Suriyeli İkiz Bebekler, Çadırda Büyüyor - Son Dakika

Suriyeli İkiz Bebekler, Çadırda Büyüyor

14.12.2015 18:51

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Suriyeli kadınların ekmek yapması- Çadırın içinden görüntüler- Adnan Muhammed'in konuşması- Röportaj- Ali Cuma'nın konuşması Suriyeli ikiz bebekler, çadırda büyüyor- Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin bir bölümü, Beypazarı'ndaki çadırlarda yaşamlarını sürdürüyor- 1 aylık ikizleriyle çadırda yaşayan Suriyeli Cuma: - "Çocuklarımızın maması ve bezi yok. Doktora gidemiyoruz.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Suriyeli kadınların ekmek yapması- Çadırın içinden görüntüler- Adnan Muhammed'in konuşması- Röportaj- Ali Cuma'nın konuşması Suriyeli ikiz bebekler, çadırda büyüyor- Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin bir bölümü, Beypazarı'ndaki çadırlarda yaşamlarını sürdürüyor- 1 aylık ikizleriyle çadırda yaşayan Suriyeli Cuma: - "Çocuklarımızın maması ve bezi yok. Doktora gidemiyoruz. Odun, kömür yok, kış gününde çadırda nasıl ve ne kadar ısınılır? Hepsinden önemlisi, yiyecek yok" Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli sığınmacılar, Beypazarı'nda kurdukları çadırlarda kış şartlarıyla mücadele ediyor. 1 aylık önce dünyaya gelen ikizleriyle çadırda yaşayan Suriyeli Ali Cuma, "Çocuklarımızın maması ve bezi yok. Doktora gidemiyoruz. Odun, kömür yok, kış gününde çadırda nasıl ve ne kadar ısınılır? Hepsinden önemlisi, yiyecek yok" dedi.Suriye'nin Hasko kentinden gelen 110 sığınmacı, Hacıkara Mahallesindeki boş tavuk kümeslerinin bulunduğu alana kurdukları 14 çadırda, geceleri sıcaklığın sıfırın altına düştüğü koşullarda yaşamlarını sürdürüyor. Sığınmacılardan Adnan Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babası, annesi ve kardeşleriyle çadırda kaldıklarını, havaların soğumasıyla çadırlarda gecelemenin daha da zorlaştığını söyledi.İş bulamadıklarını, paraları kalmadığı için çadırda yaşadıklarını anlatan Muhammed, çadırda kalanların büyük çoğunluğunun çocuklar, hatta bebekler olduğunu ifade etti. Muhammed, "Bir kardeşimiz, yeni ikiz bebek dünyaya getirdi, işleri gerçekten çok zor. Bebekler, çocuklar beslenemiyor, bez, mama yok. Oturma iznimiz henüz çıkmadığından hastaneye de gidemiyoruz. Yetkililerden yardım ve destek bekliyoruz, bize sahip çıkılmasını istiyoruz" diye konuştu. - "Battaniye, yakacak ve bebek malzemelerine ihtiyacımız var"Çadırda barınanlardan birçoğunun hasta olduğunu vurgulayan Adnan Muhammed, belediye ekiplerinin bazı dönemlerde gönderdiği yardım malzemelerinin kısa sürede tükendiğini dile getirdi. Muhammed, "Allah onlardan razı olsun. Gıdanın yanı sıra soğuktan korunmaları için battaniye, yakacak, yatak, giyecek, ilaç, bebek bakım ve besin malzemelerine ihtiyacımız var. Havanın güneşli olması durumunda hemen ekmek (yufka) yapmaya başlıyoruz. Bunları yiyerek yaşamlarımızı sürdürüyoruz" dedi. 1 ay önce dünyaya gelen ikizlerin babası 19 yaşındaki Ali Cuma ise bulundukları şartlarda bebeklerin bakımlarının çok zor olduğunu söyledi. İkiz bebeklerinin sağlıklı beslenemediğini anlatan Cuma, şunları kaydetti: "Çocuklarımızın maması ve bezi yok. Doktora gidemiyoruz. Odun, kömür yok, kış gününde çadırda nasıl ve ne kadar ısınılır? Hepsinden önemlisi, yiyecek yok. Türkiye, bize kucak açtı, Allah razı olsun. Türkiye, çok güçlü bir ülke, desteklerin sürmesini bekliyoruz. Şimdiye kadar yapılan yardımlar dolayısıyla da Beypazarı Kaymakamlığına ve belediyesine teşekkür ediyoruz."

Suriyeli İkiz Bebekler, Çadırda Büyüyor
Suriyeli İkiz Bebekler, Çadırda Büyüyor
Suriyeli İkiz Bebekler, Çadırda Büyüyor
Suriyeli İkiz Bebekler, Çadırda Büyüyor

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Suriyeli İkiz Bebekler, Çadırda Büyüyor - Son Dakika


Son Dakika

Çocukların tüfekle oyunu ölümle bitti Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye ile sorunları çözemezsek mahkemeye başvururuz Son Dakika: KKTC'de 5 büyüklüğünde deprem Yeşilçam'ın emektar ismi Oktay Yavuz, 78 yaşında hayatını kaybetti Sereney Sarıkaya rekor bir ücret karşılığında ATV'nin yeni dizisiyle ekranlara dönüş yapıyor Otomobilin far bölümlerine ve yakıt deposuna gizlenmiş 4 kuzu ele geçirildi Başkent'te pitbull dehşeti! Anneannesinin kucağındaki küçük kızı zıplayıp yakaladı Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu