Süt Fiyatının Ulusal Süt Konseyi Tarafından Belirlenmesi - Son Dakika

Süt Fiyatının Ulusal Süt Konseyi Tarafından Belirlenmesi

03.01.2012 11:07
Süt Fiyatının Ulusal Süt Konseyi Tarafından Belirlenmesi, System.String[]

Biga Ziraat Odası Genel Sekreteri Arif Ödül, süt fiyatının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenmesinin ilçedeki süt üreticileri üzerinde sıkıntı yarattığını öne sürdü.

Biga Ziraat Odası Genel Sekreteri Arif Ödül, süt fiyatının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenmesinin ilçedeki süt üreticileri üzerinde sıkıntı yarattığını öne sürdü.

Ödül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, süt üreticisinin 2012 yılına bir dizi belirsizlikle girdiğini, süt fiyatının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirleniyor olmasının Türkiye'nin önemli süt üretim merkezleri arasında yer alan Biga'daki bölgesel ihalelerin sonunu getirdiğini öne sürdü.

Bu durumun rekabeti azaltarak üreticilerin kalite temelli üretimden uzaklaşıp, sadece miktar odaklı üretime yönelmesine neden olduğunu ifade eden Ödül, Biga gibi kaliteli ve istikrarlı süt üreten bölgelerin diğer bölgelerden fiyat olarak ayrıcalıklı olduğunu, bölgesel fiyat farklılıklarını yavaş yavaş ortadan kaldıran bu yeni durumun üreticilerin kaliteyi göz ardı edip, miktar bazlı üretime yönelmesine yol açabileceğini bildirdi.

Ödül, Ulusal Süt Konseyinin altı aylık süt alım fiyatını 80 kuruş olarak belirlediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Biga'da ihale yapılması durumunda bu fiyat 1 liraya kadar çıkabilecekti. Bu durumda sanayici ise olaya istikrardan dem vurarak yaklaşıyor ve hep bildiğimiz bahaneleri öne sürüyor. 'Satışlarımız düşük, işler iyi değil, karlar eskisi gibi yüksek değil, masraflarımız fazla' diyor. Fiyatın ihalesiz olarak belirlenmesi sanayicinin birbiriyle rekabete girmesini ortadan kaldırıyor. Politika belirlemek ve planlı üretim yapmak için istikrar elbette önemli ancak, girdi fiyatlarının olağan üstü artığı, ancak süt fiyatların hiç artmadığı ya da cüzi miktarda arttığı bir istikrar ortamı ise çiftçiyi üretimden uzaklaştırmaktadır."

- ÇANAKKALE

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Süt Fiyatının Ulusal Süt Konseyi Tarafından Belirlenmesi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ermenistan'dan bir PKK taktiği daha! Sınır bölgesine Rus bayrakları diktiler Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adamla düğün yaptı Aşiret düğününde gelin ve damada 40 dakikada 1 milyon liralık takı