Son Dakika Haberleri: Tacik Hükümeti Kadınların Nasıl Giyinmesi Gerektiği ile İlgili Kitapçık Yayınladı
BBC

Tacik Hükümeti Kadınların Nasıl Giyinmesi Gerektiği ile İlgili Kitapçık Yayınladı

9 ay önce

Tacikistan Kültür Bakanlığı, kadınlara ne tip kıyafetler giymeleri gerektiğini gösteren bir tavsiye kitabı yayımladı.

Tacikistan Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan Tavsiyeler Kitabı'nda "7'den 70'e kadınlara uygun kıyafetler" tanıtıldı.

TATİLDE NASIL GİYİNECEKLERİ BİLE BELİRTİLDİ

Asia-Plus internet sitesinde yer alan habere göre kitapta iş yerinde, ulusal ve resmi tatillerde, düğünlerde hatta hafta sonu ne tip kıyafetler tercih etmeleriyle ilgili tavsiyeler bulunuyor.

GİYİLMEMESİ GEREKENLER DE LİSTEDE

Kitapta ayrıca "Tacik kadınlar neler giymemeli" başlıklı bir bölüm de var. İslami giyim önerilmeyenler arasında

TESETTÜR ÖNERİLMİYOR

Siyah giysiler, başörtüsü, tesettür, İslami giyim önerilmeyen kıyafetler arasında gösteriliyor. Tacik toplumunda başörtüsü ve tesettür yaygın olmasına rağmen Devlet Başkanı Emomali Rahmon İslami giyimi eleştirmişti.

BATILI KIYAFETLERE DE KARŞI

Mini etekler, göğüs ve sırt dekoltesi olan "çok Batılı" görünen kıyafetler de tavsiye edilmeyenler arasında.

Sitenin haberine göre kitapta "Kamuya açık alanlarda parmak arası terlik ve her türlü terlik, dar pantolon veya sağlığa zararlı sentetik kıyafetler de tavsiye edilmiyor" deniyor.

HÜKÜMET LAİK BİR TARZ İSTİYOR

Eski Sovyet ülkesi Tacikistan'da nüfusun büyük bir bölümü Müslüman ama hükümet geleneksel kültürün daha laik olması için çalışmalar yürütüyor.

Kitaba sosyal medyadan bazı eleştiriler geldi. Bir kullanıcı tavsiyeler için 'çok güzel' dedi ama geleneksel kıyafetlerin çok yüksek fiyattan satılmasından şikayetçi oldu: "Bize kıyafetleri de Kültür Bakanlığı alsın" mesajı paylaşıldı.

KUZEY KORE'YE DÖNÜŞTÜRMEKLE SUÇLANDILAR

Bazıları da hükümeti, ülkeyi Kuzey Kore'ye dönüştürmekle suçladı: "Kültür Bakanlığı böyle saçmalıklar icat edeceğine diğer meselelerle ilgilensin."

Bir diğer okur da 'ücudun bazı kısımlarını ortaya çıkaran dar kıyafetlerin tavsiye edilmediğiyle ilgili mesajında "Vücudun hangi bölümleri? Beyinleri de kapsıyor mu?" sorusunu sordu.

BBC

YORUMLAR


Rize Emniyet Müdürü Vuruldu, Bakan Soylu'dan İlk Açıklama Geldi Son Dakika! Polis Memuru Tarafından Vurulan Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi Şehit Oldu

Son Dakika! Rize Valisi Çeber, Emniyet Müdürlüğü'ndeki Kanlı Saldırının Detaylarını Anlattı