Taliban 2 Oğlunu İsteyince Afganistan'dan Kaçtı - Son Dakika

Taliban 2 Oğlunu İsteyince Afganistan'dan Kaçtı

07.09.2012 17:07
Taliban 2 Oğlunu İsteyince Afganistan'dan Kaçtı, System.String[]

Afganistan'daki iç savaş ve Taliban baskısından ailesi ile birlikte Türkiye'ye kaçan Muhammed Asıf Hasanzade, "Taliban ya çocuklarımı ya da 100 bin dolar vermemi istedi."

Afganistan'daki iç savaş ve Taliban baskısından ailesi ile birlikte Türkiye'ye kaçan Muhammed Asıf Hasanzade, "Taliban ya çocuklarımı ya da 100 bin dolar vermemi istedi. Bunun üzerine kaçıp Türkiye'ye geldik. Başka bir ülkeye sığınmak için Birleşmiş Milletler'e başvurduk" dedi.

Afganistan'dan kaçak yollarla Mardin'e gelen 23 kişiden oluşan 3 aile, 4 günden beri Hükümet Konağı'nın arkasında parkta yaşıyor. Hayırseverlerin verdiği yardımlarla karınlarını doyuran aile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne başvurarak üçüncü bir ülkeye yerleşmek için başvuru yaparken, Türkiye'den bir yıllık oturma izni aldı.

Eşi ve 10 oğlu ile birlikte 29 yıldan beri mülteci kamplarında, zor şartlar altında yaşadıklarını anlatan Muhammed Asıf Hasanzade, Afganistan'dan, Pakistan'a oradan da İran'daki mülteci kamplarında kaldıklarını söyledi. İran'da kaldıkları süre içerisinde Taliban güçlerinin kendisini bulduğunu ve 2 oğlunu istediğini ileri süren Hasanzade, şunları söyledi:

"Kaçak yollarla Van'a geldik. Van'dan da Mardin'e gönderildik. Pakistan'da 13, İran'da da 16 yıl mülteci olarak kaldık. Taliban genç çocuklarımın olduğunu öğrenip bizim izimizi bulunca, İran hükümeti bizi Afganistan'a geri gönderdi. Ruslarla yaptığımız savaşta gözlerimi kaybettim. İki kardeşimi ve annemi kaybettim. Ailemden 3 şehit verdim. Burada 9 kişilik bir aileyiz. 7 oğlum, hanım ve ben. 3 oğlum da İran'da evli olduğu için orada kalma izni verildi. Mardin Emniyet Müdürlüğü'nce de bize 1 yıl süreyle sığınma izni verildi. Yapabilirsek daha sonra Kanada'ya gitmek istiyoruz" dedi.

Çocuklarının okula gitmesi konusunda yetkililerden yardım talebinde bulunan Hasanzade, "Çocuklarım daha iyi eğitim almaları için Türkiye devletinden bu süre içinde bize imkan sağlamasını istiyoruz. İran geçen yıl bizi Afganistan'a gönderdi. Orda bize bir dilekçe verildi. İki oğlumu yada 100 bin dolar benden istediler. Hezb-i İslami ile Taliban birdir, aynı partidir. Hezb-i İslami bizden iki çocuğumuzu intihar eylemleri için istedi. Ben de çocuklarımı göndersem bir daha göremeyeceğim için oradan kaçtım" diye konuştu.

Taliban'ın istediği 18 yaşındaki Azizullah ve 20 yaşındaki Hicretullah ise Taliban'a katılmak istemedikleri için İran'dan kaçtıklarını dile getirdi. - Mardin

Taliban 2 Oğlunu İsteyince Afganistan'dan Kaçtı
Taliban 2 Oğlunu İsteyince Afganistan'dan Kaçtı
Taliban 2 Oğlunu İsteyince Afganistan'dan Kaçtı
Taliban 2 Oğlunu İsteyince Afganistan'dan Kaçtı
Taliban 2 Oğlunu İsteyince Afganistan'dan Kaçtı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Taliban 2 Oğlunu İsteyince Afganistan'dan Kaçtı - Son Dakika


Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Koronavirüsü yenen insanlarda semptomlar 2 veya 3 ay daha görülüyor Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı Sevgilisiyle samimi pozlarını paylaşan fenomen Duygu Özaslan, eleştirileri tiye aldı