Suudi Arabistan: Ayaklanmalar Yabancı Gündemlere Hizmet Ediyor - Son Dakika

Suudi Arabistan: Ayaklanmalar Yabancı Gündemlere Hizmet Ediyor

02.01.2012 20:27
Suudi Arabistan: Ayaklanmalar Yabancı Gündemlere Hizmet Ediyor, System.String[]

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü General Mansur El-Türki bugün akşam saatlerinde Riyad Polis Evinde bir basın toplantısı düzenledi.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü General Mansur El-Türki bugün akşam saatlerinde Riyad Polis Evinde bir basın toplantısı düzenledi. General El-Türki son zamanlarda Suudi Arabistan'ın çeşitli bölgelerinde yaşanan terör olaylarını değerlendirdiği toplantıda bu olayların "yabancı gündemlere hizmet ettiğini" söyledi. Suudi yetkili, dış gündemin İran olup olmadığı sorusuna ise net yanıt vermedi.

Gazetecilerin sorunlarına cevap vermeden önce bir açıklama yapan El-Türki, özellikle Suudi Arabistan'ın doğu bölgesinde yaşanan terör olaylarının bölge halkını olumsuz etkilediğini, kamu ve özel malların telef edildiğini, vatandaşlara ve emniyet güçlerine ateş edildiğini belirterek bununla dışarıdan yapılan bir planın uygulandığına dikkat çekti. Bu olayları yapan azınlığın bölge halkını temsil etmediğini ifade eden Suudi General, bu şahısların sabıkalı şahıslar olduğunu belirtti.

Toplantıda olaylara karışan Suudi Arabistan içinde ve dışında aranan 23 kişinin isim ve fotoğrafları basın mensuplarına dağıtıldı. El-Türki, "Bu listeyi açıklamamızın sebebi suçluların bir an önce ülkede ki karakollara ve ülke dışında yurt dışı temsilciliklere gelip teslim olmalarını sağlamaktır" dedi.

General, bütün vatandaşlardan bu şahıslar hakkında ellerinde herhangi bir bilgi varsa güvenlik güçlerini aramalarını isterken yardımcı olanlara da ödül verileceğini ifade etti. Bu şahıslara yardım, yataklık ve koruyanları ise uyardı.

Daha önceki bir basın toplantısında bu olaylara karışan şahısların bir dış plana, yabancı bir ülkeye ve yabancı unsurların etkisine işaret ettiğine dikkat çeken El-Türki, "Ancak bu unsurlar ve topluluk sadece kendini temsil eder" dedi.

İran'ın bu olaylarda bir etkisinin olup olmadığı sorusu üzerine Suudi General "Sen İran'ı zikrettin. Biz yaptığımız herhangi bir açıklamada bir ülkeyi açıkça hedef olarak göstermedik. Biz açıkça bu planın arkasında dış unsurların varlığından söz ettik sadece. Ancak herhangi bir şekilde bir ülkeye işaret etmedik."

Suudi Arabistan: Ayaklanmalar Yabancı Gündemlere Hizmet Ediyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Suudi Arabistan: Ayaklanmalar Yabancı Gündemlere Hizmet Ediyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

MAK Danışmanlık'tan çarpıcı analiz: 18 yıllık AK Parti iktidarında muhalefetin topyekün sahaya indiğini ilk kez görüyoruz İtalya Kupası maçında kural hatası yapan Roma'ya hükmen mağlubiyet cezası verildi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat'tan sonra kapsamlı bir telafi programına hazırlanıyoruz Reklam teklifi alan Aleyna Tilki gözünü yükseklere dikti: Tarkan ya da Ajda Pekkan oynarsa düşünürüm Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Tokat'ta 10 kişide koronavirüsün mutasyona uğramış hali görüldü