Talat: Hristofyas, Rumların Tepkisine Yol Açacak Çözüme Cesaret Edemez - Son Dakika

Talat: Hristofyas, Rumların Tepkisine Yol Açacak Çözüme Cesaret Edemez

12.01.2012 13:42
Talat: Hristofyas, Rumların Tepkisine Yol Açacak Çözüme Cesaret Edemez, System.String[]

KKTC'nin 2.Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Rum halkının büyük tepkisine yol açmayacak bir çözümü kabul edebileceğini söyledi.

KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Rum halkının büyük tepkisine yol açmayacak bir çözümü kabul edebileceğini söyledi. Talat, "Bunun ötesinde Hristofyas'tan büyük bir cesaret beklenemez." dedi.

Avrupa Birliği ve Yunanistan'ın Rum tarafına Kıbrıs sorununun çözümü için baskı uygulaması halinde belki bir şey olabileceğini anlatan Talat, aksi takdirde şu sıralarda pek bir umudun olmadığı dile getirdi.

Bir televizyon programına katılan Mehmet Ali Talat, Türk tarafının ise "herkes yoluna" şeklinde siyaset güttüğünü belirtti. Talat, böyle bir durumda uluslararası arenada tanınan Rum tarafının yoluna devam edeceği, Türk tarafına izolasyonların da süreceği uyarısını yaptı.

Bu süreç bittiğinde bir daha Kıbrıs sorununun gündeme gelmemesinin beklenemeyeceğini de söyleyen Talat, halkın bu işten bıkıp usandığını, "son şans"ları çözüm yönünde kullanmanın şart olduğunu ifade etti.

Egemenlik hususunda Türk tarafının getirdiği yeni önerinin, yani federal anayasanın sınırları çerçevesinde kurucu devletlerin egemen olacakları önerisinin kendilerine bir şey kazandırmadığını ifade eden Talat, "Bu, sadece Rumları öfkelendirdi ama bizim son derece ısrarcı olduğumuz federal ve kurucu anayasaların eşitliği tezimizi de federal anayasaya zımni üstünlük vererek yerle bir etti." dedi.

"Çapraz oy bizim tarafımızdan kabul edilmiş bir öneri değil, ama 4 Ocak 2010'da sunduğumuz paketin bir unsuru olduğu için onun çekilip geri alınması, paketi berhava etti." diyen Talat, bunu "yanlış bir yaklaşım" olarak değerlendirdi.

Talat: Hristofyas, Rumların Tepkisine Yol Açacak Çözüme Cesaret Edemez

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Talat: Hristofyas, Rumların Tepkisine Yol Açacak Çözüme Cesaret Edemez - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Korona tedavisi gören Muhittin Böcek'ten güzel haber! Bilinci açıldı, konuşulanlara cevap veriyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım