çıktı, kentte devam eden yangın sayısı 5'e yükseldi Konya'da katledilen 7 kişilik ailenin akrabası etnik provokasyonlara yanıt verdi: Kimse bizi ayıramaz 17:45 Konya'da katledilen 7 kişilik ailenin akrabası etnik provokasyonlara yanıt verdi: Kimse bizi ayıramaz
Advertisement