Suudi Arabistan'ın Gizemli "Mustatil" Anıtları - Son Dakika

Suudi Arabistan'ın Gizemli "Mustatil" Anıtları

10.06.2021 20:07
Suudi Arabistan'ın Gizemli

Suudi Arabistan'da Krallık Arkeoloji Merkezi (AAKSAU) ile Kraliyet Araştırma Komisyonu'nun başlattığı çalışmalar ile daha önce benzeri görülmemiş muhteşem bir tarih belgeleniyor.

Suudi Arabistan'da Krallık Arkeoloji Merkezi (AAKSAU) ile Kraliyet Araştırma Komisyonu'nun başlattığı çalışmalar ile daha önce benzeri görülmemiş muhteşem bir tarih belgeleniyor.

Suudi Arabistan'da yıllardır sessiz sedasız incelenen tarihi taşlar bilim adamları tarafından gelişen teknoloji sayesinde havadan da incelemeye alındı.

Suudi Arabistan'ın Gizemli
Şaşırtan mustatilin altında ne var?

Stone Henge ve Mısır'daki piramitlerden daha eski bu taş yapılara mustatil diyorlar. Arapça'da mustatil kelimesi dikdörtgen anlamına geliyor. Ülkenin kuzey batısındaki binden fazla sayıda mustatili inceleyen bilim adamları kimilerinin küçük kimilerininse yüzlerce metre uzunlukta olduğunu ancak bir metre kadar yüksekliği geçmediklerinden bazı bölümlerin kum altında gömülü olduğunu söylüyorlar.

KİM BİLİR NE ÇIKACAK?

İçlerine büyükbaş hayvan boynuzu yerleştirilmiş bu taş yapıların büyük ihtimalle dini törenlerde kullanıldığı tahmin ediliyor. Günümüzde rastlanan en eski taş anıtlar listesine eklenen bu yapılar Dünya tarihinde sadece en eski değil en geniş tören alanı olarak da yerini aldı. Kim bilir bu taşların altından daha ne deliller çıkacak, hızla yıpranan gezegenimizde o devirlerde yaşananlara dair.

Suudi Arabistan'ın Gizemli

Suudi Arabistan'ın Gizemli Mustatil Anıtları

Son Dakika Teknoloji Suudi Arabistan'ın Gizemli 'Mustatil' Anıtları - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

48 yaşındaki Gülben Ergen, aynanın karşısına siyah mayosuyla geçti 00:30 48 yaşındaki Gülben Ergen, aynanın karşısına siyah mayosuyla geçti Davutoğlu'ndan Perinçek'i kızdıracak Çin kampanyası: İbreti alem olsun diye ona da gönderin 23:54 Davutoğlu'ndan Perinçek'i kızdıracak Çin kampanyası: İbreti alem olsun diye ona da gönderin Gelecek Partisi'yle DEVA Partisi birleşecek mi? Ali Babacan kulisleri hareketlendiren iddiaları yalanladı 23:45 Gelecek Partisi'yle DEVA Partisi birleşecek mi? Ali Babacan kulisleri hareketlendiren iddiaları yalanladı
Arabasında defalarca cinsel ilişkiye girdiği öğrencisine fırlattığı makas her şeyi ifşa etti 22:24 Arabasında defalarca cinsel ilişkiye girdiği öğrencisine fırlattığı makas her şeyi ifşa etti Karar merakla bekleniyor! Yıllarca tecavüz ettiği üvey kızını hamile bırakıp, evlenmeye zorladı 21:55 Karar merakla bekleniyor! Yıllarca tecavüz ettiği üvey kızını hamile bırakıp, evlenmeye zorladı 37 bin yasak veriyi izinsiz indiren öğretmen gözaltına alındı 21:11 37 bin yasak veriyi izinsiz indiren öğretmen gözaltına alındı
Son Dakika: Bakan Koca, illere göre haftalık vaka sayısını açıkladı! 4 il kırmızı kategoride 19:50 Son Dakika: Bakan Koca, illere göre haftalık vaka sayısını açıkladı! 4 il kırmızı kategoride HDP kapatılırsa oylar kime gidecek? Ünlü anketçi son araştırmalarından çıkan sonuçları paylaştı 19:21 HDP kapatılırsa oylar kime gidecek? Ünlü anketçi son araştırmalarından çıkan sonuçları paylaştı
Advertisement