Tahliye Edilen Eski Başkan Kurt Hakkari'ye Ulaştı - Son Dakika

Tahliye Edilen Eski Başkan Kurt Hakkari'ye Ulaştı

20.02.2013 18:34
Tahliye Edilen Eski Başkan Kurt Hakkari'ye Ulaştı

KCK ana davası kapsamında yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan ve tahliye edilmesine karar verilen Hakkari eski Belediye Başkanı Kazım Kurt, yüzlerce araçlık konvoy eşliğinde Hakkari'ye geldi.

KCK ana davası kapsamında yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan ve tahliye edilmesine karar verilen Hakkari eski Belediye Başkanı Kazım Kurt, yüzlerce araçlık konvoy eşliğinde Hakkari'ye geldi.

Önceki gün mahkeme heyetinin tahliyesine karar verdiği Yenişehir eski Belediye Başkanı Fırat Anlı, Şırnak eski Belediye Başkanı Ahmet Ertak, Batman eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, Sosyolog Aslan Özdemir, Dicle eski Belediye Başkanı Abdullah Akengin, Hakkari Eski Belediye Başkanı Kazım Kurt ve BDP Sur Belediye Meclis üyesi Hasan Öner sabah saat saatlerinde tutuklu bulundukları Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nden serbest bırakılmışlardı.

Bugün sabah saatlerinde Diyarbakır'dan 50 araçlık konvoy eşliğinde yola çıkan Hakkari Eski Belediye Başkanı Kazım Kurt, kente 35 kilometre uzaklıkta bulunan Hakkari- Van karayolu üzerindeki Özgürlük meydanında 200 araçlık konvoy tarafından karşılandı. Korna sesleri altında akşam saatlerinde Hakkari'ye ulaşan Kurt, Bulvar Caddesi üzerinde bulunan evinin önünde kendisini karşılayan yüzlerce kişi ve ailesi tarafından alkışlar ve "En büyük başkan bizim başkan", "Hakkari seninle gurur duyuyor" sloganları ile karşılandı.

Karşılama sırasında başkanın ailesi ise gözyaşlarına hakim olamadı. Başkan Kurt getirilen kurbanlığı ise azat ederek kesilmemesini istedi. Burada kalabalığı Kürtçe seslenen Kurt, kendisine karşılamaya gelen herkese teşekkür etti. Diyarbakır Cezaevinde yatan siyasi tutukluların Hakkari halkına olan selamlarını getirdiğini ifade eden Kurt, başlatılan barış sürecine ise destek verdiklerini söyledi.

İMRALI SÜRECİNİ CEZAEVLERİNDEKİLER NASIL KARŞILIYOR

İHA muhabirinin, 'Başlatılan İmralı sürecini siyasi tutuklular nasıl karşılıyor' sorusunu cevaplandıran Kurt "Kürtlerin yaşadığı bölgede bu ülkenin barışı, birliği ve bütünlüğü için gerçek aktörün Öcalan olduğu bir daha kanıtlandı. Dünya kamuoyu da bunu bildi. İmralı sürecini cezaevindeki siyasi tutuklularda çok olumlu karşılıyorlar. Ancak AK Parti'nin bu güne kadar sergilediği pratikten dolayı AK Parti'ye güven duyulmadığı apaçık ortadadır. Umarız AK Parti hükümeti bu defa bizi mahcup çıkarırlar. Ülkenin barışı ve Orta Doğu'nun selameti için bizi mahcup ederler. Tutukluların da beklentileri bu yöndedir. Ayrıca Diyarbakır cezaevinde bulunan bütün tutsakların Kürt halkı adına Hakkari halkına selamlarını iletmemizi istediler. Ben de bunu Hakkari halkına illetim. İnşallah en yakın zamanda tüm tutsaklar ailelerine kavuşurlar tek isteğimizde budur" dedi.

Başkan Kurt'un karşılama törenine Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu da katıldı. - HAKKARİ

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Hakkari Valisi Akbıyık'ı ziyaret etti İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Hakkari Valisi Akbıyık'ı ziyaret etti Hakkari-Çukurca yolu yarın 3 saat 20 dakika ulaşıma kapatılacak Hakkari-Çukurca yolu yarın 3 saat 20 dakika ulaşıma kapatılacak Diyarbakır'da Şehit Olan Astsubay Kıdemli Çavuş Oğuzhan Arduç Eskişehir'de Son Yolculuğuna Uğurlandı Diyarbakır'da Şehit Olan Astsubay Kıdemli Çavuş Oğuzhan Arduç Eskişehir'de Son Yolculuğuna Uğurlandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Tahliye Edilen Eski Başkan Kurt Hakkari'ye Ulaştı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement