Suudi Arabistan, Filistinli tutuklu Husari'yi serbest bıraktı - Son Dakika

Suudi Arabistan, Filistinli tutuklu Husari'yi serbest bıraktı

22.10.2020 17:19
Suudi Arabistan, Filistinli tutuklu Husari'yi serbest bıraktı, System.String[]

Suudi Arabistan'da bazı siyasi suçlamalarla bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Filistinli Bekr el-Husari'nin (32) serbest bırakıldığı belirtildi.

Suudi Arabistan'da bazı siyasi suçlamalarla bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Filistinli Bekr el-Husari'nin (32) serbest bırakıldığı belirtildi.

Suudi Arabistan'daki Ürdün Siyasi Tutuklular Komitesi Başkanı Hıdır el-Meşayih, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Riyad yönetimince serbest bırakılan Husari'nin bu sabah Ürdün'ün başkenti Amman'a ulaştığını söyledi.

Hakkındaki tahliye kararının ardından 14 Haziran'da sınır dışı merkezine nakledilden Filistinli tutuklunun bu sabah serbest bırakılarak Ürdün'e gönderildiğini ifade eden Meşayih, Husari'nin geçici Ürdün pasaportu taşıdığını ve eşinin de Ürdün vatandaşı olduğunu kaydetti.

Meşayih, Husari'nin Filistinli ve Ürdünlülerin bulunduğu bazı kişilerle birlikte birtakım siyasi suçlamalarla 29 Temmuz 2019'da tutuklandığını hatırlattı.

Suudi Arabistan'daki Filistinli tutuklular

Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan Filistinli ve Ürdünlü Hamas Hareketi üyelerinin yargılanmasına 8 Mart'ta başlanmıştı.

Hamas yetkilisi Basim Naim, bir kısmı Ürdün pasaportuna sahip Filistinlilere yöneltilen temel suçlamanın "terör oluşumlarını desteklemek" olduğunu belirtmişti.

Naim, onlarca yıldır ülkede ikamet eden bu kişilerin, Suudi Arabistan'ın iç işlerine ya da devletin yüksek çıkarlarına zarar verecek herhangi bir çalışmada bulunmadığını vurgulamıştı.

Suudi Arabistan, Hamas yöneticisini bir yıldır gözaltında tutuyor

Suudi Arabistan güvenlik güçleri, uzun yıllardır Cidde'de yaşayan Hamas yöneticisi Muhammed el-Hudari'yi 4 Nisan 2019'da gözaltına almıştı.

Hudari'nin 2 yıl Suudi Arabistan ile ilişkilerden sorumlu yetkili olduğu ve hareket içinde de üst düzey görevler üstlendiğini açıklayan Hamas, Hudari'nin büyük oğlu Hani'nin de "herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin" gözaltına alındığı bilgisini vermişti.

Hamas, Hudari ile oğluna yönelik bu tavrın, Suudi Arabistan'da yaşayan birçok Filistinliye karşı uygulanan kampanyanın bir parçası olduğuna dikkati çekmişti.

Merkezi Cenevre'de bulunan Avro- Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi de 6 Eylül 2019'da yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın aralarında Hudari'nin de bulunduğu 60 Filistinliyi gerekçesiz gözaltında tuttuğuna dair bilgiler vermişti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Suudi Arabistan, Filistinli tutuklu Husari'yi serbest bıraktı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Formula 1'de şampiyon olan Lewis Hamilton: İmkansızı hayal edin, başarabilirsiniz G.Saray'la mahkemelik olan Adnan Polat'a başkan olması için adaylık baskısı yapılıyor Son Dakika! Osmanlı'dan beri ayakta duran İstanbul'daki Vaniköy Camisi'nde çıkan yangın kontrol altına alındı PKK'nın bir numaralı ismi İsmail Sürgeç'in öldürüldüğü operasyonun detayları ortaya çıktı Dağlık Karabağ'dan ayrılan Ermeniler ölülerini mezarlarından çıkarıp yanlarına almış Son dakika: Neden yenilgiyi kabul ettikleri anlaşıldı! Şuşa'da onlarca Ermeni askerin cansız bedeni görüntülendi MasterChef'in Bursa çekimleri sırasında yumruk yumruğa kavga! O anlar kamerada ABD'li ortak devre dışı! Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Türkiye'nin koronavirüs aşısına ulaşabilmesi için devreye girdi