Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (2) - Son Dakika

Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (2)

06.10.2017 19:53

- Halkın cenazeyi beklemesi Berham Salih'in mezarlık alanına gelişi Celal Talabani'nin Yardımcısı Kosret Reslün gelişi Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani'nin gelişi Cenazeyi bekleyenlerin slogan atması Cenazenin gelişi Cenazenin gelişi ile ağıt yakanlar Almanya'da tedavi gördüğü hastanede...

- Halkın cenazeyi beklemesi

Berham Salih'in mezarlık alanına gelişi

Celal Talabani'nin Yardımcısı Kosret Reslün gelişi

Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani'nin gelişi

Cenazeyi bekleyenlerin slogan atması

Cenazenin gelişi

Cenazenin gelişi ile ağıt yakanlar Almanya'da tedavi gördüğü hastanede salı günü hayatını kaybeden eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani, Süleymaniye'de son yolculuğuna uğurlandı.

Süleymaniye Uluslararası Havalimanı'na getirilen Talabani'nin naaşı, resmi karşılama töreninin ardından cenaze aracı içerisinde Ulu Cami'ye, oradan da Debaşan bölgesine getirildi.

Süleymaniye'nin yanı sıra Erbil, Duhok ve Kerkük'ten gelen siyah giyimli binlerce kişi, ellerinde Talabani posterleri taşıyarak, cenazenin toprağa verileceği güzergaha yürüdü.

Kentin birçok yerine "Uğurlar Olsun Mam (Amca) Celal" yazılı posterler, siyah flamalarla KYB bayraklarının asıldığı görüldü. Muhtemel bir terör saldırısına karşı birçok cadde trafiğe kapatılırken, emniyet güçlerince yoğun güvenlik önlemleri alındı. Araç ve insan trafiğinden dolayı cenaze konvoyu havalimanından camiye ve orandan da Debaşan bölgesindeki tepeye yaklaşık 5 saatte ulaşabildi. Talabani'nin naaşı toprağa verilmeden önce makam odası gibi kullandığı Debaşan'daki evine son kez getirildi.

Talabani'nin naaşı, Debaşan'daki bir tepede kendisi için özel hazırlanan yere defnedildi.

Taziye kabullerinin ise 3 gün süreceği belirtildi.

Almanya'dan getirilen naaşın karşılanması törenine Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, IKBY Başkanı Mesut Barzani, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekigrtu) Genel Sekreteri Salahaddin Bahaddin, İslami Toplum Partisi (Komel) lideri Ali Bapir, Goran (Değişim) Hareketi lideri Ömer Seyid Ali, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Şii Koalisyonu lideri Nuri Maliki, Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar Hekim, Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amıri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Osman Baydemir, Irak'taki büyükelçiler ve ülke temsilcileri katılmıştı.

Irak'ın ilk Kürt cumhurbaşkanı olan Talabani, tedavi için bulunduğu Almanya'nın başkenti Berlin'de salı günü 84 yaşında hayatını kaybetmişti.

Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (2)
Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (2)
Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (2)
Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (2)

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (2) - Son Dakika


Son Dakika

Paşinyan'ın, Putin ile yapacağı görüşme sonrası istifa edeceği iddia edildi Koronavirüs henüz bitmeden İngiltere'de kuş gribi salgını patlak verdi Bursa'nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat etti Tarla sürerken traktörden düşen sürücü, hayatını kaybetti Hezimete uğrayan Paşinyan'dan tarihi itiraf: Azerbaycan'la savaşacak gücümüz kalmadı Anıl Karaer'in top toplayıcı çocuğa doğru sert bir vuruş yaptı ve büyük tepki çekti Son Dakika! RTÜK, CHP'li vekilin Türk ordusuna yönelik "satılmış" sözlerini sarf ettiği yayına ilişkin inceleme başlattı Ermenistan ordusundan alçak tuzak! Geri çekildikleri bölgelere binlerce mayın bırakmışlar