Suriyeli Avukat, Mesleğine Özlemini Çadıra Yazdı - Son Dakika

Suriyeli Avukat, Mesleğine Özlemini Çadıra Yazdı

02.06.2015 11:08
Suriyeli Avukat, Mesleğine Özlemini Çadıra Yazdı, System.String[]

Gaziantep'in Nizip ilçesindeki konaklama merkezinde barındığı çadıra "avukat" yazan Suriyeli Mahmut Muhammed, mesleğine özlemini bu şekilde dile getiriyor.

ENSAR ÖZDEMİR - Gaziantep'in Nizip ilçesindeki konaklama merkezinde barındığı çadıra "avukat" yazan Suriyeli Mahmut Muhammed, mesleğine özlemini bu şekilde dile getiriyor.

Suriye'nin İdlib kentinde yaşayan 23 yıllık avukat Muhammed, Esed güçlerinin saldırısını artması üzerine 3 yıl önce ailesiyle Türkiye'ye sığındı. Daha sonra Nizip ilçesindeki çadır kente yerleştirilen Suriyeli avukat, ülkesine döneceği günün hayaliyle yaşıyor.

Çok sevdiği mesleğinden ayrı kalan Muhammed'in, eşi, kızı ve torunuyla barındığı çadıra Türkçe ve Arapça yazdığı "avukat" yazısı, görenlerin dikkatini çekiyor.

Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed güçlerinin kenti ağır bombardıman altına alması sonucu adliye binalarının çalışmaz hale geldiğini söyledi.

Esed'in baskısı artması üzerine evini terk ettiğini anlatan Muhammed, "Eşim, kızım ve torunumla bize yardım elini uzatan Türkiye'ye geldik. Allah Türkiye'den ve Türk halkından razı olsun. Onlar sayesinde yaşama sevincimizi kaybetmedik. İnşallah ülkemizdeki savaş biter ve Suriye'ye geri döneriz" dedi.

Yaklaşık 3 yıldır işinden uzak kaldığını anlatan Muhammed, mesleğini yapamadığı için çok üzüldüğünü dile getirdi.

Mesleğine olan özlemi gidermek için çadıra Türkçe ve Arapça "avukat" yazdığını belirten Muhammed, şöyle konuştu:

"Özellikle kampı ziyaret edenler bu yazıyı görünce benimle konuşmak istiyorlar. Ben de kendilerine Suriye'deki adalet sistemi, hukuk ve avukatlık üzerine görüşlerimi dile getiriyorum, bu da hoşuma gidiyor. Şimdi adliye koridorlarında geçirdiğim zamanı ve mahkemelerde yaptığım savunmaları özlüyorum. Ülkemde daha çok icra ve boşanma davalarına bakıyordum. İnşallah kısa zamanda Suriye'de her şey yoluna girer ve mesleğimi yeniden yapma imkanı bulurum. Burada da mesleğimi yapacağım günün hayaliyle yaşıyorum."

Muhammed, Esed'in, yıllardır halk üzerinde korku politikaları oluşturduğunu ifade etti.

Bazı ülkelerin rejime destek verdiğine işaret eden Muhammed, "Artık dünyanın bu zulmü görmesi lazım. Milyonlarca insan mülteci konumunda. Bir toplumda ya da ülkede insanlar haklarını arayamıyorsa, korkuyorsa bu bir süre sonra isyana dönüşür. Suriye'deki savaşın nedeni budur" ifadelerini kullandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Suriyeli Avukat, Mesleğine Özlemini Çadıra Yazdı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kısıtlamaya uymayan kardeşler terör estirdi: 3 polis yaralı Ellen Page transeksüel olduğunu açıkladı, Elliot ismini aldı Emre Bol'dan Diagne'yle ilgili çirkin yorum: Ülkesinde timsah yiyordu, Türkiye'de topçu oldu Yeni pozlarını paylaşan Hadise'ye beğeni üstüne beğeni yağdı Koronadan daha tehlikeli! Biyoteröristler, virüsler üzerinde çalışan biyologların bilgisayarlarına saldırı gerçekleştirebilir "Millet İttifakı'nın çatı adayı kim olsun?" anketinde ilk iki sırada İmamoğlu ve Yavaş var Yasak aşkın ortaya çıkmaması için ölen sevgilisini giydirip kapı önüne bıraktı Müge Anlı dehşete düştü! Anne, 6 aylık bebeğini tandırda diğerini de boğarak öldürdü