Taburdaki Kazıda Bazı Kemikler Çıktı - Son Dakika

Taburdaki Kazıda Bazı Kemikler Çıktı

18.01.2012 17:39
Taburdaki Kazıda Bazı Kemikler Çıktı, System.String[]

Görümlü Beldesi'ndeki Jandarma Tabur Komutanlığı'nda bu sabah başlanan kazı çalışmalarında bazı kemiklerin çıktığı ve kazı çalışmalarının yarında devam edeceği belirtildi.

Görümlü Beldesi'ndeki Jandarma Tabur Komutanlığı'nda bu sabah başlanan kazı çalışmalarında bazı kemiklerin çıktığı ve kazı çalışmalarının yarında devam edeceği belirtildi. Bulunan kemiklerin insana mı yoksa başka bir canlıya mı ait olduğu kazı sonrasında gönderileceği Adli Tıp Kurumu'nda belirlenecek.

Taburda kazı yapılmasına neden olan ifadeyi veren Yusuf Özdemir, 1993 yılında köyden getirilen 6 kişiye önce işkence yapıldığını, daha sonra öldürülerek helikopter sahasının yanına gömüldüğünü iddia etti.

İFADESİYLE KAZIYI BAŞLATTI

Görümlü Jandarma Tabur Komutanlığı'nda kayıp kişiler için verdiği ifadeyle kazı çalışmasını başlatan Yusuf Özdemir, kazıyı bugün tabur dışından izledi. 1993 yılında taburda 6-7 ay askerlik yaptığını söyleyen Özdemir, dönemin Şırnak Tugay Komutanı M.S'nin emriyle bir köyden 6 kişinin gözaltına alınarak tabura getirildiğini iddia etti. Özdemir, Ben bu subaylara çok yakın çalışıyordum. Köyden 7 kişi getirdik oraya sonra birisini serbest bıraktılar. O diğer altı kişiye önce askerler işkence yaptılar, tüfeğin dipçiği ve süngüsü ile büyük işkence yaptılar. Sonra ayaklarından dizden aşağısını taradılar. Bir cipin arkasına bağladılar. Daha sonra taburun içinde, savcıya gösterdiğim yeri bir tur attılar ondan sonra o adamları oradan bir daha taradılar. 6 kişiyi götürüp taburun arka tarafında, helikopter pistine yakın bir yerde gömdüler. Orada o zaman gömüldüğü zaman çok büyük meşe ağacı vardı. Oradan tanıdım bildim direkt pistin oraya gittim. Pistin oraya gittiğim zaman pistin orada şu an bir yatır var" iddiasında bulundu.

Gözaltına alınanlardan birinin köy imamı olduğunu söyleyen Özdemir, iddialarına şöyle devam etti:

"Boynuna haç geçirdiler orada öldürdüler. İnandım ki o millet hep suçsuzdu. Kimsenin bir suçu yoktu. Sonra bir işkence yaptılar çokta büyük bir işkence. Bütün verdiğim ifadede savcılıkta da var. İster cesetler orada olsun, ister olmasın bu olay orada olmuş. Hatta o köyün muhtarı da bizimle geldi, bizim yanımızdaydı. Dün buraya geldi köyün muhtarı o da 'Doğrudur. Hasan Basri V., Tabur Komutanı telsizle konuşurken ses bana geldi' dedi. Altı köylüyü orada öldürdüler. Şu anda rahatım, ben inanıyorum ki o adamların hiçbir suçu yoktu. 19 yıldır önce olay olmuş. Bundan iki sene önce konuştum. 17 sene hep gece gündüz bunu düşünüyordum. Yani niye o adamları vurdular. Niye Onlar da evli, barklıydı, çoluk çocukları vardı. Neden vurdular Bir tane de Hristiyan vardı içlerinde haçı da onun boynuna taktılar.

Taburdaki Kazıda Bazı Kemikler Çıktı
Taburdaki Kazıda Bazı Kemikler Çıktı
Taburdaki Kazıda Bazı Kemikler Çıktı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Taburdaki Kazıda Bazı Kemikler Çıktı - Son Dakika


Son Dakika

Galatasaray'dan Fatih Terim tweeti: Bizim kırmızı çizgimizdir Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'nun yeni görevi 28 Ekim Çarşamba günü açıklanacak Fatih Terim'in görevine devam etmesinin ardından G.Saray yönetiminden ilk açıklama Erzurum Valisi Okay Memiş: Vaka yükselişini durdurduk Son Dakika: Fatih Terim, Galatasaray'daki görevine devam edeceğini duyurdu Gölette cansız bedeni bulunan Afgan işçiyi oda arkadaşı öldürmüş 20 yaşında intihar eden İngiliz modelin ailesi: 13 yaşında cinsel istismara uğradı Bahar Candan "Türkiye'nin en salak kızı bile söyleyebiliyor" deyip İstiklal Marşı'nı okudu