Son Dakika Haberleri: Suriye'nin İngiltere Büyükelçisi Sami Khiyami: "Golan Tepelerini Almakla Ortadoğu Sorunu Çözülmez"

Suriye'nin İngiltere Büyükelçisi Sami Khiyami: "Golan Tepelerini Almakla Ortadoğu Sorunu Çözülmez"

11 yıl önce

Suriye'nin İngiltere Büyükelçisi Sami Khiyami, Londra'da Ziyaret Ettiği Dialogue Society Merkezinde Yaptığı Konuşmada Türkiye-suriye, Suriye-israil İlişkileri, Türkiye'nin Ortadoğu Barış Çabalarına Katkıları, Enerji ve Türkiye-ab Konuları Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu.

Suriye'nin İngiltere Büyükelçisi Sami Khiyami:

Suriye'nin İngiltere Büyükelçisi Sami Khiyami, Londra'da ziyaret ettiği Dialogue Society merkezinde yaptığı konuşmada Türkiye-Suriye, Suriye- İsrail ilişkileri, Türkiye'nin Ortadoğu barış çabalarına katkıları, enerji ve Türkiye-AB konuları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.


İngiltere merkezli Dialogue Society Direktörü Özcan Keleş tarafından karşılanan Büyükelçi Sami Khiyami, Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu belirterek, "Hiç acele etmeyin. Sabırla bekleyin ve göreceksiniz AB Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu anlayacak. Sizin çok fazla uğraşmanıza gerek yok sadece bekleyin." dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin kendi bildiğinde uzun süre ısrar edemeyeceğini belirten Khiyami, Türkiye'nin AB'ye üye olmasıyla birlikte Avrupa Birliği'nin Suriye ile komşu olmasından rahatsız olan ülkelerin olduğunu ancak Suriye'nin her zaman AB ile iyi bir ortak olmak istediğini söyledi.


Suriye'nin AB'nin çok kültürlülük yapısına Litvanya gibi ülkelerden daha fazla katkıda bulunduğunu belirten Khiyami, "Litvanya AB kültürüne ne kattı? Hiçbir katkısı olmadı. Ama Suriye'nin AB kültürüne önemli katkıları olmuştur." diye konuştu.


İsrail-Suriye ilişkilerini anlatan büyükelçi, Golan tepelerini Suriye'ye geri vermekle Ortadoğu'daki sorunun da çözülmeyeceğini söyledi. Khiyami, Filistin sorunu çözülmeden bölgede istikrar ve barışı sağlamanın zor olacağını ifade etti. Son olarak Türk demokrasisini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öven Sami Khiyami, "Erdoğan bütün Arap liderlerinden daha olgun ve doğru olanı yapıyor. Türk demokrasisi de dikkate alınmayı hak ediyor." dedi.

(CİHAN)Haber Yayın Tarihi: 17.04.2009 02:21 Kaynak: CHASon Dakika

Şeyma Subaşı'dan "Namazı bıraktın mı?" sorusuna cevap: Hayat şartlarından dolayı kılamıyor oldum Fatih Terim Arda Turan'a Galatasaray kapılarını kapattı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "İdolünüz kim?" diye sordular, verdiği yanıt salonda büyük alkış aldı