Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (3) - Son Dakika

Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (3)

06.10.2017 19:48

- Halkın cenazeyi beklemesi Cenazenin alana gelişi Cenazenin gömülmesi Almanya'da tedavi gördüğü hastanede salı günü hayatını kaybeden eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani, Süleymaniye'de son yolculuğuna uğurlandı.

- Halkın cenazeyi beklemesi

Cenazenin alana gelişi

Cenazenin gömülmesi Almanya'da tedavi gördüğü hastanede salı günü hayatını kaybeden eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani, Süleymaniye'de son yolculuğuna uğurlandı.

Süleymaniye Uluslararası Havalimanı'na getirilen Talabani'nin naaşı, resmi karşılama töreninin ardından cenaze aracı içerisinde Ulu Cami'ye, oradan da Debaşan bölgesine getirildi.

Süleymaniye'nin yanı sıra Erbil, Duhok ve Kerkük'ten gelen siyah giyimli binlerce kişi, ellerinde Talabani posterleri taşıyarak, cenazenin toprağa verileceği güzergaha yürüdü.

Kentin birçok yerine "Uğurlar Olsun Mam (Amca) Celal" yazılı posterler, siyah flamalarla KYB bayraklarının asıldığı görüldü. Muhtemel bir terör saldırısına karşı birçok cadde trafiğe kapatılırken, emniyet güçlerince yoğun güvenlik önlemleri alındı. Araç ve insan trafiğinden dolayı cenaze konvoyu havalimanından camiye ve orandan da Debaşan bölgesindeki tepeye yaklaşık 5 saatte ulaşabildi. Talabani'nin naaşı toprağa verilmeden önce makam odası gibi kullandığı Debaşan'daki evine son kez getirildi.

Talabani'nin naaşı, Debaşan'daki bir tepede kendisi için özel hazırlanan yere defnedildi.

Taziye kabullerinin ise 3 gün süreceği belirtildi.

Almanya'dan getirilen naaşın karşılanması törenine Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, IKBY Başkanı Mesut Barzani, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekigrtu) Genel Sekreteri Salahaddin Bahaddin, İslami Toplum Partisi (Komel) lideri Ali Bapir, Goran (Değişim) Hareketi lideri Ömer Seyid Ali, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Şii Koalisyonu lideri Nuri Maliki, Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar Hekim, Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amıri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Osman Baydemir, Irak'taki büyükelçiler ve ülke temsilcileri katılmıştı.

Irak'ın ilk Kürt cumhurbaşkanı olan Talabani, tedavi için bulunduğu Almanya'nın başkenti Berlin'de salı günü 84 yaşında hayatını kaybetmişti.

Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (3)
Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (3)
Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (3)
Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (3)

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Talabani, Son Yolculuğuna Uğurlandı (3) - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan, kriz iddiasının ardından Putin ile görüştü: Karabağ'daki Ortak Merkez hemen faaliyete geçsin Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Kelbecer'e girdi Muharrem İnce, sesi titreyerek açıkladı: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde keşke CHP'ye güvenmeseydim G.O.R.A'daki efsane repliğiyle hafızalara kazınan oyuncu Muhittin Korkmaz hayatını kaybetti Son Dakika! Çavuşoğlu'ndan, Türk gemisine yapılan hukuk dışı aramayla ilgili misilleme mesajı: Cevabımızı sahada da vereceğiz Bülent Arınç'ın oğlundan babasının istifasıyla ilgili dikkat çeken sözler: Bu denizde bir tek gemi ve tek bir reis var Böyle vahşet görülmedi! Annesi doğum yaparken 6 yaşındaki çocuğunun başını kesti Arınç'ın istifa metninde dikkat çeken ifadeler var: Yargı, ekonomi ve başka alanlarda reformlara ihtiyaç var