Son Dakika Haberleri: Suriye'nin Küstah Tehdidine Beştepe'den Sert Tepki: Türkiye Her Türlü Tedbiri Alır

Suriye'nin Küstah Tehdidine Beştepe'den Sert Tepki: Türkiye Her Türlü Tedbiri Alır

11 ay önce

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye'nin "Türk savaş uçakları saldırırsa düşürmeye hazırız" tehdidine "Türkiye her türlü tedbiri alır." diyerek yanıt verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, olası Afrin operasyonuna ilişkin gündemdeki soruları yanıtladı. Kalın, "Türkiye ulusal güvenliğe tehdit teşkil edecek her türlü tedbiri almıştır. Almaya devam edecektir. Bu Afrin'de olur, Münbiç'de de olur. Türkiye kimseden icazet almadan yerini, zamanını, şeklini kendisi belirlemek suretiyle tedbirleri almaya devam edecektir" diyerek sert çıktı.

Kalın'ın açıklamalarından satırbaşları:

"BİZ BU SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ"

ABD'den yapılan, "Türkiye'ye açıklama borçluyuz" sözleri ile ilgili Kalın "Geçen hafta koalisyon sözcülerinden bir tanesinin yaptığı açıklama üzerine bu konu kamuya mal oldu. Daha önce yaptığımız istişarelerde de biz ABD'nin Suriye sahasında PYD ve YPG'ye verdiği destekleyiş şekli, biçimi, zamanı ve boyutu ne olursa olsun yanlış bir politika olduğunu ifade ettik. Bu yapılan açıklamanın eğer bir hakikat payı var ise kabul edilmesi hiçbir şekilde mümkün değil. İki temeL sebepten dolayı. Bir; bu Türkiye'ye doğrudan ulusal güvenliğine tehdit oluşturacak bir yapılanmadır. İki; Suriye ile ilgili olarak Cenevre ve Astana süreçleri devam ederken, Suriye'nin toprak bütünlüğüne darbe vuracak, bunu adeta imkansız hale getirecek bir adım olacaktır. Bizim bu tepkilerimiz üzerine sadece biz değil, Rusya, İran, Irak Başbakanı'da tepkilerini dile getirdi. Çünkü öngörülen bu sınır gücünün Irak sınırında da görev alması gibi bir durum belirdi. Sayın Dışişleri Bakanımızın Amerikalı mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesi, bizim diğer temaslarımız, bugün Dışişleri bakanları bir konuşma ve mesajla, böyle bir gücün olmayacağını, bunun yanlış ifade edildiğini, yanlış açıklama yapıldığını, yanlış kişilerin konuştuğunu söyledi. Biz bu süreci takip edeceğiz" dedi.

"HER TÜR GELİŞMEYE KARŞI, HER TÜR TEDBİRİ ALMIŞTIR"

İbrahim Kalın, "Türkiye, ulusal güvenliğine tehdit teşkil edecek her tür gelişmeye karşı, her tür tedbiri almıştır. Bundan sonra da almaya devam edecektir. Bu Afrin de olur, bu Cerablus da olur, bu Münbiç de olur, başka yerler de olur, Irak sahasında olur. Bu tehdit ister PKK'dan gelsin, ister PYD, YPG'den, ister DEAŞ'tan, ister başka örgütlerden gelsin, bunlara karşı her tür tedbiri, bugüne kadar aldığı gibi, bundan sonra da kimseden icazet almadan, yerini, zamanını ve şeklini kendisi belirlemek suretiyle bu tedbirleri almaya devam edecektir" diye konuştu. Kalın, "Afrin, Mümbiç, Cerablus veya başka noktalarda Türkiye'nin atacağı kendi ulusal güvenliğini korumaya dönük adımların asla ve asla Suriye Kürtlerine karşı bir hareket olmadığının altını bir defa daha çizmek istiyorum" açıklamasında bulundu.

SURİYE'NİN TEHDİDİNE CEVAP

Kalın, Suriye'nin Türkiye'ye küstah tehdidi için, "Bu operasyon terör örgütlerine karşı yapılan Türkiye için tehdit oluşturan bir oluşumun engellenmesi için atılan adım söz konusu. Burada bizim Suriye'nin toprak bütünlüğünü hedef alma amacımız yok." diye konuştu.

"YOK ETMEYE HAZIRIZ" DİYEREK TEHDİT ETTİLER

Suriye devlet televizyonunun aktardığına göre Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikdad, "Eğer Türk savaş uçakları bir saldırıya girişirse Suriye hava savunması herhangi bir Türk uçağı hedefini yok etmeye hazır" ifadelerini kullandı.

Suriye'den Küstah Tehdit: Türk Savaş Uçakları Saldırırsa Düşürmeye Hazırız
PKK Avcısı Tankların Sınıra Sevkiyatı Sürüyor! Mehmetçiğin Görüntüleri Sosyal Medyada Paylaşıldı
Afrin'de PKK Çözülüyor, Sözde Saha Komutanı Operasyon Öncesi Teslim Oldu
Afrin Operasyonu Öncesi Rusya'ya Kritik Ziyaret! Orgeneral Akar, Rus Mevkidaşı ile Görüşecek
TSK, Terör Örgütü YPG'nin Taciz Atışlarına Anında Karşılık Verdi! Hedefler Vuruldu
Reuters, Türkiye'nin Afrin Operasyonu Hazırlıklarını, Dünyaya Bu Fotoğraflarla Duyurdu
Afrin Operasyonu İçin Sınır Birliklerine En Üst Seviye Emri Verildi
Türk Askerinin Afrin'e Gireceği 7 Nokta Belirlendi, 12 Noktada Sınır Duvarları Kaldırıldı
Afrin İçin MGK'da Düğmeye Basıldı: Derhal Adım Atılacak!
"Afrin Operasyonu Ne Zaman Başlayacak" Sorusuna Hükümet'ten Cevap Geldi
Hükümet'ten Çok Net Afrin Mesajı: Türkiye Risk Almaktan Çekinmeyecektir!
Hatay'a Gece Yarısı Asker Sevk Edildi
Afrin'deki Paniği Gizlemeye Çalışan YPG'li Kadın Teröristler, Maskeyle Böyle Poz Verdi
Askerlerin Teyakkuza Geçmesinin Ardından Sınırda Son Durum: Tank ve Zırhlılar Hazır Kıtada
Afrin İçin Eller Tetikte! Komandoların Sınırdaki Tatbikatı Böyle Görüntülendi
Türkiye'nin Hava Saldırısının Ardından PYD'den Dünyaya Küstah Çağrı: Harekete Geçin
Operasyon Korkusu! Sıkışan YPG, Sivillere "Afrin'i Terk Etmeyin" Baskısı Yapıyor
Türkiye'nin Hava Saldırısının Ardından PYD'den Dünyaya Küstah Çağrı: Harekete Geçin
Zırhlı Araçlarda Mehter Marşı Çaldı! İşte Komandoların Afrin'e Uğurlandığı Anlar
İncirlik'te Afrin Alarmı! Patriot Füze Sistemleri Hazır Kıta Bekliyor
Lisede Skandal! Kadın Öğretmen, 2 Öğrencisini Evine Götürüp Birlikte Oldu Çeçen Lider 5 Yaşındaki Rekortmen Çocuğa 300 Bin TL'lik Araba Hediye Etti

Gayrimenkul Satış ve Kiralamada TL ile Sözleşme Dönemi Resmen Başladı