Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Dayısı Uluslararası Silah Kaçakçısı Çıkarken, Yeğeni Suikaste Kurban Gitti - Son Dakika

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Dayısı Uluslararası Silah Kaçakçısı Çıkarken, Yeğeni Suikaste Kurban Gitti

Son Güncelleme: 09.10.2018 11:10

İstanbul'da Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girdikten sonra kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın dayısı Adnan Kaşıkçı'nın uluslararası silah kaçakçısı olduğu öğrenildi. Öte yandan Kaşıkçı'nın yeğeni El Fayed, Lady Diane ile beraber suikaste kurban gitmişti.

Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için girdiği Suudi Arabistan Başkonsoluğundan bir daha çıkamadı. 2 Ekim'den sonra Kaşıkçı'dan haber alınamazken, Kaşıkçı'nın dayısı Adnan Kaşıkçı'nın uluslararası silah kaçakçısı olduğu öğrenildi. Öte yandan Kaşıkçı'nın yeğeni El Fayed'te Diana ile beraber suikaste kurban gitmişti.

KAŞIKÇI'NIN YEĞENİ EL FAYED, DIANA İLE BİRLİKTE SUİKASTA UĞRADI

Kaşıkçı'nın yeğeni Dodi El Fayed, Lady Diana ile birlikte suikaste kurban gitmişti. Paparazilerden kaçmak isteyen alkollü şoför, yolu karıştırdı ve hızla bir tünele girerken kaza yaptı. Kazada Diana, Dodi ve şoför hayatlarını kaybetti. Kazadan canlı kurtarılan Diana'nın koruması ise, kazadan sonra tanık koruma programı ile gizlenecek ve ondan da bir daha haber alınamadı.

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Dayısı Uluslararası Silah Kaçakçısı Çıkarken, Yeğeni Suikaste Kurban Gitti
Dodi El Fayed ve Lady Diana

DOLAR MİLYARDERİNİN YEĞENİ

Öldürülen Cemal Kaşıkçı, Arabistanlı dolar milyarderi Adnan Kaşıkçı'nın yeğeniydi. Yatları, katları ve aşkları ile dünya sosyetesinin zirvesindeydi. Ancak Adnan Kaşıkçı'nın 82 yıllık hayatı Londra'da sona erdi. Kaşıkçı, geride bol paralı ve hikayeli bir geçmiş bırakıp hayata veda etti. Kaşıkçı, Mekke'de varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.Aşkları evlilikleri ve eski eşine verdiği 894 milyon dolarlık nafaka ile tarihe geçti.

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Dayısı Uluslararası Silah Kaçakçısı Çıkarken, Yeğeni Suikaste Kurban Gitti
Adnan Kaşıkçı

ULUSLARARASI SİLAH KAÇAKÇISI

Babası Suud Kralı'nın saray hekimiydi. 17 yaşında ABD'de Kaliforniya Devlet Üniversitesi'ne girdi. Ardından Stanford Üniversitesi'ne geçti. 1950'lilerde Suudi Arabistan'da Amerikan ve İngiliz otomobil firmasının temsilciliğini üstlendi. 1961'de 25 yaşına geldiğinde Süreyya ile evlendi. 5 çocuğu dünyaya geldi. Bu sırada silah sektörüne girdi.

Kaşıkçı, 1970 ve 80'li yıllarda yaptığı uluslararası silah anlaşmaları ile dünyanın en zengin isimleri arasına girdi. Dolce Vita (Tatlı Hayat) ifadesi tam ona göreydi. Çünkü o tarihte Kaşıkçı'nın servetinin 4 milyar dolar olduğu belirtildi. Ancak uluslararası silah ticareti 70'li yıllarda denetim altına alınınca Kaşıkçı ile ilişkisi olan politikacılar da gözler önüne serildi.İflas bayrağını çeken ünlü iş adamı, çok farklı sektöre girdi. Başta turizm olmak üzere pek çok sektörde şansını denedi. Ancak eski günlerine dönemedi.

"KAÇIRILMA KORKUSUYLA YAŞIYORDU"

Nitekim, kendisini tanıyanlar ve çevresindekiler sürekli olarak Cemal Kaçıkçı'nın kaçırılma korkusuyla yaşadığını teyit ediyorlar. Bundan dolayı kaldığı otel odasına yabancıları kabul etmediğini ve yalnız başına seyahat etmekten kaçındığını söylüyorlar. Bu tanıklardan birisi de Al Misruyyun gazetesinin sahibi ve Mısırlı muhalif Cemal Sultan. Sultan da ikili elektronik temasları sonucu Kaşıkçı'nın tedirgin olduğuna ve kaçırılmaktan korktuğuna söyleyenler arasında yer aldı.

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Dayısı Uluslararası Silah Kaçakçısı Çıkarken, Yeğeni Suikaste Kurban Gitti
Cemal Kaşıkçı

Son Dakika Güncel Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Dayısı Uluslararası Silah Kaçakçısı Çıkarken, Yeğeni Suikaste Kurban Gitti - Son Dakika


Advertisement