Suriyeli Stk'lardan Türk Lirasına Destek Açıklaması - Son Dakika

Suriyeli Stk'lardan Türk Lirasına Destek Açıklaması

02.06.2018 15:44
Suriyeli Stk'lardan Türk Lirasına Destek Açıklaması, System.String[]

Suriye Nur Derneği Başkanı Mehdi Davut, Türk lirasına karşı herhangi bir şekilde propaganda yapılıyorsa Suriyeliler olarak bu duruma karşı duracaklarını belirterek, "Çünkü, burada Türkiye'nin duruşu, bir ümmet duruşudur.

Suriye Nur Derneği Başkanı Mehdi Davut, Türk lirasına karşı herhangi bir şekilde propaganda yapılıyorsa Suriyeliler olarak bu duruma karşı duracaklarını belirterek, "Çünkü, burada Türkiye'nin duruşu, bir ümmet duruşudur. Türkiye'nin var olması, bir ümmetin var olmasıdır. Türkiye, zor durumumuzda bizimle beraberdi, inşallah biz de Türkiye ile beraber olacağız." dedi.

Suriye Nur Derneği'nin genel merkezinde, çeşitli Suriyeli sivil toplum kuruluşunun katılımıyla Türk lirasına destek amacıyla ortak basın açıklaması yapıldı.

Arap Akademisyenler, Suriyeli Dernekler Platformu, İmam Ebu Hanife Enstitüsü, Sahil Siyasi Organizasyonu, Şeriat ve Din Bilimleri Mezunları, Suriyeli Kabileler ve Klanlar Yüksek Konseyi, Özgür Suriyeliler Konseyi'nin de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları, ortak basın açıklamasına katılım sağladı.

Suriyeli iş adamlarına çağrı

Suriye Nur Derneği Başkanı Mehdi Davut, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yıllardır hem Suriye içinde hem de Türkiye'de Suriyelilere yardım ettiğini söyledi.

Yıllardır hem Filistin halkının hem de dünyanın diğer yerlerindeki mazlumların yanında Türkiye'yi gördüklerini dile getiren Davut, "15 Temmuz'da Türkiye'ye karşı açık savaşı da gördük. O zamandan bu yana, Türkiye'yi bir şekilde aşağıya çekmeye çalışan güçler, Türkiye'yi bu ümmetçi siyasetinden vazgeçirmek adına bazen medyada, bazen de ekonomide Türkiye'ye karşı birçok program ve savaşlar açıyor." dedi.

STK'lar ve iş adamları olarak bu süreçte Türkiye'nin yanında durmak istediklerini belirten Davut, "Biz eminiz bu zor durumlar geçecek, her zaman mazlum kazanıyor, hak kazanıyor. O yüzden biz de Suriyeliler olarak bu programımızda, hem Suriyelilere hem buradaki Arap topluluklara sesleneceğiz. Bu da inşallah Türk lirasının değer kazanmasına sebep olur. Planımızda birkaç nokta üzerinden gideceğiz. Bunlardan biri; fitre, zekatımızı dolardan Türk lirasına çevirerek vereceğiz, hem Türkiye'de hem Suriye'de. Biz de sivil toplum kuruluşları olarak bu katkıda bulunacağız." diye konuştu.

Davut, iş adamları ve tüm Suriyelileri, ellerindeki doların en azından yüzde 20'sini Türk lirasına çevirmeye davet ettiklerini, bu şekilde çok fazla zarar etmeyeceklerini düşündüklerini vurguladı.

Türk lirasına karşı herhangi bir şekilde bir propaganda yapılıyorsa, Suriyeliler olarak bu duruma karşı duracaklarını söyleyen Davut, "Çünkü, burada Türkiye'nin duruşu bir ümmet duruşudur. Türkiye'nin var olması, bir ümmetin var olmasıdır. Türkiye, zor durumumuzda bizimle beraberdi, inşallah biz de Türkiye ile beraber olacağız. Suriyelilere yardım konusunda, özellikle Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türk halkı ve Türk Devleti bir destan yazdı. Gerçekten, komşuluk nedir, kardeşlik nedir bu 6 yıl boyunca Türkiye bize gösterdi. İnşallah bu zor durumlar geçecek ve Türkiye daha güçlü, daha istikrarlı bir şekilde seçimlerden sonra ümmet yürüyüşüne devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Suriyeli Stk'lardan Türk Lirasına Destek Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

ABD'de seçime günler kala Trump destekçileriyle karşıtları arasında kavga çıktı Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan işgalinden kurtarıldı Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı Ermenistan, Dağlık Karabağ'a getirdiği PKK'lı teröristlere Azerbaycan askeri üniforması giydirdi Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı