Taksav 19. Tiyatro Festivali Gala Oyunu ile Başladı - Son Dakika

Taksav 19. Tiyatro Festivali Gala Oyunu ile Başladı

23.11.2014 11:10
Taksav 19. Tiyatro Festivali Gala Oyunu ile Başladı, System.String[]

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali görkemli bir gala gecesiyle başladı.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali görkemli bir gala gecesiyle başladı.

Büyük Tiyatro’da gerçekleşen Gala’ya Yenimahalle Belediyesi Başkanı Fethi Yaşar, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, tiyatro sanatçıları ve yazarları katıldı. Açılış konuşmasını yapan TAKSAV Genel Başkanı Emin Korkmaz sanata ve sanatçıya verdiği büyük desteklerden dolayı başta Yaşar’a, Taşdelen’e ve festivale destek veren herkese teşekkür etti. Bu yıl 19’uncusunu gerçekleştirdikleri tiyatro festivalinin amacının gençleri, yaşlıları, çocukları tiyatroyla buluşturmak ve sevdirmek olduğunu vurgulayan Korkmaz, "Toplumun kültürel ve sanatsal yönde ilerlemesini, daha özgürlükçü, barışçı bir toplumsal yaşamın oluşmasını istiyoruz." dedi.

"ONLAR KAPATTIKÇA BİZ AÇACAĞIZ"

Festival’de Emek Ödülü’nü Doç. Dr. Türel Ezici’ye takdim eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, son yıllarda sanatın ve sanatçının büyük zorluklarla eserlerini sergilediğine, tiyatro perdesi açtığına vurgu yaptı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün o yıllarda ki düşük bütçelerle sanata ve sanatçıya verdiği öneme ve yaptığı çalışmalara değinen Yaşar, "Biz onların yarattığı çağdaş toplum emanetine sahip çıkacağız. Tiyatro perdelerini ve salonlarını rant uğruna kapatmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Biz bu gücü Cumhuriyet’ten alıyoruz. Onlar kapattıkça Yenimahalle Belediyesi olarak biz ve Çankaya Belediye Başkanımız Alper Taşdelen ile beraber savaşıp yenilerini açacağız. Göreve geldiğimde belediyemizin bir tiyatro salonu vardı. Biz bu salonu yeniden dizayn ettik. Cumhuriyetimizin Başkent’i Ankara’ya 40 bin metre karelik, içerisinde çok amaçlı salon, tiyatro, sergi, toplantı, nikah ve düğün salonları bulunan Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’ni kazandırdık. Sanat yönünde çalışmalarımıza her zaman öncelik vermeye de devam edeceğiz." dedi. Hayatını kaybeden yazar ve eğitmen Sevda Şener’in anıldı gala da emek ödülünden sonra Tiyatro Yazarlığı Ödülü Murathan Mungan'a, Onur Ödülü ise Nedim Saban'a verildi. Teması "Yaşanılır Bir Dünya İçin Sanat" olan festival, Ters Ağaç Kukla Tiyatrosu'nun "Son İncir" adlı oyunu ile perde açtı.

"SEVGİLİ DOKTOR" KAHKAHAYA BOĞDU

Yine TAKSAV’ın festival kapsamında seyirciyle buluşturduğu, “Sevgili Doktor” adlı komedi oyunu da seyirciye muhteşem bir akşam yaşattı. Boğaziçi Üniversitesi oyuncularının rol aldığı oyun, Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda gerçekleşirken, oyun büyük beğeni topladı. Anton Pavloviç Çehov'un kısa oyunlarından ve öykülerinden oluşan, insan hakları, sınıfsal ayrım, sömürü, ezen-ezilen ilişkilerini mizahi bir dille anlatan oyun, Yenimahalleli tiyatro severlerden de tam not aldı.

Taksav 19. Tiyatro Festivali Gala Oyunu ile Başladı
Taksav 19. Tiyatro Festivali Gala Oyunu ile Başladı
Taksav 19. Tiyatro Festivali Gala Oyunu ile Başladı

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Yerel Taksav 19. Tiyatro Festivali Gala Oyunu ile Başladı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Rus savaş uçakları İdlib'de ılımlı muhaliflerin eğitim kampını vurdu Aslı Hünel ve Saruhan Hünel'in babaları koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti Nevşehir'de otobüste genç kıza cinsel saldırıda bulunan şahıs şoför tarafından yakalandı Son Dakika! Aliyev, Ermenistan'a silah gönderen ülkelere yüklendi: Listesi bende var, ateşkes isteyen niye silah gönderir? 6 aylık hamile eşinin gözleri önünde öldürülmüştü! Olayın görüntüleri ortaya çıktı Polis peşlerine düşünce 1 kilo esrarı yola döktüler Araba kiralamak isterken her şeyini kaybeden emekli yarbayın hayatı kabusa döndü Fransız futbolcu Pogba, Macron'un İslam karşıtı sözlerine kızıp Milli Takım'ı bıraktı