Suriye Sınırına "Süleyman Şah Namazgahı" - Son Dakika

Suriye Sınırına "Süleyman Şah Namazgahı"

06.04.2018 17:47
Suriye Sınırına

Kocaeli'nin Darıca Belediyesi ile Hatay'ın Hassa Belediyesi iş birliğiyle Suriye sınırında inşa edilen "Süleyman Şah Namazgahı" törenle ibadete açıldı.

Kocaeli'nin Darıca Belediyesi ile Hatay'ın Hassa Belediyesi iş birliğiyle Suriye sınırında inşa edilen "Süleyman Şah Namazgahı" törenle ibadete açıldı.

Hassa ilçesi Ardıçlı Mahallesi'ndeki Köroğlu Tepesi'nin eteğinde yapımı tamamlanan namazgahın açılışına AK Parti Kocaeli Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Hassa Kaymakamı Yusuf Turan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Nuri Dilek, İl Müftü Yardımcıları Mehmet Emin Okuyucu ve Cafer Erol, Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ile protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Katırcıoğlu, törende yaptığı konuşmada, 600 yıllık medeniyetin torunları olarak inançlarının gereği nerede bir mazlum ve mağdur varsa din, dil, ırk ayırt etmeden hemen yardımına koşan necib milletin fertleri olduklarını söyledi.

Zeytin Dalı Harekatı'nın Türkiye sınırında terör devletinin kurulmasına "Dur" demek için başlatıldığını belirten Katırcıoğlu, şöyle devam etti:

"İşte biz böyle bir milletiz. Neden, niçin bunların sebebini aylardır, günlerdir anlatıyoruz? Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bakanlarımız, tüm yetkililer dile getiriyor. Bir kez daha ifade etmek istiyorum. Uluslararası anlaşmalardan kazandığımız yetkiler çerçevesinde sınırımızda bir terör devleti kurulmasın diye, Reyhanlı'ya, Hatay'a, Kilis'e, sınır bölgelerimizde yaşayan insanlarımızın başlarına, evlerine, camilerine roketler düşmesin diye."

Darıca Belediye Başkanı Karabacak da medeniyet coğrafyasında özgün örneklerine rastlanılan namazgahın birini de Suriye sınırına inşa ettiklerini dile getirdi.

Namazgahın yapımının 5 günde tamamlandığını ve 120 metrekare olduğu bilgisini veren Karabacak, şunları söyledi:

"Bizim ordumuz, şerefli ordumuz, kahraman ordumuz işte Afrin'de ülkemizi tehdit eden terör örgütleriyle mücadele etmek, sınırımızı, ülkemizi, insanımızı korumak için burada bir sınır harekatına başladı. Bu harekatın başlamasıyla askerlerimiz zaman zaman basından takip ettik, gördük. ve onların topluca bir bölgede namaz kıldıklarını görünce aklımıza ecdadımızın yaptığı namazgahlar geldi. Fatih Sultan Han dedemizin yapmış olduğu örnek çalışmayı günümüze taşıdık.

'Afrin'de sınırımız için mücadele eden kahraman askerimizin hatıratına, şehitlerimizin hatıratına burada yaşayan vatandaşlarımızın güzel bir şekilde hatırlamaları için güzel bir namazgah inşa edelim.' dedik ve yetkililerle istişareler yaparak böyle bir yapıyı ortaya koyduk."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, dualar eşliğinde namazgahın açılış kurdelesini kesti.

Açılışın ardından namazgahta Cuma namazı kılındı.

Törende Afrin'de şehit olan askerler anısına namazgahın yanındaki boş alana 52 zeytin fidanı dikildi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Suriye Sınırına 'Süleyman Şah Namazgahı' - Son Dakika


Son Dakika

Kılıçdaroğlu'ndan tartışma yaratacak sözler: Hala iktidarı destekleyen öğretmene ben öğretmen demem Son Dakika! Kılıçdaroğlu'ndan hakkındaki dokunulmazlık açıklamalarına sert yanıt: Eğer kaldırmazsanız namertsiniz, vatan hainisiniz Rusya'nın korona aşısı Sputnik V'nin maliyeti 10 dolardan az olacak Eşini zincirle bağlayıp, kerpetenle tırnaklarını çeken caninin 34 yıl hapsi istendi ''Ereksiyon olamadığım için dalga geçti diye öldürdüm'' demişti! Üniversiteli Raşit'in katiline müebbet verildi Kurtlar Vadisi'nin Orhan'ı Devrim Parscan hayatını kaybetti Asfalt patladı içine kamyonet düştü; araçtaki işçiler boğulmaktan son anda kurtuldu Ünlü oyuncu Ceyda Ateş karnı burnunda pozuyla güzel haberi verdi: Yarın doğum var