Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: "Libya'da tarafların aralarında çözüme varması, çatışmaları... - Son Dakika

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: "Libya'da tarafların aralarında çözüme varması, çatışmaları...

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Libya'da tarafların kendi aralarında çözüme varmasının, dış müdahaleleri ve çatışmaları sona erdireceğini söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı:

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Libya'da tarafların kendi aralarında çözüme varmasının, dış müdahaleleri ve çatışmaları sona erdireceğini söyledi.

Mısır, Tunus ve Cezayir'in ardından Fas'ı ziyaret eden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan Faslı mevkidaşı Nasır Burita ile başkent Rabat'ta ortak basın toplantısı düzenledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan, "Libya'daki durumun Arap bölgesel güvenliği üzerindeki etkisinden endişe duyuyoruz. Libya'da tarafların kendi aralarında çözüme varması, ülkedeki çatışmaları ve yabancı müdahaleyi sona erdirir." dedi.

Fas Dışişleri Bakanı Burita, "Libyalı taraflar sorunlarına çözüm bulabilir. Krize siyasi çözüm bulunmalı." ifadelerini kullandı.

Libyalılara uzlaşı noktaları bulmaları çağrısında bulunan Burita, ülkesinin Libya'da siyasi çözüme ulaşılmasını arzuladığını ancak sadece Libyalıların elinde olan bu çözüm için bir "formülün" olmadığını kaydetti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, pazartesi günü başladığı daha önceden duyurulmayan ziyaretlerine Cezayir, Mısır ve Tunus'tan sonra Fas'ı da ekledi. Bin Ferhan'ın ziyaretlerini Cezayir'in Libya krizine ilişkin yoğun diplomatik hamlelerde bulunduğu dönemde gerçekleştirmesi dikkatleri çekti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, 20 Temmuz'da yaptığı açıklamada, ülkesinin Libya'da çözüme ilişkin bir girişimi sunma aşamasında olduğunu, Birleşmiş Milletler ile koordineli yürütülecek girişimin Tunus-Cezayir çözümü olabileceğini söylemişti.

YORUMLAR

Son Dakika

ABD Başkanı Trump basın toplantısı düzenlediği sırada Gizli Servis tarafından salondan çıkarıldı Ali Babacan, IMF üzerinden kendisini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi Koronavirüs karantinasında olması gereken aile tatile giderken jandarmaya yakalandı Mansur Yavaş, AK Partili Murat Köse'ye sert çıktı: Ağzını topla, düzgün konuş Toshiba 35 yılın ardından laptop sektöründen tamamen çekildi Ebru Şallı, aşk dolu tatil pozlarına devam ediyor Mangal sonrası piknik tüpleri bomba gibi patlattı! O anlar kameralara anbean yansıdı Parti kuracağı konuşulan Muharrem İnce'yle ilgili son anket sonucu netleşti! Oran çok bomba Türkiye-Yunanistan gerginliğinde Akdeniz'de sular ısınıyor! Türk savaş gemileri sahaya indi Etiler'de değnekçiler arasındaki otopark kavgası kanlı bitti Rafet El Roman'ın kızı Su El Roman, mavi mayosuyla cesur pozlar verdi Yasmin Erbil, kırmızı bikinili pozlarıyla nefes kesti Son Dakika: Türkiye'den Mısır ve Yunanistan'a tarihi rest: Onları yerle yeksan edecek kudrete sahibiz İstanbul'da 5 kişinin öldüğü otobüs kazasında ilk rapor çıktı İYİ Partili ilçe başkanı, cenaze töreninde AK Partili eski vekilin üzerine yürüdü